www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma

SpaceX prokazatelně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma
, , aktualita
Společnost SpaceX a její raketu Falcon 9 využila americká armáda pro vynesení tajného satelitu Zuma na oběžnou dráhu, ovšem ten byl nakonec ztracen. SpaceX samotná už dříve sdělila, že to nebyla její chyba a nejnovější vládní zpráva to potvdila.
reklama
K nejistotě samozřejmě přispěl i ten samotný fakt, že Zuma byl jako vojenský satelit tajné zařízení, o němž se tak nevědělo ani to, na jakou dráhu se měl vůbec dostat. Dle společnosti SpaceX však Falcon 9 předvedl dobrý výkon a také už na to ukazuje i jeho záznam na Wikipedii, kde byly start i přistání označeny za úspěšné. Nyní se můžeme opřít také o závěry nové zprávy americké vlády, dle níž to také nebyla chyba společnosti SpaceX. Drahý špionážní satelit Zuma se prostě z nějakého důvodu nedostal na kýženou oběžnou dráhu a jen těžko se dozvíme další podrobnosti o tom, kde přesně nakonec skončil svou pouť. 
 
Falcon 9 se satelitem Zuma startuje
 
SpaceX bylo pochopitelně po ohlášení neúspěchu ihned na ráně a začaly se ozývat hlasy, zda má americká vláda takové firmě vůbec svěřovat podobné úkoly. Nyní se už vina přesunula ke známé letecké a kosmické firmě Northrop Grumman, která satelit Zuma postavila. 
 
Ten byl vypuštěn do vesmíru 7. ledna tohoto roku, ovšem poté nebyla obsluha schopná jej kontaktovat nebo opticky nalézt na předpokládané oběžné dráze. O několik dní později bylo potvrzeno, že byl ztracen a s ním i cca 3 miliardy dolarů, které stála jeho výroba. Pohybovat se měl někde na nízké orbitě (apogeum ve výšce 160 až 2000 km). 
 
Co konkrétního tedy selhalo? Přímo na ráně je zařízení, které má za úkol satelit korektně oddělit od rakety ve správném bodě letu rakety. Toto zařízení, tzv. payload adapter, bylo také vyrobeno firmou Northrop Grumman a dle zprávy nefungovalo správně. Satelit Zuma přitom obsahoval velice citlivou výbavu, která by mohla být poškozena silnými vibracemi při startu rakety a také při jeho konečném oddělování od ní. Payload adapter byl dle toho navržen tak, aby co nejlépe pohlcoval vibrace a satelit pak zlehounka oddělil od rakety. To ale nedokázal, a tak Zuma zůstala připevněna k druhému stupni rakety, který ji stáhl s sebou do atmosféry. 
 
Northrop Grumman prý adaptér testoval dole na zemi třikrát, aby pak jen zjistil, že ten v praxi nefungoval stejně jako při zkouškách. My jen opravdu doufejme, že tato firma předvede lepší práci při kompletaci Vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), která je ostatně také problémová a vyžádala si další odsunutí startu až do roku 2020. Kdyby se totiž ukázalo, že jeho sluneční štít nefunguje správně a nedokáže se rozvinout, popřípadě by nastal jiný závažný problém, nebyla by to pro astronomii nic jiného než katastrofa. K JWST bychom si do 2. libračního bodu za Zemí těžko doletěli provést opravu jako v případě Hubbleova teleskopu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl
Společnost AMD vyslala na trh své první 12nm procesory, a sice první várku Ryzen generace 2000. My si dnes můžeme vyzkoušet první dva kousky, a sice procesory Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X. 
Dnes, recenze, Jan Vítek
AMD Ryzen 2000 nastupují: co je nového? AMD Ryzen 2000 nastupují: co je nového?
AMD v Mnichově prezentovalo nové procesory Ryzen druhé generace, které přijdou na trh už velice brzy a s nimi také nové desky s čipsetem X470. Pojďme se podívat na to, co k tomu mohli říci tři zástupci této firmy.
Dnes, článek, Jan Vítek1 komentář
Exploze atomovky uprostřed Washingtonu DC: co se stane? Exploze atomovky uprostřed Washingtonu DC: co se stane?
Americké úřady se snaží připravit i na velice špatné události, a to třeba i na výbuch atomové bomby uprostřed města Washington DC. Výzkumníci pro to vytvořili velice podrobnou počítačovou simulaci, která předpovídá i konání lidí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Call of Duty: Black Ops 4 - bez single playeru, ale s adaptací PUBG? Call of Duty: Black Ops 4 - bez single playeru, ale s adaptací PUBG?
Na Internet prosakují zprávy o tom, že společnost Activision chce vytvořit vskutku moderní hru Call of Duty: Black Ops 4, ovšem v tom smyslu, že už zcela rezignuje na režim pro jednoho hráče a namísto něj se zaměří na hraní ve stylu PUBG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další chyba CPU Intel umožní smazat BIOS i zablokovat jeho aktualizaci Další chyba CPU Intel umožní smazat BIOS i zablokovat jeho aktualizaci
Až se budete divit, že je pro vaši základní desku opět k dispozici nový BIOS řešící chybu procesorů Intel, pak vězte, že může jít o novou CVE-2017-5703. Ta umožní, aby malware zablokoval aktualizaci BIOSu, nebo jej rovnou smazal.
Dnes, aktualita, Jan Vítek