www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma
, , aktualita
Společnost SpaceX a její raketu Falcon 9 využila americká armáda pro vynesení tajného satelitu Zuma na oběžnou dráhu, ovšem ten byl nakonec ztracen. SpaceX samotná už dříve sdělila, že to nebyla její chyba a nejnovější vládní zpráva to potvdila.
reklama
K nejistotě samozřejmě přispěl i ten samotný fakt, že Zuma byl jako vojenský satelit tajné zařízení, o němž se tak nevědělo ani to, na jakou dráhu se měl vůbec dostat. Dle společnosti SpaceX však Falcon 9 předvedl dobrý výkon a také už na to ukazuje i jeho záznam na Wikipedii, kde byly start i přistání označeny za úspěšné. Nyní se můžeme opřít také o závěry nové zprávy americké vlády, dle níž to také nebyla chyba společnosti SpaceX. Drahý špionážní satelit Zuma se prostě z nějakého důvodu nedostal na kýženou oběžnou dráhu a jen těžko se dozvíme další podrobnosti o tom, kde přesně nakonec skončil svou pouť. 
 
Falcon 9 se satelitem Zuma startuje
 
SpaceX bylo pochopitelně po ohlášení neúspěchu ihned na ráně a začaly se ozývat hlasy, zda má americká vláda takové firmě vůbec svěřovat podobné úkoly. Nyní se už vina přesunula ke známé letecké a kosmické firmě Northrop Grumman, která satelit Zuma postavila. 
 
Ten byl vypuštěn do vesmíru 7. ledna tohoto roku, ovšem poté nebyla obsluha schopná jej kontaktovat nebo opticky nalézt na předpokládané oběžné dráze. O několik dní později bylo potvrzeno, že byl ztracen a s ním i cca 3 miliardy dolarů, které stála jeho výroba. Pohybovat se měl někde na nízké orbitě (apogeum ve výšce 160 až 2000 km). 
 
Co konkrétního tedy selhalo? Přímo na ráně je zařízení, které má za úkol satelit korektně oddělit od rakety ve správném bodě letu rakety. Toto zařízení, tzv. payload adapter, bylo také vyrobeno firmou Northrop Grumman a dle zprávy nefungovalo správně. Satelit Zuma přitom obsahoval velice citlivou výbavu, která by mohla být poškozena silnými vibracemi při startu rakety a také při jeho konečném oddělování od ní. Payload adapter byl dle toho navržen tak, aby co nejlépe pohlcoval vibrace a satelit pak zlehounka oddělil od rakety. To ale nedokázal, a tak Zuma zůstala připevněna k druhému stupni rakety, který ji stáhl s sebou do atmosféry. 
 
Northrop Grumman prý adaptér testoval dole na zemi třikrát, aby pak jen zjistil, že ten v praxi nefungoval stejně jako při zkouškách. My jen opravdu doufejme, že tato firma předvede lepší práci při kompletaci Vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), která je ostatně také problémová a vyžádala si další odsunutí startu až do roku 2020. Kdyby se totiž ukázalo, že jeho sluneční štít nefunguje správně a nedokáže se rozvinout, popřípadě by nastal jiný závažný problém, nebyla by to pro astronomii nic jiného než katastrofa. K JWST bychom si do 2. libračního bodu za Zemí těžko doletěli provést opravu jako v případě Hubbleova teleskopu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Airbus Skyways: autonomní dron pro doručování balíčků v přístavech Airbus Skyways: autonomní dron pro doručování balíčků v přístavech
Společnost Airbus zdaleka nevyrábí jen dopravní letadla. Přišla také s autonomním dronem Skyways, který má nabízet autonomní dopravu lehkých zásilek. První test proběhl v přístavu v Singapuru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
InSight je zaseknutý a NASA hledá řešení pomocí dvojníka InSight je zaseknutý a NASA hledá řešení pomocí dvojníka
NASA si ihned po přistání modulu InSight na Marsu začala na Zemi tvořit model jeho prostředí v měřítku 1:1 a také má k dispozici dvojníka samotného InSight, jakož i další kusy jím používaných nástrojů. To vše se jí nyní bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD potvrzuje, že exploit Spoiler se jeho procesorů netýká AMD potvrzuje, že exploit Spoiler se jeho procesorů netýká
Spoiler je nový exploit, který má velice blízko známému Spectre, takže jde opět o spekulativní spouštění kódu coby technika pro navýšení výkonu. Ta ovšem může být zneužita, ovšem v případě Spoileru ne na procesorech AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Crytek odhalil demo Neon Noir: ray tracing v reálném čase i na Radeonech Crytek odhalil demo Neon Noir: ray tracing v reálném čase i na Radeonech
Byla tu už řada debat o tom, zda ray tracing v reálném čase mohou zvládnout i jiné existující karty než GeForce RTX. Vypadá to, že odpověď na ni má společnost Crytek, jejíž demo Neon Noir mají zvládnout i dnešní mainstreamové karty AMD a NVIDIA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
The Division 2: jak si stojí AMD a NVIDIA? The Division 2: jak si stojí AMD a NVIDIA?
The Division 2 je jedna z her, ve které má prsty společnost AMD, což bylo jasně vidět i ze seznamu doporučeného hardwaru. Mohli bychom tak očekávat optimalizaci právě pro Radeony. Co nám ukáží testy? 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů