www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX příští týden vynese na ISS superpočítač od HP

SpaceX příští týden vynese na ISS superpočítač od HP
, , aktualita
Společnost HP, přesněji tedy Hewlett Packard Enterprise (HPE) už brzy bude mít na palubě Mezinárodní vesmírné stanice nový superpočítač. Už příští týden jej na ni vynese raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. 
K oblíbeným
reklama
Už v pondělí 14. srpna má z Mysu Canaveral startovat Falcon 9 v rámci mise SpaceX CRS-12, která vyšle k ISS (International Space Station) zásobovací loď Dragon, aby přivezla některé obvyklé věci jako nové notebooky, sušené potraviny a také superpočítač Apollo 40 od HPE. 
 
 
Notebooky opravdu patří mezi obvyklé zásoby vysílané na ISS, neboť NASA chce, aby na její palubě pracovalo vše nejlépe, jak je možné. Normálnímu člověku tak vydrží notebook několik let, ale na orbitě se tato životnost zkracuje na měsíce. Je tak zřejmé i to, že vyslat na ISS celý superpočítač není jen tak a právě o tom je jeho mise. 
 
NASA mluví ne o superpočítači Apollo 40, ale o "Spaceborne Computer", čili prostě o vesmírném počítači. Ten bude využívat operační systém Linux ale další technické podrobnosti se bohužel nedozvíme. Stejně jako notebooky bude mít i on poměrně krátkou životnost, a to dle plánu pouhý rok. Jeho úkolem totiž je především ověřit, zda může ve vesmíru dlouhodobě pracovat vysoce výkonný počítačový hardware, který pro takový úkol nebyl nijak speciálně upraven. Jde tak o jeden z pokusů, který bude předcházet cestě na Mars, kterou NASA stále ještě plánuje. 
 
Počítače určené pro ISS a jiné vesmírné mise musí být speciálně zodolněné, což zahrnuje široké spektrum modifikací, které jsou časově i finančně náročné a výsledek je navíc zařízení, jehož výkon je velice pozadu za těmi, které se používají na Zemi. Právě pozemní počítače jsou využívány astronauty na ISS, což je možné díky akceptovatelnému zpoždění a vysokorychlostní komunikaci, ovšem při takové cestě na Mars už zpoždění dosahuje mnoha minut. Je tak zřejmé, že potřebný hardware bude třeba vézt na palubě. 
 
Je ale také zřejmé, že počítač na ISS je chráněn magnetickým polem Země, což při cestě vesmírem nebude, ale to samé platí pro astronauty, jejichž ochranu před kosmickým zářením či nabitými částicemi ze Slunce bude také třeba nějak zajistit a této ochrany bude moci snad využít i počítačové vybavení. 
 
NASA také počítá s tím, že namísto hardwarového utužení bude stačit softwarové, což znamená třeba průběžné změny taktu procesorů/pamětí či jiných komponent v závislosti na aktuálních podmínkách (energie, teploty), aby se eliminovaly chyby ve výpočtech. 
 
Zdroj: Techcrunch
reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře