www.svethardware.cz
>
>
>

Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s

Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s
, , aktualita
Nové verze rozhraní PCI-Express zpravidla navyšují datovou propustnost na dvojnásobek. PCI-SIG kouká daleko do budoucnosti a zveřejnila specifikace nové verze rozhraní PCI-Express 6.0. To by mělo na x16 slotu nabídnout neuvěřitelných 256 GB/s.
K oblíbeným
reklama
Před necelými 16 lety se objevila nová sběrnice PCI-Express (také označována jako PCIe), která v té době nahrazovala především port AGP pro grafické karty. Dnes jde ale už o naprosto běžné rozhraní, na jehož základě se připojují všemožné rozšiřující karty, zdaleka tedy ne jen grafické karty, a je i základem dalších rozhraní pro připojení jiných zařízení, např. u m.2 portů to jsou SSD disky. Každá nová generace zpravidla zdvojnásobuje přenosovou rychlost té předchozí. A zatímco dnes je standardem PCIe 3.0 a teprve nové desky s chipsetem AMD X570 přichází s PCIe 4.0, organizace PCI-SIG (PCI Special Interest Group) už přichází se specifikacemi rozhraní PCI-Express 6.0.
 
PCI-Express logo
 
Nepřekvapí, že nabídne 2krát vyšší rychlost než PCIe 5.0, a to 2krát vyšší než PCIe 4.0 atd. To se už můžeme těšit na 64 GT/s v jednom směru, takže x16 slot pak obousměrně nabídne neuvěřitelných 256 GB/s. To zdaleka převyšuje potřeby i těch nejrychlejších SSD disků a grafickým kartám to bude stačit ještě mnoho let. Změnou proti PCIe 5.0 bude např. přechod od kódování NRZ na PAM4, máme tu opravu chyb FEC (Forward Error Correction) a samozřejmě zpětnou kompatibilitu se všemi předchozími generacemi PCI-Express.
 
Otázkou je, kdy se toto nové rozhraní objeví. Dosud byl plán představovat nové rozhraní co tři roky, to ale platilo jen do PCIe 3.0 (2010). PCIe 4.0 mělo dlouhou sedmiletou mezeru (2017), teď se ale opět nabralo rychlé tempo. PCIe 5.0 se objevilo letos (2019) a u PCIe 6.0 to vypadá na zveřejnění finální specifikace v roce 2021. První produkty na sebe ale asi nechají čekat ještě několik dalších let.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek