www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX Starhopper se proletěl a splnil poslední test

SpaceX Starhopper se proletěl a splnil poslední test
, , aktualita
Testovací raketa Starhopper společnosti SpaceX splnila svou druhou a zároveň poslední zkoušku. Oproti prvnímu testu, kdy se Starhopper v oblaku dýmu a prachu téměř neukázal, jsme se už mohli pokochat mnohem vyšším letem.
K oblíbeným
reklama
SpaceX Starhopper je první praktickou ukázkou toho, co by mohly zvládnout lodě Starship a rakety Super Heavy. V tomto případě jde ale ještě především o řádné otestování nových motorů Raptor, na nichž to bude všechno záviset. Starhopper samotný je tak v podstatě jen nevzhledná nádrž na nožičkách vybavená jedním motorem Raptor, který ji musí být schopen unést a přesně řídit svůj tah, aby se mohla vznášet a pak měkce přistát na předem určené místo. 
 
 
Druhý a poslední test Starhopperu byl prostý. Už nešlo jen o schopnost vzlétnout jen do cca 20 metrů a přistát na stejném místě, jak bylo vyzkoušeno v červenci. Nyní testovací raketa vystoupala do nějakých 150 metrů a přelétla z jedné plošiny na druhou, a to ve firemním testovacím zařízení v Boca Chica v Texasu, což trvalo bez tří sekund jednu minutu. 
 
 
 
Je třeba poznamenat, že finální verze lodi Starship bude mít celkem šest motorů Raptor, tři pro vakuum a tři pro přistání v atmosféře. Nosič Super Heavy ale bude mít motorů Raptor celkem 35.
 
SpaceX Grasshopper
 
Starhopper je tak analogie prototypu Grasshopper, který předcházel raketám Falcon 9. Nyní už jeho úkol skončil, takže SpaceX se může plně soustředit na vývoj prvních dvou prototypů samotných lodí Starship známých jako Mk1 a Mk2. Starship Mk1 je aktuálně už ve výstavbě právě v Boca Chica a Mk2 zase na Floridě. Obě rakety by už snad měly vypadat jako slíbené finální verze Starship, ale ještě nemusí mít plnou motorovou či jinou výbavu. 
 
I tyto dvě rakety tak budou jen testovací a na základě jejich zkoušek tak SpaceX vyvine už finální verze raket, které by v nejlepším případě mohly začít létat od roku 2021. To se ovšem nebavíme o nosiči Super Heavy, který je vyvíjen samostatně, ovšem ten bude v porovnání se Starship mnohem jednodušší zařízení, samozřejmě až na pohonný systém. 
 
Stále je tak v plánu výlet japonského magnáta Yusaku Maezawy k Měsíci, který má prověřit schopnosti lodí Starship, a to někdy v roce 2023. Dříve pak Elon Musk hovořil i o letech k Marsu, které mají začít někdy v polovině 20. let. Ale to už je opravdu velký optimismus. 
 
Zdroj: SpaceX (via YouTube)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování
Na Microsoft Flight Simulator 2020 čekají mnozí fanoušci žánru se zasněným pohledem a slinou v koutku úst, kterou si zaslouží především grafické zpracování spojené s vymodelováním reálného světa. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt
Minulý týden jsme probírali instrukce AVX na budoucích procesorech Intelu, respektive to, že generace Alder Lake-S je v podobě AVX-512 nemusí nabídnout kvůli své hybridní architektuře. Nyní se k AVX-512 poněkud nelichotivě vyjádřil Linus Torvalds.
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích
AMD chce ještě letos vyslat na trh nové procesory s architekturou Zen 3, a to i (nebo především) serverové procesory EPYC s kódovým označením Milan. Ty nabídnou stále stejný počet 64 jader, ale co takty?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce
Ubisoft nám oficiálně představil nový Far Cry 6, který vyvíjí konkrétně studio Ubisoft Toronto a chystá si jej pro příští rok. Podíváme se do fiktivního místa Latinské Ameriky současnosti, kde probíhá "guerillová revoluce". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat
Dle čínského serveru ITHome už NVIDIA přikročila k zastavení výroby všech výkonných herních karet GeForce RTX 2000 až do verze 2070. To by tak ukazovalo na blížící se vypuštění nové generace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář