www.svethardware.cz
>
>
>

SK Hynix spustil výrobu 72vrstvých 512Gb 3D NAND Flash

SK Hynix spustil výrobu 72vrstvých 512Gb 3D NAND Flash
, , aktualita
Dobrá zpráva přichází ze společnosti SK Hynix, která už spustila výrobu nových pamětí 3D NAND Flash, které dokáží do 72 vrstev uložit celkem 512 Gb dat. Díky tomu můžeme očekávat nástup nových vysokokapacitních SSD. 
K oblíbeným
reklama
SK Hynix však tyto paměti směřuje do zařízení eSSD, neboli enterprise SATA Solid State Drive, což jsou prostě podnikové modely. Nicméně my můžeme být rádi, že další z výrobců najel na produkci moderních NAND Flash, od čehož lze očekávat uvolnění situace na trhu. Ta byla způsobena z velké části právě tím, že mnoho společnosti naráz modernizovalo a pamětí NAND Flash byl nedostatek. 
 
Nicméně SK Hynix nepatří mezi elitu ve výrobě pamětí NAND Flash, alespoň z hlediska výrobních kapacit. Největší podíl drží Samsung, o druhé místo se dělí Toshiba se Sandisk/WD, pak tu máme Micron a jako pátý je SK Hynix s aktuálním podílem 9,9 %. Tato firma přitom zažila i lepší časy s vyššími podíly i přes 15 %. 
 
 
Nové paměti tak ukládají data do 72 vrstev, takže jde o 3D NAND Flash, a to s kapacitou 512 Gb. SK Hynix přitom neuvádí, zda jde o paměti MLC, TLC nebo jaké, ovšem vzhledem k podnikovému nasazení bychom mohli uvažovat spíše o MLC. To můžeme srovnat se Samsungem, který ve svých nových SSD 860 PRO a EVO nasadil také až 512Gb paměti, a to MLC i TLC V-NAND (jen jiný název pro 3D NAND) se 64 vrstvami. Samsung ale už před řadou měsíců předvedl i 96vrstvé V-NAND. 
 
SK Hynix chce své nové paměti nabídnout jako konečná a hotová řešení, čili jako samotná SSD, pro něž si vytvořil i vlastní kontrolery a vlastní firmware. Pochopitelně bude moci využít rovněž vlastní pamětí RAM jako buffer, které si také vyrábí. 
 
Firma mluví o až 4TB SSD a jak už bylo uvedeno, půjde o modely pro SATA, takže nepřekvapí rychlosti čtení 560 GB/s a zápisu 515 GB/s. Co se týče IOPS, máme tu 98.000 při náhodném čtení, ale pouze 32.000 při zápisu, což by zase ukazovalo na paměti TLC, neboť ty jsou při zápisu poněkud slabší než MLC. 
 
SK Hynix ale nezapomíná ani na rozhraní PCIe, pro něž si také připravuje podnikové modely založené na stejných pamětech a s celkovou kapacitou alespoň 1 TB. Takové terabajtové SSD má nabídnout čtení rychlostí 2700 MB/s a zápis 1100 MB/s (230.000 a 35.000 IOPS), takže opět, výkon při čtení je slušný, ale zápis pokulhává.
 
SSD jsou ale aktuálně žádané zboží, a tak se SK Hynix může těšit na to, že si ukousne část z celkového trhu, který v minulém roce dosáhl hodnoty 25,1 miliardy dolarů a prorokován je mu stabilní růst až na 31,2 miliard pro rok 2021. A právě podniková SSD jsou královská třída, která z loňského podílu 13,4 miliard má vyrůst na 17,6 miliard. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek