www.svethardware.cz
>
>
>
>

SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400

SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400
, , aktualita
Společnost SK Hynix pohovořila více o svých modulech DDR5. Ty by chtěla masově vyrábět už letos a počítá se s opravdu velmi vysokými rychlostmi. V plánu jsou do budoucna čipy podporující až DDR5-8400.
K oblíbeným
reklama
Jedním z tradičních výrobců paměťových čipů je společnost SK Hynix. Ta nyní trochu více pohovořila o nových paměťových modulech DDR5. Ty by měly proti DDR4 pamětem nabídnout 2krát tak vyšší základní propustnost. Když se v roce 2013 přecházelo z DDR3 na DDR4, frekvence vzrostla z 1600 MHz na 2133 MHz, tedy o 33 %. DDR4 ve standardu končí na 3200 MHz (pochopitelně lze koupit i výkonnější nadstandardní moduly), DDR5 bude začínat až na 4800 MHz, což je tentokrát o 50 % více. To ale zdaleka není vše. Počítá se s tím, že frekvence standardních paměťových modulů budou v budoucnosti končit až na DDR5-8400.
 
SK Hynix DDR5
 
Zatímco DDR4 mají struktury s 16 banky ve 4bankových skupinách, DDR5 má 32bankovou strukturu s 8bankovými skupinami. Burst length se zvýšila z 8 na 16, což rovněž pomáhá znatelně zvýšit výkon pamětí. Další zajímavostí je funkce Same Bank Refresh. Zatímco u DDR4 nelze provádět další operace, když se obnovují data, u DDR5 může systém přistupovat k některým bankům, i když se pracuje s jinými. Potěší i snížení standardního napětí z 1,2 V na 1,1 V, což snižuje spotřebu o 20 %. Standardem je tu On-die ECC (Error Correction Code).
 
Statistická společnost IDC předpokládá, že DDR5 zaujme 22 % trhu s DRAM pamětmi v příštím roce a 43 % v roce 2022. Sama společnost SK Hynix chce zahájit masovou výrobu s 16Gb DDR5 čipy vyráběnými 10nm-class procesem. Využití nových modulů se najde pochopitelně v nových počítačích, přičemž využití mnohem vyšších frekvencí a propustnosti (38,4 GB/s u DDR5-4800) se vidí nejprve u výkonných systémů zpracovávajících algoritmy umělé inteligence, rozšířené i virtuální reality, mají být vhodné i pro zpracování velkých dat a další.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvedl SATA SSD disky FireCuda 120 pro herní sestavy Seagate uvedl SATA SSD disky FireCuda 120 pro herní sestavy
Spousta sestav má stále ještě hlavní úložiště připojené přes SATA konektor. Pro ně připravila společnost Seagate nové SSD disky FireCuda 120. V rámci možností rozhraní nabízí velmi slušné výkony.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Digitimes: generace Zen 4000 Vermeer nakonec může být už 5nm Digitimes: generace Zen 4000 Vermeer nakonec může být už 5nm
Velice zajímavá a nečekaná zpráva přichází od serveru Digitimes, dle nějž se AMD stalo pro firmu TSMC jedním z nejdůležitějších zákazníků, což by se mělo projevit celkově vyšší úrovní spolupráce. Spekuluje se tak dokonce o tom, že Vermeer budou 5nm čipy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS
Počítač Raspberry Pi 4 je na trhu už téměř rok a během něj zvládla nadace Raspberry prodat téměř tři miliony kusů různých jeho verzí, přičemž ty se potýkaly s různými problémy, jež si vyžádaly nové revize. Nyní přichází ale další model s 8 GB RAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
"Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru "Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru
Galaxie obvykle známe ve tvaru koulí nebo spíše v jejich ikonické spirální podobě, ovšem velice vzdálená galaxie R5519 je označována za ohnivý kruh právě kvůli svému tvaru a celkové podobě. Jak vznikla?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus, MSI i ASRock umožní přetaktování na deskách s B460 a H470 Asus, MSI i ASRock umožní přetaktování na deskách s B460 a H470
Asus se chlubí možnostmi přetaktování procesorů na deskách s čipovými sadami Intel B460 a H470, čili se sérií 400 určenou pro procesory Comet Lake-S. Nelze ale samozřejmě počítat s tím, co nabízí čipsety řady Z. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek