www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX zažehlo nový motor Raptor pro Starship

SpaceX zažehlo nový motor Raptor pro Starship
, , aktualita
Od společnosti SpaceX čekáme každou chvíli jednak test zkušební verze lodi Starship a vypuštění lodi Dragon Crew na ISS, tentokrát ještě bez posádky. Dočkali jsme se zatím ale něčeho jiného, a sice testu nového důležitého motoru Raptor.
K oblíbeným
reklama
Motory Raptor totiž mají být využity právě v lodích Starship, takže jde o zásadní výbavu pro budoucí zařízení firmy SpaceX. Nejde přitom o vůbec první test motoru Raptor, neboť společnost SpaceX už experimentovala s různými designy a také jich pár vyzkoušela v testu, ovšem v tomto případě má jít už o verzi motoru Raptor pro Starship. Ostatně už bylo pomalu na čase, aby byly tyto motory dokončeny, když už se mají během příštích let objevit první reálné lodi Starship na nosičích Super Heavy. 
 
 
Dle Muskova vyjádření tak lze očekávat, že otestován byl motor už v konečné konfiguraci a designu. Ostatně motory Raptor při svém vývoji prodělaly řadu designových změn. Původně je SpaceX chtělo využít na raketách ITS, které byly aktuální před dvěma lety a využít měly rovnou 42 takových motorů. Od té doby firma trošku slevila ve svých plánech a představila rakety BFR (Big Falcon Rocket), které se nyní jmenují Super Heavy (první stupeň) a Starship (druhý stupeň + samotná loď). Super Heavy s menším průměrem oproti ITS už počítá "jen" s 31 motory Raptor a Starship bude mít dalších sedm. 
 
Motory Raptor byly vytvořeny tak, aby byly především znovupoužitelné, čili dlouhodobě spolehlivé, a to zahrnovalo i zbavení se částí, které by tento koncept mohly narušit. Oproti motorům Merlin běžícím na směs paliva RP-1 a kapalného kyslíku využívají motory Raptor směs podchlazeného tekutého metanu a kapalného kyslíku. Podchlazení tekutého metanu hluboko pod bod varu ho umožňuje do nádrží natankovat více, přičemž výhoda je pak zřejmá. 
 
 
Zkouška motoru Raptor jako obvykle trvala jen pár sekund, což je ale dost na to, aby se získaly potřebné informace o jeho výkonu a možnostech ovládat zážeh. V jednom momentě si můžete všimnout, že okraj plamene na chvíli zezelenal, což naznačuje, že v motoru shořelo něco měděného (mluví se o měděném koncovém ústí některé z trubek), takže i na to se budou muset inženýři zaměřit. Nicméně jinak byl test dle vyjádření Muska vcelku v pořádku a podobně jako při přistání letadla, od nějž můžeme odejít po vlastních nohách, je úspěšný i každý test nového motoru, když neskončí explozí. 
 
Motory Raptor by tak mohly být využity už v tomto roce pro zkoušky lodi Starship, která nejdříve prodělá krátké lety do výšky jen několika kilometrů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek