www.svethardware.cz
>
>
>

Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu

Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
, , aktualita
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
K oblíbeným
reklama
Jde jako obvykle o příběh hvězdy, která se zrodila z pozůstatků svých předchůdců, a to především z obrovského mračna plynu, ale i jiných materiálů. I po zrodu Slunce v jeho okolí zbyl nějaký materiál, a zatímco plyn byl slunečním větrem tlačen pryč, z těžších částic postupně vznikaly vnitřní kamenité planety. Dále pak máme plynné obry a ještě dále za "sněhovou linií" ledové obry. Tak jednoduché a snadno pochopitelné to samozřejmě není, jak ukazuje už jen hon na záhadnou devátou planetu, přítomnost velice reálného Hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, jehož původ je nejasný a samotný Mars je ostatně podezřele malý na to, kde se nalézá. 
 
 
I to je výsledek divokého vývoje Sluneční soustavy, která se zdánlivě z pohledu krátkého lidského života ustálila do dnešního stavu. Ostatně i Země si prožila své, jak dokládá její Měsíc, který nejspíše vznikl po srážce Země s dalším objektem, což je známá teorie srážky planety Gaia (raná Země) s planetou Theia. 

To podporuje myšlenku, že planety se nerodí a nezůstávají na stejné oběžné dráze. Mohou migrovat a pak se srážet, nebo být vystřeleny pryč stejným mechanismem, který využíváme i dnes pro energeticky efektivní let sond. Jde o gravitační manévr, jejž hodlá na své cestě hojně využívat také sonda BepiColombo mířící k Merkuru. Není ani vyloučeno, že naše soustava o některou planetu zcela přišla tím, že ta získala únikovou rychlost a byla vystřelena pryč. Však už takové planety volně plující vesmírem byly nalezeny. 
 
pozice Hlavního pásu planetek, Kupierova pásu a Oortova oblaku
 
Co se týče Marsu, tomu dle jedné z teorií měl ukrást materiál samotný Jupiter. Ten v manévru nazvaném po námořnicku "velký obrat" přicestoval blízko k rodícímu se Marsu, nakrmil se materiálem z jeho okolí a pak se zase vrátil do větší vzdálenosti od Slunce. Celá teorie říká, že Jupiter za sebou blíže ke Slunci přitáhl i Saturn, než se obě planety dostaly do rezonance, která je zase postupně dostala zpět a zařídila jejich společný ještě silnější gravitační vliv na okolní objekty. Díky tomu mohl být Neptun odstrčen dále k okraji systému, čímž ten zase přitáhl blíže k sobě řadu objektů z Kuiperova pásu, které zase Jupiter svou mocnou gravitací poslal pryč zformovat až vzdálený Oortův oblak. 
 
Tato planetární škatulata by logicky měla platit i pro mnohé cizí soustavy a právě to je možná ten pravý důvod, že se našlo dost horkých Jupiterů a jiných velkých planet blízko svých hvězd, zatímco systémů podobných tomu našemu je zdokumentováno opravdu málo. Příkladem budiž Kepler-90
 
 
To bychom mohli velice snadno označit za falešný dojem daný tím, jaké možnosti máme při hledání exoplanet. Nejlépe se totiž nacházejí ty, které jsou velké a blízko svému Slunci, protože se zpravidla nehledají ony samotné, ale projevy jejich vlivu na hvězdu (gravitace či zastínění). Dvojníka Země či dokonce Marsu bychom mohli najít jen stěží vzhledem k jejich velikosti a délce trvání jednoho oběhu, i když superzemí se našlo už také dost. 
 
Na druhou stranu jsme opravdu v tomto případě mohli mít obrovské štěstí v tom, že Jupiter nepokračoval ve své pouti do středu systému, protože Saturn přispěchal na pomoc a obě planety se zase společně vzdálily. Kdyby se to nestalo (a pokud se to vůbec stalo), žádná planeta Merkur, Venuše, Země ani Mars by neexistovala a náš systém by se mohl pyšnit horkým Jupiterem jako řada jiných. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon
Tohle opravdu nebyl pro Teslu moc dobrý týden, zejména co se týče její energetické divize. Nejprve za hořící solární panely Teslu zažaloval Walmart, nyní své znepokojení vyjádřila i společnost Amazon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
24.8.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek15 komentářů