Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Skotsko má nejvýkonnější přílivovou elektrárnu s 2 MW

, , aktualita
Skotsko má nejvýkonnější přílivovou elektrárnu s 2 MW
Svět hledá ideální obnovitelné zdroje energií a jedním z relativně opomíjených způsobů jsou přílivové elektrárny. Společnost Scotrenewables nicméně už přes rok provozuje svou turbínu SR2000, která ve Skotsku dosahuje rekordních výkonů.
Skotsko má nejvýkonnější přílivovou elektrárnu s 2 MW
Existuje mnoho obnovitelných zdrojů energie a každý z nich má nějaké své klady, ale i mouchy. Hodně se mluví o solárních a větrných elektrárnách, nicméně existují i mnohem exotičtější přístupy, jako jsou přílivové elektrárny. Ty mají nevýhodu např. v tom, že vhodný příliv bývá jen na některých místech na Zemi a jejich výkon také nebývá největší. Společnost Scotrenewables nicméně přišla s turbínou SR2000, která by měla mnohé změnit. Poprvé byla do vody spuštěna už v říjnu 2016, konkrétně to bylo u European Marine Energy Centre (EMEC) u Orknejí, což je skotské souostroví. Tato elektrárna se nicméně dle tiskové zprávy výrobce ukázala být skutečně dosti výkonnou.
 
Scotrenewables SR2000
 
Její instalovaný výkon činí 2 MW a za 7 dní své práce dokázala vygenerovat až rekordních 120 MWh elektřiny. To pokrylo 7 % spotřeby elektrické energie celého souostroví a v některých momentech byla elektrárna schopna dodávat až 25 % energie. Ne vždy ale dokázala produkovat tak velké množství energie, nicméně i celkově 3 GWh za první rok provozu je pěkné číslo (první GWh zvládla za 16 týdnů). Takové množství energie (oněch 3 GWh) by zvládlo po tento rok napájet zhruba 1000 osobních elektromobilů, resp. 830 britských domácností. Toto číslo je navíc vyšší než množství elektřiny vyrobené pomocí všech skotských příbojových a přílivových elektráren o rok dříve, než byla uvedena do provozu SR2000.
 
 
SR2000 má 64 metrů na délku a 3,8 metru v průměru, nejnižší bod je pak ve 25metrové hloubce. Výhodou jsou dle výrobce relativně nízké výrobní i servisní náklady. Společnost plánuje vyrobit pro Orkneje ještě jednu testovací 2MW turbínu a poté je už bude patrně běžně komerčně prodávat.
 
 
Protože Velká Británie tento druh generování elektřiny nijak zvlášť nepodporuje, hledají zástupci společnosti obchodní příležitosti spíše v zámoří. Je nicméně jasné, že podobný typ elektrárny vyžaduje své specifické podmínky a např. u nás bez přístupu k moři je něco takového neaplikovatelného. Každopádně je vidět, že se neustále pracuje na snížení množství emisí vypouštěných při produkci elektrické energie a zavádí se nové čistější způsoby její výroby. Výhodou oproti slunečním nebo větrným elektrárnám je o něco lepší predikovatelnost (pravidelnost přílivu a odlivu), nicméně nedají se pořádně regulovat.
 


reklama