www.svethardware.cz
>
>
>

Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021

Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
, , aktualita
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
K oblíbeným
reklama
V dnešní době mohou sběrnici PCI Express ve verzi 4.0 využít leda majitelé moderních systémů se 7nm procesory AMD, což jsou tedy v případě běžných počítačů desktopové procesory Ryzen 3000 s nutností využít čipovou sadu X570 (nebo starší X470/B450, ale se zastaralým BIOSem). Pak ještě PCIe 4.0 podporují nové procesory EPYC generace Rome a tím to hasne. 
 
V případě běžných desktopů přitom ani není o co stát. Nová spotřebitelská SSD pro PCIe 4.0 jsou v podstatě kočkopsi, neboť dnes je reálně k dispozici jen jeden příslušný kontroler (Phison PS5016-E16, pokud se nemýlím) určený původně pro PCIe 3.0, který byl narychlo upraven. Novou generaci kontrolerů vyvinutých už pro PCIe 4.0, které by měly toto rozhraní daleko lépe využít, očekáváme spíše až v příštím roce. 
 
Vedle toho můžeme na desktopech využít PCIe 4.0 už jen s kartami Radeon Navi a nedá se zrovna říci, že by to mělo měřitelný pozitivní vliv na výkon, pokud nejde vyloženě o syntetické benchmarky navržené pro umělé využití zvýšené propustnosti. Je to ostatně logické, když drtivá většina uživatelů rozhraní PCIe 4.0 k dispozici pořádně nemá, tak těžko bude někdo nabízet software, který jeho propustnost využije, což by znamenalo zmíněnou většinu znevýhodnit. 
 
 
Do této situace už pomalu přichází rozhraní PCIe 5.0, přičemž Intel plánuje přejít na PCIe 4.0 v příštím roce (procesory Ice Lake-SP pro LGA 4189) a PCIe 5.0 chce využít v rámci nástupnické patice LGA 4677 v roce 2021. A právě tehdy už budou dle plánu dokončeny specifikace rozhraní PCIe 6.0 a každý tento krok, čili každá nová verze bude představovat dvojnásobnou datovou propustnost. 
 
Vývoj PCIe 6.0 přitom už nějakou dobu probíhá pod vedením PCI-SIG a současně jsou specifikace v předběžné verzi 0.3. V příštím roce bude probíhat další vývoj, výroba prototypových zařízení a jejich testování. Po vypuštění finálních specifikací v roce 2021 můžeme očekávat, že v následujícím roce se už objeví první zařízení na trhu s podporou PCIe 6.0.
 
To vše bude mít samozřejmě i vliv na vývoj ostatních rozhraní, které jsou na PCIe založeny, jako třeba moderní verze USB a samozřejmě i Thunderbolt. Nicméně vysoká propustnost bude užitečná zvláště v prostředí serverů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů