www.svethardware.cz
>
>
>

Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021

Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
, , aktualita
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
K oblíbeným
reklama
V dnešní době mohou sběrnici PCI Express ve verzi 4.0 využít leda majitelé moderních systémů se 7nm procesory AMD, což jsou tedy v případě běžných počítačů desktopové procesory Ryzen 3000 s nutností využít čipovou sadu X570 (nebo starší X470/B450, ale se zastaralým BIOSem). Pak ještě PCIe 4.0 podporují nové procesory EPYC generace Rome a tím to hasne. 
 
V případě běžných desktopů přitom ani není o co stát. Nová spotřebitelská SSD pro PCIe 4.0 jsou v podstatě kočkopsi, neboť dnes je reálně k dispozici jen jeden příslušný kontroler (Phison PS5016-E16, pokud se nemýlím) určený původně pro PCIe 3.0, který byl narychlo upraven. Novou generaci kontrolerů vyvinutých už pro PCIe 4.0, které by měly toto rozhraní daleko lépe využít, očekáváme spíše až v příštím roce. 
 
Vedle toho můžeme na desktopech využít PCIe 4.0 už jen s kartami Radeon Navi a nedá se zrovna říci, že by to mělo měřitelný pozitivní vliv na výkon, pokud nejde vyloženě o syntetické benchmarky navržené pro umělé využití zvýšené propustnosti. Je to ostatně logické, když drtivá většina uživatelů rozhraní PCIe 4.0 k dispozici pořádně nemá, tak těžko bude někdo nabízet software, který jeho propustnost využije, což by znamenalo zmíněnou většinu znevýhodnit. 
 
 
Do této situace už pomalu přichází rozhraní PCIe 5.0, přičemž Intel plánuje přejít na PCIe 4.0 v příštím roce (procesory Ice Lake-SP pro LGA 4189) a PCIe 5.0 chce využít v rámci nástupnické patice LGA 4677 v roce 2021. A právě tehdy už budou dle plánu dokončeny specifikace rozhraní PCIe 6.0 a každý tento krok, čili každá nová verze bude představovat dvojnásobnou datovou propustnost. 
 
Vývoj PCIe 6.0 přitom už nějakou dobu probíhá pod vedením PCI-SIG a současně jsou specifikace v předběžné verzi 0.3. V příštím roce bude probíhat další vývoj, výroba prototypových zařízení a jejich testování. Po vypuštění finálních specifikací v roce 2021 můžeme očekávat, že v následujícím roce se už objeví první zařízení na trhu s podporou PCIe 6.0.
 
To vše bude mít samozřejmě i vliv na vývoj ostatních rozhraní, které jsou na PCIe založeny, jako třeba moderní verze USB a samozřejmě i Thunderbolt. Nicméně vysoká propustnost bude užitečná zvláště v prostředí serverů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala