www.svethardware.cz
>
>
>

Sousedská výpomoc: rudý obr probudil neutronovou hvězdu k životu

Sousedská výpomoc: rudý obr probudil neutronovou hvězdu k životu
, , aktualita
Sousedská výpomoc je pěkná věc, a to i v hvězdném měřítku. Astronomové objevili jeden příklad, v němž rudý obr dodal materiál blízko obíhající neutronové hvězdě, která se se zábleskem rentgenového záření probudila k životu. 
reklama
Rudý obr je fáze vývoje hvězdy, kterou si za pár miliard let projde i naše Slunce. To však nejspíše nebude mít svého hvězdného souputníka, pokud si ovšem nějakého nezachytí, na což to zatím nevypadá. Ovšem v systému zachyceném vesmírnou observatoří Integral Evropské vesmírné agentury to tak funguje. Ta mohla sledovat náhlý záblesk rentgenového záření, a to v srpnu minulého roku. Ten totiž přišel ze směru středu Mléčné dráhy, na nějž se observator obvykle zaměřuje. Několik týdnů pak trvalo, než se našel zdroj tohoto záblesku, a sice rudý obr, kolem kterého obíhá pomalu rotující malá neutronová hvězda. 
 
 
V rudého obra se změní hvězda o velikosti Slunce či až osmkrát hmotnější, a to ke konci svého života. V tu dobu se velice výrazně zvětší, jak jsou její vnější vrstvy tlačeny ven slunečním větrem. Magneticky vysoce aktivní neutronová hvězda si ale tento materiál přitáhla, takže proběhla akrece materiálu z rudého obra, který ji postupně nakrmil a způsobil zážeh dříve mrtvého hvězdného jádra. 
 
Neutronové hvězdy se obvykle (ne nutně v tomto případě) tvoří z větších objektů, a sice hvězd osmkrát až třicetkrát hmotnějších než je Slunce. Ty na konci života explodují v supernovu a zůstane po nich jen malé, ale velice husté jádro. To může mít hmotnost 1,5 násobku Slunce, a to v kouli s průměrem pouze 10 kilometrů. Jde tak o jedny z nejhustších známých objektů ve vesmíru, samozřejmě když pomineme černé díry a Chucka Norrise. 
 
Magnetické pole neutronových hvězd může být velice silné, ovšem má se za to, že postupem času značně slábne. V případě našeho systému by ale mělo být silné, takže to naznačuje, že neutronová hvězda je sama o sobě mladá. To ale přináší otázky, jak se tento binární systém vůbec vyvinul. 
 
Hlavní hypotéza zahrnuje obvyklý jev těchto systémů, a sice přesun materiálu z jedné hvězdy k druhé, tedy pokud nejde prostě o to, že v tomto případě si neutronová hvězda dlouhodobě udržela silné magnetické pole. Pokud se ale utvořila relativně nedávno, mohla vzniknout kolapsem bílého trpaslíka, který se po dlouhou dobu krmil materiálem z druhé hvězdy. To by znamenalo, že se neutronová hvězda v tomto případě neutvořila jako pozůstatek exploze supernovy. 
 
Pravdu se jen tak nedozvíme, a to i proto, že takovýchto binárních systémů je známo jen několik - nazývají se Symbiotic X-ray Binaries (symbiotické rentgenové binární systémy). Integral si takto alespoň našel další zajímavý objekt pro dlouhodobé sledování. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honda testuje autonomní čtyřkolky, budou i na CES 2019 Honda testuje autonomní čtyřkolky, budou i na CES 2019
Na začátku letošního roku představila společnost Honda koncept autonomních vozítek 3E-D18, které dále vyvíjí a testuje. Tyto terénní čtyřkolky už jsou nasazeny ve třech úplně odlišných projektech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Chrome chce řešit stránky s nefunkčním tlačítkem "zpět" Google Chrome chce řešit stránky s nefunkčním tlačítkem "zpět"
Na internetu je spousta stránek, a to nejen vždy těch dobrých. Spousta z nich v zájmu navyšovat počty zobrazených reklam manipuluje historií prohlížeče, čímž znemožňují jít zpět. Prohlížeč Chrome toto možná bude řešit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Včera, aktualita, Jan Vítek