www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX zažehlo nový motor Raptor pro Starship

SpaceX zažehlo nový motor Raptor pro Starship
, , aktualita
Od společnosti SpaceX čekáme každou chvíli jednak test zkušební verze lodi Starship a vypuštění lodi Dragon Crew na ISS, tentokrát ještě bez posádky. Dočkali jsme se zatím ale něčeho jiného, a sice testu nového důležitého motoru Raptor.
reklama
Motory Raptor totiž mají být využity právě v lodích Starship, takže jde o zásadní výbavu pro budoucí zařízení firmy SpaceX. Nejde přitom o vůbec první test motoru Raptor, neboť společnost SpaceX už experimentovala s různými designy a také jich pár vyzkoušela v testu, ovšem v tomto případě má jít už o verzi motoru Raptor pro Starship. Ostatně už bylo pomalu na čase, aby byly tyto motory dokončeny, když už se mají během příštích let objevit první reálné lodi Starship na nosičích Super Heavy. 
 
 
Dle Muskova vyjádření tak lze očekávat, že otestován byl motor už v konečné konfiguraci a designu. Ostatně motory Raptor při svém vývoji prodělaly řadu designových změn. Původně je SpaceX chtělo využít na raketách ITS, které byly aktuální před dvěma lety a využít měly rovnou 42 takových motorů. Od té doby firma trošku slevila ve svých plánech a představila rakety BFR (Big Falcon Rocket), které se nyní jmenují Super Heavy (první stupeň) a Starship (druhý stupeň + samotná loď). Super Heavy s menším průměrem oproti ITS už počítá "jen" s 31 motory Raptor a Starship bude mít dalších sedm. 
 
Motory Raptor byly vytvořeny tak, aby byly především znovupoužitelné, čili dlouhodobě spolehlivé, a to zahrnovalo i zbavení se částí, které by tento koncept mohly narušit. Oproti motorům Merlin běžícím na směs paliva RP-1 a kapalného kyslíku využívají motory Raptor směs podchlazeného tekutého metanu a kapalného kyslíku. Podchlazení tekutého metanu hluboko pod bod varu ho umožňuje do nádrží natankovat více, přičemž výhoda je pak zřejmá. 
 
 
Zkouška motoru Raptor jako obvykle trvala jen pár sekund, což je ale dost na to, aby se získaly potřebné informace o jeho výkonu a možnostech ovládat zážeh. V jednom momentě si můžete všimnout, že okraj plamene na chvíli zezelenal, což naznačuje, že v motoru shořelo něco měděného (mluví se o měděném koncovém ústí některé z trubek), takže i na to se budou muset inženýři zaměřit. Nicméně jinak byl test dle vyjádření Muska vcelku v pořádku a podobně jako při přistání letadla, od nějž můžeme odejít po vlastních nohách, je úspěšný i každý test nového motoru, když neskončí explozí. 
 
Motory Raptor by tak mohly být využity už v tomto roce pro zkoušky lodi Starship, která nejdříve prodělá krátké lety do výšky jen několika kilometrů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 % Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 %
Aktualizace aplikací od Adobe přinesla několik zajímavých vylepšení. Lightroom CC se dočkal chybějících funkcí z klasické verze a všechny programy pak dostaly funkci Enhance Detail. Ta umožní zvýšit rozlišení snímků až o 30 % díky AI.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů
V poslední době se dozvídáme o tom, jaké investice v nejbližší době čekají Intel. Mluvilo se již o 11 miliardách v Izraeli, podstatném rozšiřování provozů v Oregonu a nyní to jsou podrobnosti o rovněž již známých investicích v Irsku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106 NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106
Grafický čip NVIDIA TU116 se uplatní na grafických kartách GeForce GTX 1660 Ti, které očekáváme už za týden. Můžeme se podívat na to, jak velký je tento čip oproti TU106 z karet RTX 2000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet
Je logické, že ve vesmíru dochází i ke kolizím celých planet, ostatně takovým způsobem měl vzniknout i náš Měsíc a v podstatě i Země. Nyní se ale našel příklad takové kolize i mezi exoplanetami. Podívejme se na systém hvězdy Kepler-107. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake
Společnost Soyo, o níž se v dnešní době moc často nedočteme, si připravila velice zajímavou desku s označením H310CM-V3H V2.0. Ta totiž podporuje procesory Intel Core 8. a 9. generace, na čemž by nebylo nic zvláštního, ale také 7. a 6. generace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek