www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma
, , aktualita
Společnost SpaceX a její raketu Falcon 9 využila americká armáda pro vynesení tajného satelitu Zuma na oběžnou dráhu, ovšem ten byl nakonec ztracen. SpaceX samotná už dříve sdělila, že to nebyla její chyba a nejnovější vládní zpráva to potvdila.
reklama
K nejistotě samozřejmě přispěl i ten samotný fakt, že Zuma byl jako vojenský satelit tajné zařízení, o němž se tak nevědělo ani to, na jakou dráhu se měl vůbec dostat. Dle společnosti SpaceX však Falcon 9 předvedl dobrý výkon a také už na to ukazuje i jeho záznam na Wikipedii, kde byly start i přistání označeny za úspěšné. Nyní se můžeme opřít také o závěry nové zprávy americké vlády, dle níž to také nebyla chyba společnosti SpaceX. Drahý špionážní satelit Zuma se prostě z nějakého důvodu nedostal na kýženou oběžnou dráhu a jen těžko se dozvíme další podrobnosti o tom, kde přesně nakonec skončil svou pouť. 
 
Falcon 9 se satelitem Zuma startuje
 
SpaceX bylo pochopitelně po ohlášení neúspěchu ihned na ráně a začaly se ozývat hlasy, zda má americká vláda takové firmě vůbec svěřovat podobné úkoly. Nyní se už vina přesunula ke známé letecké a kosmické firmě Northrop Grumman, která satelit Zuma postavila. 
 
Ten byl vypuštěn do vesmíru 7. ledna tohoto roku, ovšem poté nebyla obsluha schopná jej kontaktovat nebo opticky nalézt na předpokládané oběžné dráze. O několik dní později bylo potvrzeno, že byl ztracen a s ním i cca 3 miliardy dolarů, které stála jeho výroba. Pohybovat se měl někde na nízké orbitě (apogeum ve výšce 160 až 2000 km). 
 
Co konkrétního tedy selhalo? Přímo na ráně je zařízení, které má za úkol satelit korektně oddělit od rakety ve správném bodě letu rakety. Toto zařízení, tzv. payload adapter, bylo také vyrobeno firmou Northrop Grumman a dle zprávy nefungovalo správně. Satelit Zuma přitom obsahoval velice citlivou výbavu, která by mohla být poškozena silnými vibracemi při startu rakety a také při jeho konečném oddělování od ní. Payload adapter byl dle toho navržen tak, aby co nejlépe pohlcoval vibrace a satelit pak zlehounka oddělil od rakety. To ale nedokázal, a tak Zuma zůstala připevněna k druhému stupni rakety, který ji stáhl s sebou do atmosféry. 
 
Northrop Grumman prý adaptér testoval dole na zemi třikrát, aby pak jen zjistil, že ten v praxi nefungoval stejně jako při zkouškách. My jen opravdu doufejme, že tato firma předvede lepší práci při kompletaci Vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), která je ostatně také problémová a vyžádala si další odsunutí startu až do roku 2020. Kdyby se totiž ukázalo, že jeho sluneční štít nefunguje správně a nedokáže se rozvinout, popřípadě by nastal jiný závažný problém, nebyla by to pro astronomii nic jiného než katastrofa. K JWST bychom si do 2. libračního bodu za Zemí těžko doletěli provést opravu jako v případě Hubbleova teleskopu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba vyvinula 96vrstvé paměti BiCS se 4 bity na buňku Toshiba vyvinula 96vrstvé paměti BiCS se 4 bity na buňku
Toshiba si opravdu nedlouho po Samsungu připravila své verze 96vrstvých pamětí s buňkami typu QLC, což efektivně znamená, že kapacita pamětí se zdvojnásobí, pokud bereme jako předchozí generaci 64 vrstev s TLC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
YouTube Music získá nové funkce i lepší audio kvalitu YouTube Music získá nové funkce i lepší audio kvalitu
YouTube Music zatím není u nás dostupnou službou, to by se ale mělo v budoucnu změnit. Prozatím tak můžeme sledovat, co nového se zde objevuje. Již brzy bude podporovat lepší audio kvalitu, podporu Android Auto a mnoho dalšího.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Chystá se standardizované rozhraní pro VR headsety - vše přes USB C Chystá se standardizované rozhraní pro VR headsety - vše přes USB C
Ohlášen byl VirtualLink USB-C Alt Mode, který zajistí standardizované připojení headsetů virtuální reality. Nebudeme už muset využívat samostatné kabely pro video, data a napájení, takže vše zvládne jediný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HP představuje výkonné pracovní stanice Z2 HP představuje výkonné pracovní stanice Z2
HP inovovalo nabídku svých pracovních stanic o nové modely řady Z2. Najdete zde nové modely Z2 Mini, Z2 Small Form Factor, Z2 Tower i EliteDesk 800 WE. Zapracovalo se zejména na vyšším grafickém výkonu i bezpečnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google pokládá privátní podmořský transatlantický kabel Dunant Google pokládá privátní podmořský transatlantický kabel Dunant
Google potřebuje rychlé spojení mezi Evropou a Amerikou, nechce se však spoléhat na služby jiných společností. Podmořský kabel pod Atlantickým oceánem si tak položí sám. Ponese jméno Dunant po prvním nositeli Nobelovy ceny míru. 
Dnes, aktualita, Milan Šurkala