www.svethardware.cz
>
>
>
>

SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400

SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400
, , aktualita
Společnost SK Hynix pohovořila více o svých modulech DDR5. Ty by chtěla masově vyrábět už letos a počítá se s opravdu velmi vysokými rychlostmi. V plánu jsou do budoucna čipy podporující až DDR5-8400.
K oblíbeným
reklama
Jedním z tradičních výrobců paměťových čipů je společnost SK Hynix. Ta nyní trochu více pohovořila o nových paměťových modulech DDR5. Ty by měly proti DDR4 pamětem nabídnout 2krát tak vyšší základní propustnost. Když se v roce 2013 přecházelo z DDR3 na DDR4, frekvence vzrostla z 1600 MHz na 2133 MHz, tedy o 33 %. DDR4 ve standardu končí na 3200 MHz (pochopitelně lze koupit i výkonnější nadstandardní moduly), DDR5 bude začínat až na 4800 MHz, což je tentokrát o 50 % více. To ale zdaleka není vše. Počítá se s tím, že frekvence standardních paměťových modulů budou v budoucnosti končit až na DDR5-8400.
 
SK Hynix DDR5
 
Zatímco DDR4 mají struktury s 16 banky ve 4bankových skupinách, DDR5 má 32bankovou strukturu s 8bankovými skupinami. Burst length se zvýšila z 8 na 16, což rovněž pomáhá znatelně zvýšit výkon pamětí. Další zajímavostí je funkce Same Bank Refresh. Zatímco u DDR4 nelze provádět další operace, když se obnovují data, u DDR5 může systém přistupovat k některým bankům, i když se pracuje s jinými. Potěší i snížení standardního napětí z 1,2 V na 1,1 V, což snižuje spotřebu o 20 %. Standardem je tu On-die ECC (Error Correction Code).
 
Statistická společnost IDC předpokládá, že DDR5 zaujme 22 % trhu s DRAM pamětmi v příštím roce a 43 % v roce 2022. Sama společnost SK Hynix chce zahájit masovou výrobu s 16Gb DDR5 čipy vyráběnými 10nm-class procesem. Využití nových modulů se najde pochopitelně v nových počítačích, přičemž využití mnohem vyšších frekvencí a propustnosti (38,4 GB/s u DDR5-4800) se vidí nejprve u výkonných systémů zpracovávajících algoritmy umělé inteligence, rozšířené i virtuální reality, mají být vhodné i pro zpracování velkých dat a další.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080 Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080
NVIDIA ve čtvrtek odpoledne vyšle na trh nové karty GeForce RTX 3070, z nichž by se mohl stát velký prodejní úspěch. Nabídnout totiž mají výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti, a to s cenou 500 dolarů. Ale jak to bude s dostupností? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě
Sociální síť Facebook už před nějakou dobou spustila seznamku Dating. Dosud ale nebyla dostupná v Evropě, což se nyní mění. Přináší možnost seznámit se s různými lidmi za různými účely, ať už jde o nalezení lásky nebo jen parťáka na venčení psa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin
V letošním červnu se mluvilo o tom, že společnost PayPal zahrne do svých systémů i podporu kryptoměn. Tak se nyní skutečně děje, firma toto potvrzuje a už počátkem příštího roku by to mělo začít fungovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře