www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX zažehlo nový motor Raptor pro Starship

SpaceX zažehlo nový motor Raptor pro Starship
, , aktualita
Od společnosti SpaceX čekáme každou chvíli jednak test zkušební verze lodi Starship a vypuštění lodi Dragon Crew na ISS, tentokrát ještě bez posádky. Dočkali jsme se zatím ale něčeho jiného, a sice testu nového důležitého motoru Raptor.
K oblíbeným
reklama
Motory Raptor totiž mají být využity právě v lodích Starship, takže jde o zásadní výbavu pro budoucí zařízení firmy SpaceX. Nejde přitom o vůbec první test motoru Raptor, neboť společnost SpaceX už experimentovala s různými designy a také jich pár vyzkoušela v testu, ovšem v tomto případě má jít už o verzi motoru Raptor pro Starship. Ostatně už bylo pomalu na čase, aby byly tyto motory dokončeny, když už se mají během příštích let objevit první reálné lodi Starship na nosičích Super Heavy. 
 
 
Dle Muskova vyjádření tak lze očekávat, že otestován byl motor už v konečné konfiguraci a designu. Ostatně motory Raptor při svém vývoji prodělaly řadu designových změn. Původně je SpaceX chtělo využít na raketách ITS, které byly aktuální před dvěma lety a využít měly rovnou 42 takových motorů. Od té doby firma trošku slevila ve svých plánech a představila rakety BFR (Big Falcon Rocket), které se nyní jmenují Super Heavy (první stupeň) a Starship (druhý stupeň + samotná loď). Super Heavy s menším průměrem oproti ITS už počítá "jen" s 31 motory Raptor a Starship bude mít dalších sedm. 
 
Motory Raptor byly vytvořeny tak, aby byly především znovupoužitelné, čili dlouhodobě spolehlivé, a to zahrnovalo i zbavení se částí, které by tento koncept mohly narušit. Oproti motorům Merlin běžícím na směs paliva RP-1 a kapalného kyslíku využívají motory Raptor směs podchlazeného tekutého metanu a kapalného kyslíku. Podchlazení tekutého metanu hluboko pod bod varu ho umožňuje do nádrží natankovat více, přičemž výhoda je pak zřejmá. 
 
 
Zkouška motoru Raptor jako obvykle trvala jen pár sekund, což je ale dost na to, aby se získaly potřebné informace o jeho výkonu a možnostech ovládat zážeh. V jednom momentě si můžete všimnout, že okraj plamene na chvíli zezelenal, což naznačuje, že v motoru shořelo něco měděného (mluví se o měděném koncovém ústí některé z trubek), takže i na to se budou muset inženýři zaměřit. Nicméně jinak byl test dle vyjádření Muska vcelku v pořádku a podobně jako při přistání letadla, od nějž můžeme odejít po vlastních nohách, je úspěšný i každý test nového motoru, když neskončí explozí. 
 
Motory Raptor by tak mohly být využity už v tomto roce pro zkoušky lodi Starship, která nejdříve prodělá krátké lety do výšky jen několika kilometrů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Včera, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková