www.svethardware.cz
>
>

Skotsko má nejvýkonnější přílivovou elektrárnu s 2 MW

Skotsko má nejvýkonnější přílivovou elektrárnu s 2 MW
, , aktualita
Svět hledá ideální obnovitelné zdroje energií a jedním z relativně opomíjených způsobů jsou přílivové elektrárny. Společnost Scotrenewables nicméně už přes rok provozuje svou turbínu SR2000, která ve Skotsku dosahuje rekordních výkonů.
K oblíbeným
reklama
Existuje mnoho obnovitelných zdrojů energie a každý z nich má nějaké své klady, ale i mouchy. Hodně se mluví o solárních a větrných elektrárnách, nicméně existují i mnohem exotičtější přístupy, jako jsou přílivové elektrárny. Ty mají nevýhodu např. v tom, že vhodný příliv bývá jen na některých místech na Zemi a jejich výkon také nebývá největší. Společnost Scotrenewables nicméně přišla s turbínou SR2000, která by měla mnohé změnit. Poprvé byla do vody spuštěna už v říjnu 2016, konkrétně to bylo u European Marine Energy Centre (EMEC) u Orknejí, což je skotské souostroví. Tato elektrárna se nicméně dle tiskové zprávy výrobce ukázala být skutečně dosti výkonnou.
 
Scotrenewables SR2000
 
Její instalovaný výkon činí 2 MW a za 7 dní své práce dokázala vygenerovat až rekordních 120 MWh elektřiny. To pokrylo 7 % spotřeby elektrické energie celého souostroví a v některých momentech byla elektrárna schopna dodávat až 25 % energie. Ne vždy ale dokázala produkovat tak velké množství energie, nicméně i celkově 3 GWh za první rok provozu je pěkné číslo (první GWh zvládla za 16 týdnů). Takové množství energie (oněch 3 GWh) by zvládlo po tento rok napájet zhruba 1000 osobních elektromobilů, resp. 830 britských domácností. Toto číslo je navíc vyšší než množství elektřiny vyrobené pomocí všech skotských příbojových a přílivových elektráren o rok dříve, než byla uvedena do provozu SR2000.
 
 
SR2000 má 64 metrů na délku a 3,8 metru v průměru, nejnižší bod je pak ve 25metrové hloubce. Výhodou jsou dle výrobce relativně nízké výrobní i servisní náklady. Společnost plánuje vyrobit pro Orkneje ještě jednu testovací 2MW turbínu a poté je už bude patrně běžně komerčně prodávat.
 
 
Protože Velká Británie tento druh generování elektřiny nijak zvlášť nepodporuje, hledají zástupci společnosti obchodní příležitosti spíše v zámoří. Je nicméně jasné, že podobný typ elektrárny vyžaduje své specifické podmínky a např. u nás bez přístupu k moři je něco takového neaplikovatelného. Každopádně je vidět, že se neustále pracuje na snížení množství emisí vypouštěných při produkci elektrické energie a zavádí se nové čistější způsoby její výroby. Výhodou oproti slunečním nebo větrným elektrárnám je o něco lepší predikovatelnost (pravidelnost přílivu a odlivu), nicméně nedají se pořádně regulovat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře