reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX Starhopper se proletěl a splnil poslední test

29.8.2019, Jan Vítek, aktualita
SpaceX Starhopper se proletěl a splnil poslední test
Testovací raketa Starhopper společnosti SpaceX splnila svou druhou a zároveň poslední zkoušku. Oproti prvnímu testu, kdy se Starhopper v oblaku dýmu a prachu téměř neukázal, jsme se už mohli pokochat mnohem vyšším letem.
SpaceX Starhopper je první praktickou ukázkou toho, co by mohly zvládnout lodě Starship a rakety Super Heavy. V tomto případě jde ale ještě především o řádné otestování nových motorů Raptor, na nichž to bude všechno záviset. Starhopper samotný je tak v podstatě jen nevzhledná nádrž na nožičkách vybavená jedním motorem Raptor, který ji musí být schopen unést a přesně řídit svůj tah, aby se mohla vznášet a pak měkce přistát na předem určené místo. 
 
 
Druhý a poslední test Starhopperu byl prostý. Už nešlo jen o schopnost vzlétnout jen do cca 20 metrů a přistát na stejném místě, jak bylo vyzkoušeno v červenci. Nyní testovací raketa vystoupala do nějakých 150 metrů a přelétla z jedné plošiny na druhou, a to ve firemním testovacím zařízení v Boca Chica v Texasu, což trvalo bez tří sekund jednu minutu. 
 
 
 
Je třeba poznamenat, že finální verze lodi Starship bude mít celkem šest motorů Raptor, tři pro vakuum a tři pro přistání v atmosféře. Nosič Super Heavy ale bude mít motorů Raptor celkem 35.
 
SpaceX Grasshopper
 
Starhopper je tak analogie prototypu Grasshopper, který předcházel raketám Falcon 9. Nyní už jeho úkol skončil, takže SpaceX se může plně soustředit na vývoj prvních dvou prototypů samotných lodí Starship známých jako Mk1 a Mk2. Starship Mk1 je aktuálně už ve výstavbě právě v Boca Chica a Mk2 zase na Floridě. Obě rakety by už snad měly vypadat jako slíbené finální verze Starship, ale ještě nemusí mít plnou motorovou či jinou výbavu. 
 
I tyto dvě rakety tak budou jen testovací a na základě jejich zkoušek tak SpaceX vyvine už finální verze raket, které by v nejlepším případě mohly začít létat od roku 2021. To se ovšem nebavíme o nosiči Super Heavy, který je vyvíjen samostatně, ovšem ten bude v porovnání se Starship mnohem jednodušší zařízení, samozřejmě až na pohonný systém. 
 
Stále je tak v plánu výlet japonského magnáta Yusaku Maezawy k Měsíci, který má prověřit schopnosti lodí Starship, a to někdy v roce 2023. Dříve pak Elon Musk hovořil i o letech k Marsu, které mají začít někdy v polovině 20. let. Ale to už je opravdu velký optimismus. 
 
Zdroj: SpaceX (via YouTube)


reklama