www.svethardware.cz
>
>
>

SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?

SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?
, , aktualita
Společnost SK Hynix si začala vyrábět zatím ještě inženýrské vzorky produktů s 4D NAND Flash, které mají 128 vrstev buněk CTF a dohromady v těchto vrstvách nabízí kapacitu 1 Tb. Přijdou tak nová vysokokapacitní SSD. 
K oblíbeným
reklama
Přichází tak éra pamětí tvořených už více než stovkou vrstev buněk CTF (Charge Trap Flash), čili klasických elektronových pastí, z jejichž náboje se určuje to, co do nich bylo zapsáno. Společnost SK Hynix začala už v červnu tohoto roku s masovou výrobou samotných 128vrstvých pamětí 4D NAND Flash, které využívají buňky typu TLC zapisující tři bity najednou. Stanou se mimo jiné i základem pro velice malá paměťová zařízení (karty a jiná) s výslednou kapacitou 1 TB, ovšem stavěny na nich budou i běžné modely spotřebitelských SSD s kapacitou 2 TB a dále pak podnikové modely SSD, kde se počítá i se 16 TB kapacity. 
 
 
Od tohoto měsíce si tak SK Hynix vyrábí první vzorky 1TB UFS 3.1 založených na nových pamětech, aby je mohl poskytnout svým partnerům v podobě hlavních výrobců chytrých telefonů. Výsledné paměťové zařízení tak potřebuje pouze osm čipů, díky čemuž může být samo o sobě jen cca jeden milimetr tlusté, což výrobci telefonů jistě ocení. Nové telefony s 1TB úložištěm přitom máme očekávat ale až někdy o druhé poloviny příštího roku, kdy odstartuje jejich masová výroba.  
 
Dozvídáme se zde také o novém průmyslovém standardu zvaném Write Booster. Ten společnost SK Hynix využila v rámci nového SSD kontroleru a příslušného firmwaru k tomu, aby přibližně zdvojnásobila rychlost sekvenčního zápisu dat. K tomu se ale ze zprávy dozvíme pouze to, že díky Write Booster lze zapsat 15 GB dat během 20 sekund. To tedy znamená rychlost zápisu 750 MB/s, a to logicky bez využití SLC cache či jiné berličky, takže by mělo jít o dlouhodobě udržitelnou rychlost. Mohlo by být i lépe, ale je třeba ocenit každé vylepšení rychlosti zápisu moderních SSD, která na tom v tomto ohledu nejsou zrovna dobře. 
 
Co se týče nových až 2TB SSD pro PC, ta mají nastoupit podstatně dříve než mobilní SSD, a to v první polovině příštího roku. Očekávat můžeme prudké snížení spotřeby samotných pamětí asi na polovinu, takže nová SSD by nemusela tolik topit, i když záleží i na kontroleru. 
 
Podnikové verze až 16TB SSD s novými paměťmi pak dorazí spíše až v druhé polovině příštího roku. Vybavena budou firemním kontrolerem i firmwarem a slibují sekvenční čtení a zápis na úrovni 3400 a 3000 MB/s. Dříve se také mluvilo o tom, že nové paměti umožní tvořit až 32TB SSD
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek