www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma
, , aktualita
Společnost SpaceX a její raketu Falcon 9 využila americká armáda pro vynesení tajného satelitu Zuma na oběžnou dráhu, ovšem ten byl nakonec ztracen. SpaceX samotná už dříve sdělila, že to nebyla její chyba a nejnovější vládní zpráva to potvdila.
reklama
K nejistotě samozřejmě přispěl i ten samotný fakt, že Zuma byl jako vojenský satelit tajné zařízení, o němž se tak nevědělo ani to, na jakou dráhu se měl vůbec dostat. Dle společnosti SpaceX však Falcon 9 předvedl dobrý výkon a také už na to ukazuje i jeho záznam na Wikipedii, kde byly start i přistání označeny za úspěšné. Nyní se můžeme opřít také o závěry nové zprávy americké vlády, dle níž to také nebyla chyba společnosti SpaceX. Drahý špionážní satelit Zuma se prostě z nějakého důvodu nedostal na kýženou oběžnou dráhu a jen těžko se dozvíme další podrobnosti o tom, kde přesně nakonec skončil svou pouť. 
 
Falcon 9 se satelitem Zuma startuje
 
SpaceX bylo pochopitelně po ohlášení neúspěchu ihned na ráně a začaly se ozývat hlasy, zda má americká vláda takové firmě vůbec svěřovat podobné úkoly. Nyní se už vina přesunula ke známé letecké a kosmické firmě Northrop Grumman, která satelit Zuma postavila. 
 
Ten byl vypuštěn do vesmíru 7. ledna tohoto roku, ovšem poté nebyla obsluha schopná jej kontaktovat nebo opticky nalézt na předpokládané oběžné dráze. O několik dní později bylo potvrzeno, že byl ztracen a s ním i cca 3 miliardy dolarů, které stála jeho výroba. Pohybovat se měl někde na nízké orbitě (apogeum ve výšce 160 až 2000 km). 
 
Co konkrétního tedy selhalo? Přímo na ráně je zařízení, které má za úkol satelit korektně oddělit od rakety ve správném bodě letu rakety. Toto zařízení, tzv. payload adapter, bylo také vyrobeno firmou Northrop Grumman a dle zprávy nefungovalo správně. Satelit Zuma přitom obsahoval velice citlivou výbavu, která by mohla být poškozena silnými vibracemi při startu rakety a také při jeho konečném oddělování od ní. Payload adapter byl dle toho navržen tak, aby co nejlépe pohlcoval vibrace a satelit pak zlehounka oddělil od rakety. To ale nedokázal, a tak Zuma zůstala připevněna k druhému stupni rakety, který ji stáhl s sebou do atmosféry. 
 
Northrop Grumman prý adaptér testoval dole na zemi třikrát, aby pak jen zjistil, že ten v praxi nefungoval stejně jako při zkouškách. My jen opravdu doufejme, že tato firma předvede lepší práci při kompletaci Vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), která je ostatně také problémová a vyžádala si další odsunutí startu až do roku 2020. Kdyby se totiž ukázalo, že jeho sluneční štít nefunguje správně a nedokáže se rozvinout, popřípadě by nastal jiný závažný problém, nebyla by to pro astronomii nic jiného než katastrofa. K JWST bychom si do 2. libračního bodu za Zemí těžko doletěli provést opravu jako v případě Hubbleova teleskopu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na koncertech Taylor Swift jsou kamery s rozpoznáváním tváří Na koncertech Taylor Swift jsou kamery s rozpoznáváním tváří
Taylor Swift má hodně obdivovatelů i odpůrců a na obou stranách spektra jsou někteří z nich až fanatičtí. Proti nim se nyní bojuje systémem skrytých kamer, které jsou napojeny na systémy rozpoznávání tváří.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adata uvádí SSD SX6000 Lite a XPG Gammix S11 Pro Adata uvádí SSD SX6000 Lite a XPG Gammix S11 Pro
Pokud chcete opravdu rychlé SSD disky, Adata má pro vás několik možností. Třídu levnějších rozšiřuje model SX6000 Lite s rychlostmi až 1800 MB/s, na špičku pak míří XPG Gammix S11 Pro s podporou až 3500 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci
Mike Rayfield, dosavadní senior viceprezident a generální manažer Radeon Technologies Group (RTG) s koncem roku ve firmě AMD i sám skončí. To je jisté, avšak spekuluje se o důvodech, které ukazují na vyhoření.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne? Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?
Titulky hlásají, že loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic se přiblížila k hranici vesmíru a jinde se zase dozvíme, že už v něm byla. Pojďme se tak podívat na to, jak to ve skutečnosti je a co se podařilo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu
John Romero chce oslavit 25. narozeniny hry Doom uvedením megawadu Sigil, který bude k dispozici zdarma. Ten rozšíří původní legendární hru z roku 1993, která se stala průkopníkem FPS her, o pátou epizodu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala