reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SK Hynix spustil výrobu 72vrstvých 512Gb 3D NAND Flash

6.2.2018, Jan Vítek, aktualita
SK Hynix spustil výrobu 72vrstvých 512Gb 3D NAND Flash
Dobrá zpráva přichází ze společnosti SK Hynix, která už spustila výrobu nových pamětí 3D NAND Flash, které dokáží do 72 vrstev uložit celkem 512 Gb dat. Díky tomu můžeme očekávat nástup nových vysokokapacitních SSD. 
SK Hynix však tyto paměti směřuje do zařízení eSSD, neboli enterprise SATA Solid State Drive, což jsou prostě podnikové modely. Nicméně my můžeme být rádi, že další z výrobců najel na produkci moderních NAND Flash, od čehož lze očekávat uvolnění situace na trhu. Ta byla způsobena z velké části právě tím, že mnoho společnosti naráz modernizovalo a pamětí NAND Flash byl nedostatek. 
 
Nicméně SK Hynix nepatří mezi elitu ve výrobě pamětí NAND Flash, alespoň z hlediska výrobních kapacit. Největší podíl drží Samsung, o druhé místo se dělí Toshiba se Sandisk/WD, pak tu máme Micron a jako pátý je SK Hynix s aktuálním podílem 9,9 %. Tato firma přitom zažila i lepší časy s vyššími podíly i přes 15 %. 
 
 
Nové paměti tak ukládají data do 72 vrstev, takže jde o 3D NAND Flash, a to s kapacitou 512 Gb. SK Hynix přitom neuvádí, zda jde o paměti MLC, TLC nebo jaké, ovšem vzhledem k podnikovému nasazení bychom mohli uvažovat spíše o MLC. To můžeme srovnat se Samsungem, který ve svých nových SSD 860 PRO a EVO nasadil také až 512Gb paměti, a to MLC i TLC V-NAND (jen jiný název pro 3D NAND) se 64 vrstvami. Samsung ale už před řadou měsíců předvedl i 96vrstvé V-NAND. 
 
SK Hynix chce své nové paměti nabídnout jako konečná a hotová řešení, čili jako samotná SSD, pro něž si vytvořil i vlastní kontrolery a vlastní firmware. Pochopitelně bude moci využít rovněž vlastní pamětí RAM jako buffer, které si také vyrábí. 
 
Firma mluví o až 4TB SSD a jak už bylo uvedeno, půjde o modely pro SATA, takže nepřekvapí rychlosti čtení 560 GB/s a zápisu 515 GB/s. Co se týče IOPS, máme tu 98.000 při náhodném čtení, ale pouze 32.000 při zápisu, což by zase ukazovalo na paměti TLC, neboť ty jsou při zápisu poněkud slabší než MLC. 
 
SK Hynix ale nezapomíná ani na rozhraní PCIe, pro něž si také připravuje podnikové modely založené na stejných pamětech a s celkovou kapacitou alespoň 1 TB. Takové terabajtové SSD má nabídnout čtení rychlostí 2700 MB/s a zápis 1100 MB/s (230.000 a 35.000 IOPS), takže opět, výkon při čtení je slušný, ale zápis pokulhává.
 
SSD jsou ale aktuálně žádané zboží, a tak se SK Hynix může těšit na to, že si ukousne část z celkového trhu, který v minulém roce dosáhl hodnoty 25,1 miliardy dolarů a prorokován je mu stabilní růst až na 31,2 miliard pro rok 2021. A právě podniková SSD jsou královská třída, která z loňského podílu 13,4 miliard má vyrůst na 17,6 miliard. 
 


reklama