reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Spatřen AMD Ryzen Strix Point se Zen 5, navyšuje L1 datovou cache

24.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Spatřen AMD Ryzen Strix Point se Zen 5, navyšuje L1 datovou cache
Blíží se uvedení nových procesorů AMD postavených na architektuře Zen 5. Jedněmi z novinek bude řada Strix Point, která využije hybridní architekturu. Nyní se objevil inženýrský vzorek s nízkým taktem, ale zajímavým výkonem.
Společnost AMD chystá novou generaci svých procesorů Ryzen, které budou postaveny na  architektuře Zen 5. Půjde o desktopové i mobilní modely, přičemž ty mobilní by měly být zastoupeny řadou Strix Point. Vedle Strix Point Halo, které má mít až 16 jader Zen 5 a velmi výkonné iGPU s až 40 CU, to bude především normální Strix Point. Tyto procesory mají mít maximálně 12 jader, přičemž půjde o hybridní architekturu s jádry Zen 5 a Zen 5c. Integrovaná grafika s architekturou RDNA 3.5 má mít navýšený počet CU ze 12 na 16 (proti Hawk Point) a NPU postavené na XDNA 2 s výkonem okolo 45-50 TOPS. Nyní se objevil záznam jednoho z těchto procesorů. Šlo o inženýrský vzorek, tedy procesor, který ještě není finální a obvykle běží na nižších taktech než později komerčně dostupné verze.
 
Tento procesor se ukázal v databázi benchmarku Geekbench 5.4.6 a byl nastaven na 28W TDP. Základní frekvence měla činit 2,0 GHz, procesor ale běžel dokonce na ještě nižším taktu pouhých 1,4 GHz. Přesto ukázal docela zajímavý výkon. Jednojádrový výsledek ST činil 1217 bodů, vícejádrový MT pak 8016. Samy o sobě to jsou sice velmi nízké hodnoty (8jádrový Ryzen 9 8945 HS má v MT 12300 bodů, ale také dosahuje mnohem vyšší takty, na jednom jádře i 5,2 GHz), nicméně vzhledem k frekvencím inženýrského vzorku jde o docela slušná čísla. Zajímavé budou ale především výsledky dalších verzí, které už poběží s normálními frekvencemi.
 
U nových procesorů Strix Point se setkáme také s tím, že se zvyšuje kapacita L1 datové cache ze 32 kB na 48 kB, zatímco instrukční zůstává na 32 kB. L2 cache bude nadále 1 MB na jádro, L3 cache pak 24 MB celkově (16 MB pro Zen 5 a 8 MB pro jádra Zen 5c).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama