www.svethardware.cz
>
>
>

Sousedská výpomoc: rudý obr probudil neutronovou hvězdu k životu

Sousedská výpomoc: rudý obr probudil neutronovou hvězdu k životu
, , aktualita
Sousedská výpomoc je pěkná věc, a to i v hvězdném měřítku. Astronomové objevili jeden příklad, v němž rudý obr dodal materiál blízko obíhající neutronové hvězdě, která se se zábleskem rentgenového záření probudila k životu. 
reklama
Rudý obr je fáze vývoje hvězdy, kterou si za pár miliard let projde i naše Slunce. To však nejspíše nebude mít svého hvězdného souputníka, pokud si ovšem nějakého nezachytí, na což to zatím nevypadá. Ovšem v systému zachyceném vesmírnou observatoří Integral Evropské vesmírné agentury to tak funguje. Ta mohla sledovat náhlý záblesk rentgenového záření, a to v srpnu minulého roku. Ten totiž přišel ze směru středu Mléčné dráhy, na nějž se observator obvykle zaměřuje. Několik týdnů pak trvalo, než se našel zdroj tohoto záblesku, a sice rudý obr, kolem kterého obíhá pomalu rotující malá neutronová hvězda. 
 
 
V rudého obra se změní hvězda o velikosti Slunce či až osmkrát hmotnější, a to ke konci svého života. V tu dobu se velice výrazně zvětší, jak jsou její vnější vrstvy tlačeny ven slunečním větrem. Magneticky vysoce aktivní neutronová hvězda si ale tento materiál přitáhla, takže proběhla akrece materiálu z rudého obra, který ji postupně nakrmil a způsobil zážeh dříve mrtvého hvězdného jádra. 
 
Neutronové hvězdy se obvykle (ne nutně v tomto případě) tvoří z větších objektů, a sice hvězd osmkrát až třicetkrát hmotnějších než je Slunce. Ty na konci života explodují v supernovu a zůstane po nich jen malé, ale velice husté jádro. To může mít hmotnost 1,5 násobku Slunce, a to v kouli s průměrem pouze 10 kilometrů. Jde tak o jedny z nejhustších známých objektů ve vesmíru, samozřejmě když pomineme černé díry a Chucka Norrise. 
 
Magnetické pole neutronových hvězd může být velice silné, ovšem má se za to, že postupem času značně slábne. V případě našeho systému by ale mělo být silné, takže to naznačuje, že neutronová hvězda je sama o sobě mladá. To ale přináší otázky, jak se tento binární systém vůbec vyvinul. 
 
Hlavní hypotéza zahrnuje obvyklý jev těchto systémů, a sice přesun materiálu z jedné hvězdy k druhé, tedy pokud nejde prostě o to, že v tomto případě si neutronová hvězda dlouhodobě udržela silné magnetické pole. Pokud se ale utvořila relativně nedávno, mohla vzniknout kolapsem bílého trpaslíka, který se po dlouhou dobu krmil materiálem z druhé hvězdy. To by znamenalo, že se neutronová hvězda v tomto případě neutvořila jako pozůstatek exploze supernovy. 
 
Pravdu se jen tak nedozvíme, a to i proto, že takovýchto binárních systémů je známo jen několik - nazývají se Symbiotic X-ray Binaries (symbiotické rentgenové binární systémy). Integral si takto alespoň našel další zajímavý objekt pro dlouhodobé sledování. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet
Pokud jste během posledního měsíce nakupovali na zahraničním serveru Newegg.com, zbystřete. Hackerům se totiž povedlo napadnout platební stránku a krást údaje o použitých platebních kartách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů
Morgan Stanley stahuje NVIDII kalhoty ještě daleko před brodem a na základě prvních recenzí karet GeForce RTX 2080 Ti a 2080 vyjadřuje své zklamání nad celou touto generací. Na základě toho tak klesá NVIDII hodnota akcií. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite
Někteří lidé velmi nelibě nesou porážku v počítačových hrách, obzvláště byli-li poraženi jen 11letým klukem. 45letý muž v návalu zlosti začal malému chlapci vyhrožovat smrtí, což nakonec vyústilo v jeho zatčení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dotyková zařízení s Windows ukládají citlivá data do souboru Dotyková zařízení s Windows ukládají citlivá data do souboru
Potenciální vektor pro únik citlivých informací může pomoci vytvořit soubor WaitList.dat, který je využíván příslušnou službou na počítačích s Windows 8.1 a Windows 10. Podmínkou je, aby byly vybaveny dotykovou obrazovkou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WD My Cloud NAS mají vážnou bezpečnostní chybu, na niž výrobce přes rok nereagoval WD My Cloud NAS mají vážnou bezpečnostní chybu, na niž výrobce přes rok nereagoval
Tom's Hardware informuje, že produkty My Cloud NAS od Western Digital obsahují chybu, která umožní komukoliv přistupovat k datům, která na nich máme uložena, a to přes Internet. Tato chyba je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek