Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX pozdrží start turistické mise na Měsíc

5.6.2018, Jan Vítek, aktualita
SpaceX pozdrží start turistické mise na Měsíc
Elon Musk je znám tím, že si klade velké cíle s krátkými lhůtami, a tak často dochází k tomu, že se odkládají. To nyní potkalo i chystanou misi, v jejímž rámci se měli vydat k Měsíci vesmírní turisté. Co obnáší?
SpaceX se chce během několika příštích let vydat na Mars, takže výlet k Měsíci by měla být v podstatě brnkačka. Stále však jde o pobyt ve vesmíru, a to už mimo ochrannou náruč Země, která i obyvatelům na ISS slouží svým magnetickým polem, které působí jako štít proti kosmickému záření a záření Slunce. Možná právě proto si ve SpaceX chtějí vyzkoušet nejdříve výlet k Měsíci, než vyšlou náklad a později i lidi na daleko delší cestu k Marsu. 
 
 
V plánu bylo vyslat turisty k Měsíci už v tomto roce, ovšem ti jej budou moci obletět a na vlastní oči uvidět i jeho odvrácenou stranu nejdříve v polovině příštího roku. Turisté, kteří si již tuto misi měli dle Muska již bohatě zaplatit, poletí v lodi Dragon, kterou SpaceX už používá pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Dragon je také součástí Commercial Crew Program americké NASA, která tak počítá i s tím, že bude dopravovat na ISS i lidi. 
 
Nyní je už jasné, že první mise SpaceX v rámci Commercial Crew Program proběhne nejdříve na konci tohoto roku a pokud proběhne bez problémů, lodi Dragon by měly už od příštího roku začít k ISS běžně vynášet astronauty a samozřejmě je i vozit zpět. 
 
 
A právě v příštím roce by se už mohli podívat k Měsíci i turisté, přičemž SpaceX prý opravdu nemá nouzi o bohaté zájemce, což je celkem pochopitelné. To bylo zveřejněno už v době, kdy byl test rakety Falcon Heavy teprve plánován a Musk se netajil tím, že počítá se zcela reálnou možností selhání, ale nakonec vše dopadlo dobře až na poněkud tvrdší přistání středového hlavního stupně. Bohatě to ale vynahradil pohled na simultánní přistání postranních stupňů. 
 
SpaceX se však nyní potýká s rozpačitým zájmem právě o služby rakety Falcon Heavy. Většině zákazníků totiž vystačí s nosností raket Falcon 9 a právě turisté na cestě k Měsíci by dle dřívějších představ tento zájem značně zvýšit. Nyní je ale velice pravděpodobné, že se nakonec pro tyto účely využije stále ještě nedokončená raketa BFR (Big Falcon Rocket), jejíž vývoj ale dle Muska pokračuje velice dobře. Nyní to tedy vypadá tak, že Falcon Heavy nakonec nevynese do vesmíru nikoho a sama se ostatně do něj často nepodívá. Na letošní rok jsou plánovány jen dva starty, na příští rok dokonce žádný a pak tu máme jeden v roce 2020. 
 
Oficiálně nebyl důvod zpoždění turistického letu k Měsíci zveřejněn, ale logicky by mělo jít právě o to, že nepoletí Falcon Heavy, ale už BFR. Její první let by se mohl udát v březnu 2019, ale to ještě nebylo potvrzeno a ostatně je těžké plánovat vypuštění něčeho, co stále ještě nebylo dokončeno.