www.svethardware.cz
>
>

SiFive uvádí P650, svůj dosud nejlepší procesor s RISC-V

SiFive uvádí P650, svůj dosud nejlepší procesor s RISC-V
, , aktualita
Společnost SiFive se pochlubila svým dosud nejvýkonnějším procesorem, a sice modelem Performance 650. Ten je založen na architektuře RISC-V, která je dle této firmy "nevyhnutelná". 
K oblíbeným
reklama
SiFive Performance 650 tak bude nejrychlejším licencovatelným procesorem RISC-V, a to nejen od této firmy, ale celkově na trhu. Hodit se má pro datová centra, edge computing, automotive i mobilní nasazení. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Jak se dalo čekat, model P650 vychází z dříve představeného procesoru P550, o němž jsme se nedávno dozvěděli, že jeho procesorová jádra vycházejí ze 64bitové mikroarchitektury U84 se 13stupňovými out-of-order pipeline a jsou vytvořena pro nasazení ve vícejádrových SoC. Jádra jsou vybavena FP jednotkou, vlastní 32kB L1 cache, respektive jednou 32kB datovou a další 32kB instrukční plus 256kB L2 cache a čtyři jádra mohou tvořit jeden komplex se sdílenou L3 cache se 4 MB. 
 
Co nového ale nabízí model Performance 650 či P650? Dostane možnost zpracovávat více instrukcí v jednom cyklu a ve výsledku má dosáhnout oproti P550 velice slušného 40% nárůstu výkonu na takt. Krom toho budou P650 pracovat na vyšších taktech, čili v konečném srovnání mají být o polovinu rychlejší než dosud nejvýkonnější modely od SiFive, což znamená konkrétně skóre přes 11 SPECInt2006/GHz. Dále jsou P650 škálovatelné až na 16 jader v jednom soudržném vícejádrovém komplexu. 
 
Performance 650 tak přichází poměrně brzy po P550, ostatně o tom jsme mluvili teprve před několika týdny, ale také je zřejmé, že SiFive ještě nemá v ruce hotový křemík, jako spíše jen návrh a je otázka, jestli už proběhl tape out a kdy vůbec budou první vzorky.
 
Vedle toho můžeme ještě upozornit na článek o tom, že architektura RISC-V je nevyhnutelná. V něm SiFive hodnotí dosavadní roky vývoje od roku 2014, kdy byl stanoven prostý cíl, aby se z RISC-V stala standardní ISA vhodná pro všechna možná zařízení. Nyní je z ní ale více než to, jde o architekturu, kterou jako strategickou volbu přijala řada společností i vlád a to jsme pouze na začátku. 
 
Celý tento článek je ale spíše jen lákadlo na blízký RISC-V Summit, který proběhne mezi 6. a 8. prosincem, kde se právě dozvíme i detaily o budoucích procesorech, čili snad i o P650. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Otec PlayStationu odmítá vizi Metaverse kvůli otravným headsetům Otec PlayStationu odmítá vizi Metaverse kvůli otravným headsetům
Facebook, čili nově Meta, se přinejmenším už od doby, kdy koupil společnost Oculus, posouvá směrem ke zřízení tzv. Metaverse. Jde o nové pojetí Internetu, s nímž je spojena virtuální přítomnost prostřednictvím avatarů a VR/AR headsetů.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
NVIDIA prý vzdává svou snahu o akvizici firmy Arm, ztráta bude značná NVIDIA prý vzdává svou snahu o akvizici firmy Arm, ztráta bude značná
Dle Bloombergu se stane to, co se vzhledem k nejnovějšímu vývoji situace už dalo očekávat. Tento zdroj totiž uvádí, že NVIDIA se chystá potichu opustit svůj plán na akvizici firmy Arm Holdings, na jehož úspěch už měla mizivé šance.
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Spojené arabské emiráty po nedávném útoku zavádí ban na drony Spojené arabské emiráty po nedávném útoku zavádí ban na drony
Před týdnem došlo k útoku na palivové cisterny v Abú Zabí, za které měly být zodpovědné drony jemenských povstalců. Patrně v reakci na to se Spojené arabské emiráty rozhodli zakázat lety dronů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooyoo nabízí chodidlem ovládané rolovací kolečko myši Cooyoo nabízí chodidlem ovládané rolovací kolečko myši
Na trhu už se objevila celá řada divných produktů z řad počítačových periferií, přičemž chodidlem ovládané rolovací kolečko s funkcí stejnou, jakou má i kolečko myši, rozhodně nepatří mezi největší bizarnosti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valná většina herních vývojářů nemá zájem o NFT a ani o kryptoměny Valná většina herních vývojářů nemá zájem o NFT a ani o kryptoměny
O protlačení NFT do her se velice trapným způsobem pokouší především Ubisoft prostřednictvím platformy Quartz, přičemž řada vývojářů této firmy se za to sama stydí. Jaký je ale obecný názor herních vývojářů?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář