www.svethardware.cz
>
>
>

Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s

Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s
, , aktualita
Nové verze rozhraní PCI-Express zpravidla navyšují datovou propustnost na dvojnásobek. PCI-SIG kouká daleko do budoucnosti a zveřejnila specifikace nové verze rozhraní PCI-Express 6.0. To by mělo na x16 slotu nabídnout neuvěřitelných 256 GB/s.
K oblíbeným
reklama
Před necelými 16 lety se objevila nová sběrnice PCI-Express (také označována jako PCIe), která v té době nahrazovala především port AGP pro grafické karty. Dnes jde ale už o naprosto běžné rozhraní, na jehož základě se připojují všemožné rozšiřující karty, zdaleka tedy ne jen grafické karty, a je i základem dalších rozhraní pro připojení jiných zařízení, např. u m.2 portů to jsou SSD disky. Každá nová generace zpravidla zdvojnásobuje přenosovou rychlost té předchozí. A zatímco dnes je standardem PCIe 3.0 a teprve nové desky s chipsetem AMD X570 přichází s PCIe 4.0, organizace PCI-SIG (PCI Special Interest Group) už přichází se specifikacemi rozhraní PCI-Express 6.0.
 
PCI-Express logo
 
Nepřekvapí, že nabídne 2krát vyšší rychlost než PCIe 5.0, a to 2krát vyšší než PCIe 4.0 atd. To se už můžeme těšit na 64 GT/s v jednom směru, takže x16 slot pak obousměrně nabídne neuvěřitelných 256 GB/s. To zdaleka převyšuje potřeby i těch nejrychlejších SSD disků a grafickým kartám to bude stačit ještě mnoho let. Změnou proti PCIe 5.0 bude např. přechod od kódování NRZ na PAM4, máme tu opravu chyb FEC (Forward Error Correction) a samozřejmě zpětnou kompatibilitu se všemi předchozími generacemi PCI-Express.
 
Otázkou je, kdy se toto nové rozhraní objeví. Dosud byl plán představovat nové rozhraní co tři roky, to ale platilo jen do PCIe 3.0 (2010). PCIe 4.0 mělo dlouhou sedmiletou mezeru (2017), teď se ale opět nabralo rychlé tempo. PCIe 5.0 se objevilo letos (2019) a u PCIe 6.0 to vypadá na zveřejnění finální specifikace v roce 2021. První produkty na sebe ale asi nechají čekat ještě několik dalších let.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek