www.svethardware.cz
>
>
>

Sousedská výpomoc: rudý obr probudil neutronovou hvězdu k životu

Sousedská výpomoc: rudý obr probudil neutronovou hvězdu k životu
, , aktualita
Sousedská výpomoc je pěkná věc, a to i v hvězdném měřítku. Astronomové objevili jeden příklad, v němž rudý obr dodal materiál blízko obíhající neutronové hvězdě, která se se zábleskem rentgenového záření probudila k životu. 
reklama
Rudý obr je fáze vývoje hvězdy, kterou si za pár miliard let projde i naše Slunce. To však nejspíše nebude mít svého hvězdného souputníka, pokud si ovšem nějakého nezachytí, na což to zatím nevypadá. Ovšem v systému zachyceném vesmírnou observatoří Integral Evropské vesmírné agentury to tak funguje. Ta mohla sledovat náhlý záblesk rentgenového záření, a to v srpnu minulého roku. Ten totiž přišel ze směru středu Mléčné dráhy, na nějž se observator obvykle zaměřuje. Několik týdnů pak trvalo, než se našel zdroj tohoto záblesku, a sice rudý obr, kolem kterého obíhá pomalu rotující malá neutronová hvězda. 
 
 
V rudého obra se změní hvězda o velikosti Slunce či až osmkrát hmotnější, a to ke konci svého života. V tu dobu se velice výrazně zvětší, jak jsou její vnější vrstvy tlačeny ven slunečním větrem. Magneticky vysoce aktivní neutronová hvězda si ale tento materiál přitáhla, takže proběhla akrece materiálu z rudého obra, který ji postupně nakrmil a způsobil zážeh dříve mrtvého hvězdného jádra. 
 
Neutronové hvězdy se obvykle (ne nutně v tomto případě) tvoří z větších objektů, a sice hvězd osmkrát až třicetkrát hmotnějších než je Slunce. Ty na konci života explodují v supernovu a zůstane po nich jen malé, ale velice husté jádro. To může mít hmotnost 1,5 násobku Slunce, a to v kouli s průměrem pouze 10 kilometrů. Jde tak o jedny z nejhustších známých objektů ve vesmíru, samozřejmě když pomineme černé díry a Chucka Norrise. 
 
Magnetické pole neutronových hvězd může být velice silné, ovšem má se za to, že postupem času značně slábne. V případě našeho systému by ale mělo být silné, takže to naznačuje, že neutronová hvězda je sama o sobě mladá. To ale přináší otázky, jak se tento binární systém vůbec vyvinul. 
 
Hlavní hypotéza zahrnuje obvyklý jev těchto systémů, a sice přesun materiálu z jedné hvězdy k druhé, tedy pokud nejde prostě o to, že v tomto případě si neutronová hvězda dlouhodobě udržela silné magnetické pole. Pokud se ale utvořila relativně nedávno, mohla vzniknout kolapsem bílého trpaslíka, který se po dlouhou dobu krmil materiálem z druhé hvězdy. To by znamenalo, že se neutronová hvězda v tomto případě neutvořila jako pozůstatek exploze supernovy. 
 
Pravdu se jen tak nedozvíme, a to i proto, že takovýchto binárních systémů je známo jen několik - nazývají se Symbiotic X-ray Binaries (symbiotické rentgenové binární systémy). Integral si takto alespoň našel další zajímavý objekt pro dlouhodobé sledování. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG chce rozšířit webOS mimo televizory, stáhněte si open source verzi LG chce rozšířit webOS mimo televizory, stáhněte si open source verzi
LG má pro letošní rok velké plány se svou platformou webOS, která vystřídala už několik majitelů. Cílem je dostat webOS na různá zařízení a nabídnout systém ostatním výrobcům. Už dnes je možné stáhnout open source verzi pro Raspberry Pi 3.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft nabízí vysokou odměnu při hledání dalších chyb typu Meltdown a Spectre Microsoft nabízí vysokou odměnu při hledání dalších chyb typu Meltdown a Spectre
Exploity Meltdown a Spectre měly a ještě budou mít značné dopady na celý IT průmysl, do nichž by se odměna od Microsoftu mnohokrát schovala. Nicméně jde o slušný čtvrt milion dolarů, který Redmond nyní nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí externí box s Radeonem RX 580 Gigabyte nabízí externí box s Radeonem RX 580
Aktuálně jsou externí boxy vybavené desktopovými grafickými kartami velice zajímavé zboží, neboť mohou být paradoxně i levnější než samotné karty. Proto se vyplatí si všimnout i nového RX 580 Gaming Box od firmy Gigabyte.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI ukázalo kartu Gaming Storage do běžných PC pro velice rychlé úložiště MSI ukázalo kartu Gaming Storage do běžných PC pro velice rychlé úložiště
Společnost MSI je dobře známá pro své herní notebooky i PC, kde často používá úložná řešení zvaná Super RAID. Jde prostě o podporu více SSD zapojených v režimu striping a o tom samém je i karta Gaming Storage.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo
Díky zařízení Kepler Space Telescope bylo identifikováno už více než 2000 exoplanet a další bezpochyby na své objevení teprve čekají, neboť analýza dat ještě bude nějakou dobu trvat. Nicméně samotnému teleskopu dochází čas společně s palivem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek