www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX už ztratila kontakt se třemi satelity Starlink

SpaceX už ztratila kontakt se třemi satelity Starlink
, , aktualita
Ambiciózní plán společnosti SpaceX na zřízení celoplanetární internetové sítě Starlink dostal tři malé trhliny. Na oběžnou dráhu bylo vypuštěno zatím 60 satelitů v jedné várce, ovšem už tři z nich jsou offline. Co to znamená?
K oblíbeným
reklama
Falcon 9 v letošním květnu vypustil do vesmíru první várku 60 satelitů Starlink, z čehož je zřejmé, že zaplnění oběžné dráhy pomocí nich nemusí představovat tak obrovské množství startů, jak by se mohlo čekat. SpaceX zde cílí na nízkou orbitu mezi 550 a 1150 výškovými kilometry, což znamená i to, že satelity se budou stále muset vypořádávat se zbytky zemské atmosféry, která je bude zpomalovat. To znamená, že ony mrtvé kusy přibližně do pěti let samy zpomalí natolik, že nakonec spadnou do atmosféry a v ní shoří. 
 
 
Z prvních 60 jsou tak nyní už tři offline, takže se s nimi nedaří spojit a lze je považovat za ztracené. Elon Musk však ještě před jejich vypuštěním sám volil velice opatrný přístup ve stylu slibovat málo, nabídnout mnoho. Varoval tak, že satelity Starlink využívají celou řadu nových technologií a že bychom se neměli divit, když nebude fungovat žádný z nich. 
 
To je však samozřejmě velice přehnané tvrzení, neboť kdyby použité technologie nebyly řádně otestované, ani firma SpaceX zvyklá na značné riziko svého podnikání by takových satelitů nevypouštěla na orbitu rovnou celou kopu. O to lépe ale může pak působit prohlášení o tom, že byly nakonec ztraceny pouze tři. 
 
Jako sardinky: 60x Starlink v části aerodynamického krytu pro Falcon 9
 
Dle SpaceX se tyto ztracené satelity zprvu z oběžné dráhy ozvaly, takže na ni nebyly dopraveny už mrtvé a něco se muselo stát tam nahoře. Nyní se tak už v podstatě čeká jen na to, až přestanou tvořit část vesmírného smetí a přirozeně a pozvolna spadnou do atmosféry. Brzy se k nim přidají ale dva další, ale to už se záměrem otestovat pohon, jehož úkolem bude řízeně navést satelity do atmosféry. 
 
Společnost také udává, že celkem 45 satelitů Starlink už dosáhlo své cílové výškové hladiny na orbitě, pět dalších svou dráhu postupně zvyšuje a zbývajících pět ještě před tímto procesem provádí systémové testy. 
 
Záměrem firmy SpaceX je dostat na orbitu na 12 tisíc satelitů pracujících v Ku pásmu. Přesně 7518 z nich bude umístěno na velice nízké orbitě jen stovek kilometrů nad zemí a zbytek pak ve výšce nad 1100 km. Díky těm nízko letícím pak SpaceX slibuje i jen 15ms zpoždění komunikace, přičemž první zákazníci budou moci systém Starlink otestovat v době, kdy bude na orbitě celkem 420 satelitů. To tak představuje dalších 6 startů Falconu 9, ovšem s tím předpokladem, že satelity nezačnou hromadně selhávat. 
 
Zdroj: Spacenews 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů
V internetové aukci padl nový rekord. Neznámý zákazník se rozhodl utratit v přepočtu několik milionů korun za hru Super Mario Bros. z roku 1985. Tím došlo k překonání loňského rekordu, který držel stejný titul.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE
Další novinkou ve výrobním programu společnosti QNAP je i NAS TS-431X3. Proti modelům TS-x31P3 nabídne ještě rychlejší 10GbE připojení. Už podle názvu je patrné, že bude určen pro 4 pevné disky nebo SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini
Razer vzal další myš ze své nabídky a představil její zmenšenou verzi. Tentokrát se jedná o model DeathAdder V2, který se v nové variantě vyznačuje nejen nízkými rozměry, ale také hmotností. Velká část těla myši získala protiskluzovou úpravu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik