www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX zažehlo nový motor Raptor pro Starship

SpaceX zažehlo nový motor Raptor pro Starship
, , aktualita
Od společnosti SpaceX čekáme každou chvíli jednak test zkušební verze lodi Starship a vypuštění lodi Dragon Crew na ISS, tentokrát ještě bez posádky. Dočkali jsme se zatím ale něčeho jiného, a sice testu nového důležitého motoru Raptor.
K oblíbeným
reklama
Motory Raptor totiž mají být využity právě v lodích Starship, takže jde o zásadní výbavu pro budoucí zařízení firmy SpaceX. Nejde přitom o vůbec první test motoru Raptor, neboť společnost SpaceX už experimentovala s různými designy a také jich pár vyzkoušela v testu, ovšem v tomto případě má jít už o verzi motoru Raptor pro Starship. Ostatně už bylo pomalu na čase, aby byly tyto motory dokončeny, když už se mají během příštích let objevit první reálné lodi Starship na nosičích Super Heavy. 
 
 
Dle Muskova vyjádření tak lze očekávat, že otestován byl motor už v konečné konfiguraci a designu. Ostatně motory Raptor při svém vývoji prodělaly řadu designových změn. Původně je SpaceX chtělo využít na raketách ITS, které byly aktuální před dvěma lety a využít měly rovnou 42 takových motorů. Od té doby firma trošku slevila ve svých plánech a představila rakety BFR (Big Falcon Rocket), které se nyní jmenují Super Heavy (první stupeň) a Starship (druhý stupeň + samotná loď). Super Heavy s menším průměrem oproti ITS už počítá "jen" s 31 motory Raptor a Starship bude mít dalších sedm. 
 
Motory Raptor byly vytvořeny tak, aby byly především znovupoužitelné, čili dlouhodobě spolehlivé, a to zahrnovalo i zbavení se částí, které by tento koncept mohly narušit. Oproti motorům Merlin běžícím na směs paliva RP-1 a kapalného kyslíku využívají motory Raptor směs podchlazeného tekutého metanu a kapalného kyslíku. Podchlazení tekutého metanu hluboko pod bod varu ho umožňuje do nádrží natankovat více, přičemž výhoda je pak zřejmá. 
 
 
Zkouška motoru Raptor jako obvykle trvala jen pár sekund, což je ale dost na to, aby se získaly potřebné informace o jeho výkonu a možnostech ovládat zážeh. V jednom momentě si můžete všimnout, že okraj plamene na chvíli zezelenal, což naznačuje, že v motoru shořelo něco měděného (mluví se o měděném koncovém ústí některé z trubek), takže i na to se budou muset inženýři zaměřit. Nicméně jinak byl test dle vyjádření Muska vcelku v pořádku a podobně jako při přistání letadla, od nějž můžeme odejít po vlastních nohách, je úspěšný i každý test nového motoru, když neskončí explozí. 
 
Motory Raptor by tak mohly být využity už v tomto roce pro zkoušky lodi Starship, která nejdříve prodělá krátké lety do výšky jen několika kilometrů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek