www.svethardware.cz
>
>
>
>

SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400

SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400
, , aktualita
Společnost SK Hynix pohovořila více o svých modulech DDR5. Ty by chtěla masově vyrábět už letos a počítá se s opravdu velmi vysokými rychlostmi. V plánu jsou do budoucna čipy podporující až DDR5-8400.
K oblíbeným
reklama
Jedním z tradičních výrobců paměťových čipů je společnost SK Hynix. Ta nyní trochu více pohovořila o nových paměťových modulech DDR5. Ty by měly proti DDR4 pamětem nabídnout 2krát tak vyšší základní propustnost. Když se v roce 2013 přecházelo z DDR3 na DDR4, frekvence vzrostla z 1600 MHz na 2133 MHz, tedy o 33 %. DDR4 ve standardu končí na 3200 MHz (pochopitelně lze koupit i výkonnější nadstandardní moduly), DDR5 bude začínat až na 4800 MHz, což je tentokrát o 50 % více. To ale zdaleka není vše. Počítá se s tím, že frekvence standardních paměťových modulů budou v budoucnosti končit až na DDR5-8400.
 
SK Hynix DDR5
 
Zatímco DDR4 mají struktury s 16 banky ve 4bankových skupinách, DDR5 má 32bankovou strukturu s 8bankovými skupinami. Burst length se zvýšila z 8 na 16, což rovněž pomáhá znatelně zvýšit výkon pamětí. Další zajímavostí je funkce Same Bank Refresh. Zatímco u DDR4 nelze provádět další operace, když se obnovují data, u DDR5 může systém přistupovat k některým bankům, i když se pracuje s jinými. Potěší i snížení standardního napětí z 1,2 V na 1,1 V, což snižuje spotřebu o 20 %. Standardem je tu On-die ECC (Error Correction Code).
 
Statistická společnost IDC předpokládá, že DDR5 zaujme 22 % trhu s DRAM pamětmi v příštím roce a 43 % v roce 2022. Sama společnost SK Hynix chce zahájit masovou výrobu s 16Gb DDR5 čipy vyráběnými 10nm-class procesem. Využití nových modulů se najde pochopitelně v nových počítačích, přičemž využití mnohem vyšších frekvencí a propustnosti (38,4 GB/s u DDR5-4800) se vidí nejprve u výkonných systémů zpracovávajících algoritmy umělé inteligence, rozšířené i virtuální reality, mají být vhodné i pro zpracování velkých dat a další.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD
A okamžitě nás může napadnout, jak moc je toto rozhodnutí ovlivněno plány společnosti Intel outsourcovat výrobu svých čipů, o čemž se však stále ještě rozhoduje a těžit z toho může právě společnost TSMC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart
Dle krátké ukázky by se dalo mluvit o ruské verzi hry Control, neboť jde také o 3D FPS akci v uzavřených prostorách s notnou dávkou paranormality, hlavní hrdina je rovněž vládní agent a i zde půjde o hru, v níž se mají ukázat výhody ray tracingu a DLSS.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz
Skupina výzkumníků z Národní univerzity v Jokohamě vyzkoušela v praxi supravodivý procesor nataktovaný na 2,5 GHz. Jedná se o CPU zvané MANA, aneb Monolithic Adiabatic iNtegration Architecture. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy
Návrat na Měsíc dává velkou naději také astronomům, kteří jej vidí jako vhodnou základnu pro budoucí teleskopy. Možná že tak budeme v budoucnu mluvit nejen o vesmírných, ale také o měsíčních teleskopech a podobných zařízeních.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně? NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně?
Závěrečný test hlavního stupně rakety SLS v rámci série zvané Green Run proběhl na konci minulého týdne a měla představovat ideálně osmiminutový zážeh čtyř motorů RS-25. Test byl ale brzy zastaven a my jsme byli zvědaví na příčinu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek