reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

SpaceX vyrobil už milion terminálů pro Starlink, přenosové rychlosti ale klesají

, , aktualita
SpaceX vyrobil už milion terminálů pro Starlink, přenosové rychlosti ale klesají
SpaceX dále rozšiřuje své satelitní internetové připojení Starlink a vynesl na orbitu další satelity. Elon Musk současně oznámil, že bylo vyrobeno už přes milion terminálů, nicméně s rostoucí uživatelskou základnou bohužel klesá rychlost.
SpaceX vyrobil už milion terminálů pro Starlink, přenosové rychlosti ale klesají
Satelitní internetové připojení SpaceX Starlink se dále rozšiřuje a v sobotu bylo na orbitu vyneseno dalších 52 satelitů. Nástup této technologie je dost rychlý, uvážíme-li, že je tu s námi jen od počátku roku 2021, a podle Elona Muska bylo vyrobeno už přes milion terminálů. Pokud jde o ten uživatelský, v našem českém případě vyjde na 9100 Kč s měsíční platbou za internet ve výši 1400 Kč (zde je potřeba podotknout, že slouží k zavedení internetového připojení tam, kde nejsou jiné alternativy, nebo jsou velmi drahé). Rostoucí uživatelská základna má vedle pozitivních finančních přínosů pro firmu také negativní vliv na přenosové rychlosti.
 
Starlink satelit
 
V poslední době totiž přenosové rychlosti začínají klesat. Podle společnosti Ookla za poslední rok klesly v různých zemích o 9 až 54 %. Např. v USA byla průměrná rychlost v Q2/2021 okolo 90 Mbps, zatímco o rok později to bylo už jen 62 Mbps. Nejrychlejší je Starlink na severoamerickém kontinentě v Portoriku, kde dosahuje přes 112 Mbps. Rychlosti uploadu se výrazněji nezměnily, nicméně latence se prodloužily na 48 ms, čímž ale stále patří k nadprůměrným službám ve srovnání se svou satelitní konkurencí.
 
Starlinku se také nepovedlo dosáhnout na dotaci 885 mil. USD (22,7 mld. Kč) v rámci programu Rural Digital Opportunity Fund (RDOF). Ten vyhradil 9,2 mld. USD na 10letou podporu operátorům pro rozšíření vysokorychlostního internetu zhruba 5,2 milionu venkovským domácnostem a podnikům, které dnes mají problém s internetovým připojením. Podle FCC Starlink neukázal, že by zvládl doručit tuto službu jako teprve rodící se projekt.
 
Zdroj: zdnet.com


reklama
reklama
reklama