www.svethardware.cz
>
>
>

Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s

Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s
, , aktualita
Nové verze rozhraní PCI-Express zpravidla navyšují datovou propustnost na dvojnásobek. PCI-SIG kouká daleko do budoucnosti a zveřejnila specifikace nové verze rozhraní PCI-Express 6.0. To by mělo na x16 slotu nabídnout neuvěřitelných 256 GB/s.
K oblíbeným
reklama
Před necelými 16 lety se objevila nová sběrnice PCI-Express (také označována jako PCIe), která v té době nahrazovala především port AGP pro grafické karty. Dnes jde ale už o naprosto běžné rozhraní, na jehož základě se připojují všemožné rozšiřující karty, zdaleka tedy ne jen grafické karty, a je i základem dalších rozhraní pro připojení jiných zařízení, např. u m.2 portů to jsou SSD disky. Každá nová generace zpravidla zdvojnásobuje přenosovou rychlost té předchozí. A zatímco dnes je standardem PCIe 3.0 a teprve nové desky s chipsetem AMD X570 přichází s PCIe 4.0, organizace PCI-SIG (PCI Special Interest Group) už přichází se specifikacemi rozhraní PCI-Express 6.0.
 
PCI-Express logo
 
Nepřekvapí, že nabídne 2krát vyšší rychlost než PCIe 5.0, a to 2krát vyšší než PCIe 4.0 atd. To se už můžeme těšit na 64 GT/s v jednom směru, takže x16 slot pak obousměrně nabídne neuvěřitelných 256 GB/s. To zdaleka převyšuje potřeby i těch nejrychlejších SSD disků a grafickým kartám to bude stačit ještě mnoho let. Změnou proti PCIe 5.0 bude např. přechod od kódování NRZ na PAM4, máme tu opravu chyb FEC (Forward Error Correction) a samozřejmě zpětnou kompatibilitu se všemi předchozími generacemi PCI-Express.
 
Otázkou je, kdy se toto nové rozhraní objeví. Dosud byl plán představovat nové rozhraní co tři roky, to ale platilo jen do PCIe 3.0 (2010). PCIe 4.0 mělo dlouhou sedmiletou mezeru (2017), teď se ale opět nabralo rychlé tempo. PCIe 5.0 se objevilo letos (2019) a u PCIe 6.0 to vypadá na zveřejnění finální specifikace v roce 2021. První produkty na sebe ale asi nechají čekat ještě několik dalších let.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková