www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma
, , aktualita
Společnost SpaceX a její raketu Falcon 9 využila americká armáda pro vynesení tajného satelitu Zuma na oběžnou dráhu, ovšem ten byl nakonec ztracen. SpaceX samotná už dříve sdělila, že to nebyla její chyba a nejnovější vládní zpráva to potvdila.
reklama
K nejistotě samozřejmě přispěl i ten samotný fakt, že Zuma byl jako vojenský satelit tajné zařízení, o němž se tak nevědělo ani to, na jakou dráhu se měl vůbec dostat. Dle společnosti SpaceX však Falcon 9 předvedl dobrý výkon a také už na to ukazuje i jeho záznam na Wikipedii, kde byly start i přistání označeny za úspěšné. Nyní se můžeme opřít také o závěry nové zprávy americké vlády, dle níž to také nebyla chyba společnosti SpaceX. Drahý špionážní satelit Zuma se prostě z nějakého důvodu nedostal na kýženou oběžnou dráhu a jen těžko se dozvíme další podrobnosti o tom, kde přesně nakonec skončil svou pouť. 
 
Falcon 9 se satelitem Zuma startuje
 
SpaceX bylo pochopitelně po ohlášení neúspěchu ihned na ráně a začaly se ozývat hlasy, zda má americká vláda takové firmě vůbec svěřovat podobné úkoly. Nyní se už vina přesunula ke známé letecké a kosmické firmě Northrop Grumman, která satelit Zuma postavila. 
 
Ten byl vypuštěn do vesmíru 7. ledna tohoto roku, ovšem poté nebyla obsluha schopná jej kontaktovat nebo opticky nalézt na předpokládané oběžné dráze. O několik dní později bylo potvrzeno, že byl ztracen a s ním i cca 3 miliardy dolarů, které stála jeho výroba. Pohybovat se měl někde na nízké orbitě (apogeum ve výšce 160 až 2000 km). 
 
Co konkrétního tedy selhalo? Přímo na ráně je zařízení, které má za úkol satelit korektně oddělit od rakety ve správném bodě letu rakety. Toto zařízení, tzv. payload adapter, bylo také vyrobeno firmou Northrop Grumman a dle zprávy nefungovalo správně. Satelit Zuma přitom obsahoval velice citlivou výbavu, která by mohla být poškozena silnými vibracemi při startu rakety a také při jeho konečném oddělování od ní. Payload adapter byl dle toho navržen tak, aby co nejlépe pohlcoval vibrace a satelit pak zlehounka oddělil od rakety. To ale nedokázal, a tak Zuma zůstala připevněna k druhému stupni rakety, který ji stáhl s sebou do atmosféry. 
 
Northrop Grumman prý adaptér testoval dole na zemi třikrát, aby pak jen zjistil, že ten v praxi nefungoval stejně jako při zkouškách. My jen opravdu doufejme, že tato firma předvede lepší práci při kompletaci Vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), která je ostatně také problémová a vyžádala si další odsunutí startu až do roku 2020. Kdyby se totiž ukázalo, že jeho sluneční štít nefunguje správně a nedokáže se rozvinout, popřípadě by nastal jiný závažný problém, nebyla by to pro astronomii nic jiného než katastrofa. K JWST bychom si do 2. libračního bodu za Zemí těžko doletěli provést opravu jako v případě Hubbleova teleskopu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Programovatelná robotická kůže rozpohybuje i plyšáka Programovatelná robotická kůže rozpohybuje i plyšáka
Robotická kůže v podobě nejrůznějších návleků dokáže proměnit celou škálu různých předmětů v pohybující se roboty. Za projektem stojí tým z Yale University, který tímto způsobem rozchodil i plyšáka. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Intel Optane SSD 905P nyní i s 1,5 TB Intel Optane SSD 905P nyní i s 1,5 TB
Superrychlé SSD disky Intel Optane 905P budou nově k dispozici v dalších variantách. 960GB verze může být nyní i ve formátu U.2 a přibyla také varianta s kapacitou zvýšenou na 1,5 TB. To vše při excelentním výkonu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet
Pokud jste během posledního měsíce nakupovali na zahraničním serveru Newegg.com, zbystřete. Hackerům se totiž povedlo napadnout platební stránku a krást údaje o použitých platebních kartách.
21.9.2018, aktualita, Milan Šurkala
V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů
Morgan Stanley stahuje NVIDII kalhoty ještě daleko před brodem a na základě prvních recenzí karet GeForce RTX 2080 Ti a 2080 vyjadřuje své zklamání nad celou touto generací. Na základě toho tak klesá NVIDII hodnota akcií. 
21.9.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite
Někteří lidé velmi nelibě nesou porážku v počítačových hrách, obzvláště byli-li poraženi jen 11letým klukem. 45letý muž v návalu zlosti začal malému chlapci vyhrožovat smrtí, což nakonec vyústilo v jeho zatčení.
21.9.2018, aktualita, Milan Šurkala