www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX příští týden vynese na ISS superpočítač od HP

SpaceX příští týden vynese na ISS superpočítač od HP
, , aktualita
Společnost HP, přesněji tedy Hewlett Packard Enterprise (HPE) už brzy bude mít na palubě Mezinárodní vesmírné stanice nový superpočítač. Už příští týden jej na ni vynese raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. 
K oblíbeným
reklama
Už v pondělí 14. srpna má z Mysu Canaveral startovat Falcon 9 v rámci mise SpaceX CRS-12, která vyšle k ISS (International Space Station) zásobovací loď Dragon, aby přivezla některé obvyklé věci jako nové notebooky, sušené potraviny a také superpočítač Apollo 40 od HPE. 
 
 
Notebooky opravdu patří mezi obvyklé zásoby vysílané na ISS, neboť NASA chce, aby na její palubě pracovalo vše nejlépe, jak je možné. Normálnímu člověku tak vydrží notebook několik let, ale na orbitě se tato životnost zkracuje na měsíce. Je tak zřejmé i to, že vyslat na ISS celý superpočítač není jen tak a právě o tom je jeho mise. 
 
NASA mluví ne o superpočítači Apollo 40, ale o "Spaceborne Computer", čili prostě o vesmírném počítači. Ten bude využívat operační systém Linux ale další technické podrobnosti se bohužel nedozvíme. Stejně jako notebooky bude mít i on poměrně krátkou životnost, a to dle plánu pouhý rok. Jeho úkolem totiž je především ověřit, zda může ve vesmíru dlouhodobě pracovat vysoce výkonný počítačový hardware, který pro takový úkol nebyl nijak speciálně upraven. Jde tak o jeden z pokusů, který bude předcházet cestě na Mars, kterou NASA stále ještě plánuje. 
 
Počítače určené pro ISS a jiné vesmírné mise musí být speciálně zodolněné, což zahrnuje široké spektrum modifikací, které jsou časově i finančně náročné a výsledek je navíc zařízení, jehož výkon je velice pozadu za těmi, které se používají na Zemi. Právě pozemní počítače jsou využívány astronauty na ISS, což je možné díky akceptovatelnému zpoždění a vysokorychlostní komunikaci, ovšem při takové cestě na Mars už zpoždění dosahuje mnoha minut. Je tak zřejmé, že potřebný hardware bude třeba vézt na palubě. 
 
Je ale také zřejmé, že počítač na ISS je chráněn magnetickým polem Země, což při cestě vesmírem nebude, ale to samé platí pro astronauty, jejichž ochranu před kosmickým zářením či nabitými částicemi ze Slunce bude také třeba nějak zajistit a této ochrany bude moci snad využít i počítačové vybavení. 
 
NASA také počítá s tím, že namísto hardwarového utužení bude stačit softwarové, což znamená třeba průběžné změny taktu procesorů/pamětí či jiných komponent v závislosti na aktuálních podmínkách (energie, teploty), aby se eliminovaly chyby ve výpočtech. 
 
Zdroj: Techcrunch
reklama
Nejnovější články
Analýza neúspěšného letu lodi Starliner je ukončena, odhalila řadu problémů Analýza neúspěšného letu lodi Starliner je ukončena, odhalila řadu problémů
Společnost Boeing má být jednou z firem, které pomůžou NASA v budoucnu vynášet astronauty do vesmíru na palubu Mezinárodní vesmírné stanice z území USA. Ukončená analýza neúspěšného letu lodi Starliner ale odhalila řadu problémů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Sony kupuje menšinový podíl v Epic Games, co tím sleduje? Sony kupuje menšinový podíl v Epic Games, co tím sleduje?
Společnost Sony se rozhodla investovat do firmy Epic Games, která je známá jednak díky úspěšnému titulu Fortnite, z nějž má příjmy, které jí pomohly rozjet i prodejní platformu Epic Games Store. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Colorful nabízí dvě levné desky s B550 Colorful nabízí dvě levné desky s B550
K celkové nabídce levnějších základních desek vybavených čipovou sadou AMD B550 se brzy přidají i dva nové modely firmy Colorful, které přijdou s cenovkou pod 130 dolarů. Jedná se o modely formátu Micro-ATX.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čínský Zhaoxin se pustí do výroby samostatných GPU s využitím technologií S3 Čínský Zhaoxin se pustí do výroby samostatných GPU s využitím technologií S3
Před řadou let jsme v našich PC zcela běžně provozovali grafické karty s čipy S3 Trio či ViRGE, ale v éře 3D akcelerátorů se nakonec prosadily jiné firmy a samotná S3 ustoupila do pozadí. Nyní ale přichází Zhaoxin.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Rover Perseverance už sedí na raketě, startovat bude nejdříve za 3 týdny Rover Perseverance už sedí na raketě, startovat bude nejdříve za 3 týdny
Vypadá to, že vypuštění roveru Perseverance by už snad nemělo nic bránit. Startovní okénko se už za posledních deset dní neposunulo a samotný rover už čeká na raketě Atlas V pod aerodynamickým krytem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek