www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX úspěšně otestovala motor pro Starship

SpaceX úspěšně otestovala motor pro Starship
, , aktualita
SpaceX učinila důležitý krok k tomu, aby mohla realizovat svůj plán na vypuštění zkušebních verzí lodi Starship. Otestovala totiž motor Raptor, který bude nové rakety či lodě pohánět a brzy se můžeme těšit na první "poskočení".
K oblíbeným
reklama
Motory Raptor jsou naprosto nezbytnou součástí nových lodí SpaceX Starship stejně jako jejich nosičů Super Heavy, které mají nést celkem 31 takových motorů. Elon Musk plánuje Starship vyslat nejdříve k Měsíci a později snad i na Mars, ale na to je ještě brzy. Nejdříve musí odstartovat zmenšená maketa lodi Starship, pro kterou můžeme využít označení Hopper či StarHopper. Jde totiž o zařízení, které stejně jako při prvních praktických pokusech společnosti SpaceX bude jen hopkat po povrchu Země a nejspíše se nebude dát mluvit ani o suborbitálních letech. 
 
 
Společnost SpaceX má zatím na práci vývoj motoru Raptor, ale ten jde v poslední době dobře a Elon Musk naznačil, že možná ještě tento měsíc bude proveden ostrý test se zmenšenou verzí Starship bez použití jisticího zařízení. SpaceX chce dokázat, aby její StarHopper dokázal sám vzlétnout, chvíli se vznášet a pak zase bezpečně přistát. 
 
Vývoj motorů Raptor ale ještě zdaleka není ukončen. SpaceX ještě musí vyvinout verzi, která dokáže přežít více než 100 sekund zážehu. Předchozí verze přitom vykazovaly silné vibrace vzniklé rezonancí na frekvenci kolem 600 Hz. Hrozilo, že takový motor by se mohl za letu v podstatě rozpadnout. Nyní je ale k dispozici už šestý prototyp motoru v řadě (SN06), který dokázal pracovat po dobu 51 sekund, aniž by se ukázal problém s vibracemi. 
 
Proběhlý test neskončil předčasně nebo neočekávaně. SpaceXD při něm testovala různé poměry palivové směsi a jedno z nastavení způsobilo, že zapracovala ochrana motoru, která jej vypnula, jak se ostatně očekávalo. 
 
 
Motory Raptor mají vyvinout zhruba dvojnásobný tah oproti dnes používaným Merlin 1D a krom 31 kusů v Super Heavy tu bude dalších šest Raptorů v samotné Starship, a to polovina pro použití ve vakuu a polovina upravená pro provoz v atmosféře. 
 
Musk uvedl, že Raptor je téměř připraven pro otestování ve StarHopperu, takže ten by se mohl vznést už velice brzy. Dříve byla tato maketa vyzkoušena pouze zavěšená na laně. SpaceX má už aktuálně jeden prototyp Starship vyvíjen v Texasu a další na Floridě a po jejich zkouškách by měla následovat stavba první lodi plné velikosti a zatím je vyhlídka ta, že Starship by mohly začít létat v roce 2021. 
 
Zdroj: Elon Musk via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek