www.svethardware.cz
>
>
>

Skandál Facebooku, mladým platil za špiónskou VPN

Skandál Facebooku, mladým platil za špiónskou VPN
, , aktualita
Sociální síť Facebook má jeden skandál za druhým a většina z nich se týká soukromí. Už víme, že nabízel uživatelům možnost vzdát se svého soukromí instalací špiónské VPN aplikace. Nyní vyšlo i najevo, že jim měsíčně za to i platil.
K oblíbeným
reklama
VPN aplikace se obvykle používají k obejití geofencingu (přístup k obsahu jen v určitých zemích), nebo ke zvýšení bezpečnosti a soukromí vytvořením další šifrované vrstvy v komunikaci. Sociální síť Facebook tento koncept ale pěkně otočila a naopak VPN aplikaci používala ke "špehování" svých uživatelů. Abychom však byli přesní, toto sledování bylo dobrovolné. Šlo o program Facebook Research a aplikaci Research VPN, kterou si lidé mohli nainstalovat do svého telefonu a ta jim vytvořila VPN připojení přes servery Facebooku. Jenže díky tomu mohl Facebook přesně sledovat kdo a jak využívá které aplikace, co se kam posílá a podobně (pochopitelně, pokud to aplikace posílala šifrovaně, obsah neznal, věděl však odkud kam jde jaký typ komunikace).
 
Facebook logo
 
Začátek všeho byl v letech 2013 až 2014, kdy koupil a převzal VPN službu Onavo Project. O tři roky později se pak objevila mobilní aplikace pro Android i iOS. Ta do telefonu nainstalovala rootovací certifikát, který měl zajišťovat kontrolu nad posílanými daty. Aplikaci Facebook nabízel lidem, kteří měli mezi 13 až 35 lety, přičemž pro teenagery mladší 18 let požadoval písemný souhlas rodičů (ze všech uživatelů aplikace tvořili teenageři asi 5 %). Výsledkem bylo, že Facebook měl přístup ke zprávám, e-mailům, poloze, vyhledávání na webu a obecně aktivitě na internetu. Výměnou za to účastníkům programu platil až $20 měsíčně.
 
Aplikace jako taková se začala přetřásat více v červnu loňského roku, kdy Apple vyhodnotil, že aplikace porušuje jeho stanovy. Rootovací certifikáty pro kontrolu iPhonu jsou sice povoleny, ale pouze pro podnikovou sféru v rámci správy pracovních telefonů zaměstnanců, ale nejsou povoleny pro běžnou uživatelskou sféru. Apple tak požádal Facebook, aby aplikaci sám stáhl, a ta později skutečně zmizela (Apple zneplatnil certifikáty Facebooku). Facebooku se navíc snažil obejít systém Applu nabízením aplikace přes služby Applause, BetaBound a uTest. Program Facebook Research by měl dále pokračovat už jen pro uživatele na Androidu. Pro zajímavost, aplikaci si z Google Play nainstalovalo už přes 10 milionů lidí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
G.Skill uvádí zlaté RAM: až DDR4-5333 pro čtyři kanály G.Skill uvádí zlaté RAM: až DDR4-5333 pro čtyři kanály
Společnost G.Skill se přihlásila s dalšími novými paměťmi DDR4, které jsou určeny pro ty nejnáročnější zákazníky. Jedná se o G.Skill Trident Z Royal Elite, která navazuje na nedávno představené novinky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Imperva: za úspěchem scalperů stojí především Grinchboti Imperva: za úspěchem scalperů stojí především Grinchboti
Internetoví scalpeři se stali široce známým fenoménem zvláště ve spojení s nástupem grafických karet NVIDIA Ampere a také nových konzolí firem Microsoft a Sony. Využívali přitom především velice příhodně nazvané Grinchboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vnadí na Threadripper se Zen 3, ukazuje výkon EPYC Milan v Cinebench AMD vnadí na Threadripper se Zen 3, ukazuje výkon EPYC Milan v Cinebench
Společnost AMD by měla letos vyslat na trh další generaci procesorů Threadripper vybavenou jádry Zen 3. Ta by ostatně měla dovršit nabídku procesorů se Zen 3 jako vůbec poslední. Jaký výkon ale můžeme očekávat? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA nevzdává boj o protitěžební ochranu na RTX 3060, přináší GA106-302 NVIDIA nevzdává boj o protitěžební ochranu na RTX 3060, přináší GA106-302
NVIDIA má dle serveru Igorslab.de skutečný zájem na tom, aby se na kartách GeForce RTX 3060 nedalo rozumným způsobem těžit Ethereum. Dle informací od jednoho tchaj-wanského výrobce grafických karet tak přichází GA106-302. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV
Sony do první velké aktualizace PlayStationu 5 zahrnulo také opravu chyby, kvůli které nefungovalo hraní ve 4K s HDR a 120 Hz na televizích od Samsungu. Konzole se také konečně naučila automaticky přepínat mezi SDR a HDR podle herního titulu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik