www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX Starhopper se proletěl a splnil poslední test

SpaceX Starhopper se proletěl a splnil poslední test
, , aktualita
Testovací raketa Starhopper společnosti SpaceX splnila svou druhou a zároveň poslední zkoušku. Oproti prvnímu testu, kdy se Starhopper v oblaku dýmu a prachu téměř neukázal, jsme se už mohli pokochat mnohem vyšším letem.
K oblíbeným
reklama
SpaceX Starhopper je první praktickou ukázkou toho, co by mohly zvládnout lodě Starship a rakety Super Heavy. V tomto případě jde ale ještě především o řádné otestování nových motorů Raptor, na nichž to bude všechno záviset. Starhopper samotný je tak v podstatě jen nevzhledná nádrž na nožičkách vybavená jedním motorem Raptor, který ji musí být schopen unést a přesně řídit svůj tah, aby se mohla vznášet a pak měkce přistát na předem určené místo. 
 
 
Druhý a poslední test Starhopperu byl prostý. Už nešlo jen o schopnost vzlétnout jen do cca 20 metrů a přistát na stejném místě, jak bylo vyzkoušeno v červenci. Nyní testovací raketa vystoupala do nějakých 150 metrů a přelétla z jedné plošiny na druhou, a to ve firemním testovacím zařízení v Boca Chica v Texasu, což trvalo bez tří sekund jednu minutu. 
 
 
 
Je třeba poznamenat, že finální verze lodi Starship bude mít celkem šest motorů Raptor, tři pro vakuum a tři pro přistání v atmosféře. Nosič Super Heavy ale bude mít motorů Raptor celkem 35.
 
SpaceX Grasshopper
 
Starhopper je tak analogie prototypu Grasshopper, který předcházel raketám Falcon 9. Nyní už jeho úkol skončil, takže SpaceX se může plně soustředit na vývoj prvních dvou prototypů samotných lodí Starship známých jako Mk1 a Mk2. Starship Mk1 je aktuálně už ve výstavbě právě v Boca Chica a Mk2 zase na Floridě. Obě rakety by už snad měly vypadat jako slíbené finální verze Starship, ale ještě nemusí mít plnou motorovou či jinou výbavu. 
 
I tyto dvě rakety tak budou jen testovací a na základě jejich zkoušek tak SpaceX vyvine už finální verze raket, které by v nejlepším případě mohly začít létat od roku 2021. To se ovšem nebavíme o nosiči Super Heavy, který je vyvíjen samostatně, ovšem ten bude v porovnání se Starship mnohem jednodušší zařízení, samozřejmě až na pohonný systém. 
 
Stále je tak v plánu výlet japonského magnáta Yusaku Maezawy k Měsíci, který má prověřit schopnosti lodí Starship, a to někdy v roce 2023. Dříve pak Elon Musk hovořil i o letech k Marsu, které mají začít někdy v polovině 20. let. Ale to už je opravdu velký optimismus. 
 
Zdroj: SpaceX (via YouTube)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře