reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX se chystá vypustit záhadný miniraketoplán X-37B

7.9.2017, Jan Vítek, aktualita
SpaceX se chystá vypustit záhadný miniraketoplán X-37B
Společnost SpaceX bude mít za úkol vynést do vesmíru miniraketoplán Letectva Spojených států amerických, který je znám pod označením X-37B, ovšem jeho úkoly či účel se nedozvíme. Bude to ale znamenat už jeho pátý let. 
Miniraketoplán X-37B tak poletí na svou pátou misi s tím, že se veřejnost opět nedozví, jaký je její cíl. Tentokrát ale Letectvo Spojených států amerických našlo nového partnera pro vypuštění, a to společnost SpaceX, což jen dokazuje, jak významný partnerem se stala pro americkou vládu. Raketa Falcon 9 s X37-B na palubě má startovat už dnes, kdy zbývají ještě dny, než k pobřeží USA dorazí hurikán Irma. Ten už mezitím nabral na síle, je větší než stát Ohio (průměr téměř 650 km) a na Guadeloupe značně ovlivňuje i údaje seismometrů
 
 
Falcon 9 by tak měl startovat co nejdříve, jinak je možné, že SpaceX bude muset počkat až do doby, kdy se počasí zlepší. Jak už bylo řečeno, pro tuto firmu to bude první možnost, jak posloužit americkému letectvu pro vypuštění X-37B, neboť ten ve všech předchozích případech startoval na raketě Atlas V společného podniku firem Lockheed Martin a Boeing, čili United Launch Alliance. Raketa SpaceX už je připravena a čeká na známém odpališti 39A na Mysu Canaveral (první stupeň pak přistane opodál na Landing Zone 1). 
 
X-37B startuje na raketě Atlas V v roce 2015
 
X-37B známý také jako OTV (Orbital Test Vehicle) byl pro letecké síly USA vyroben právě firmou Boeing a jde o 8,8 metrů dlouhé a 5 tun těžké bezpilotní zařízení. Vývoj přitom začal jako projekt agentury NASA a z fotografie je zřejmé, že ta jej založila na designu svých již vysloužilých raketoplánů. Vypouštěn je tak na raketách, ale přistává pomocí vlastních křídel a s využitím tepelných štítů pro průlet atmosférou. V roce 2004 byl projekt přesunut pod Ministerstvo obrany. 
 
O účelu tohoto zařízení lze jen spekulovat. Někde se mluví o tom, že provádí špionáž, nebo je za tímto účelem vyvíjen, pak také že testuje nové vybavení pro vojenské satelity a dokonce i že testuje zbrusu nové technologie pro vesmírný pohon. Jisté je jen to, že nějaké experimenty na jeho palubě probíhají. 
 
Dle nejnovější předpovědi počasí je stále poloviční šance, že Falcon 9 s X-37B poletí na čas, a to dnes zhruba mezi naší 16. a 21. hodinou. Pak se bude šance na vypuštění už jen snižovat, jak se bude Irma přibližovat. 
 
reklama