www.svethardware.cz
>
>
>
>

Specifikace zdrojů ATX12V

Specifikace zdrojů ATX12V
, , článek
Podle statistik EPA se počítače v USA podílejí na celkové spotřebě elektrické energie 20 %. Kdejaká pračka se spotřebou 0.8 až 2 kWh na jedno praní spuštěná 2x týdně se může krčit v rohu. Spotřeba komponent roste, čím se tedy mají vlastně pohánět?
K oblíbeným
reklama
Jaké konektory ATX12V zdroj nabízí

Kromě klasického Main Power konektoru (na obrázku níže ten horní) je u tohoto typu zdrojů požadován čtyřpinový konektor +12V Power (na obrázku uprostřed) a možná je i implementace konektoru AUX Power pro systémy s velkou zátěží.Nyní popis jednotlivých konektorů:

Main Power konektor:

Slouží k napájení všech částí základní desky, jeho zapojení je nutné vždy. Sestává celkem z dvaceti vodičů, jejichž rozložení je následující:
  • tři konektory +3.3V, oranžová barva
  • čtyři konektory +5V, červená barva
  • jeden konektor +12V, žlutá barva
  • sedm konektorů COM (zem), černá barva
  • fialový +5Vsb, bílý -5V (viz. poznámka níže *), modrý -12V, šedý PWR_OK a zelený PS_ON#

* -5V bylo používáno ISA kartami, které se v nových počítačích již nevyskytují. Tento vodič je požadován ve specifikaci ATX12V do 1.1 včetně, novější specifikace 1.2 ho nevyžaduje (je volitelný) a 1.3 s ním vůbec nepočítá. Pokud hodláte pořídit nový ATX12V zdroj pro starší systém, měl by být konstruován podle specifikace 1.1.

Main Power konektor je klíčován, jednak záklapkou, jednak typy "kolíků", kde některé nejsou čtverhranné. Vodiče PWR_OK a PS_ON# slouží k určení stavu (zapínání, vypínání zdroje).

+12V Power konektor:

Rozlišovacím znakem ATX a ATX12V zdroje je právě tento konektor. Jedná se o čtyřpinový čtvercový konektor s klíčováním podobným jako u Main Power konektor. Poskytuje dva +12V vodiče a dva vodiče COM (zem) a slouží k napájení napěťových regulátorů základních desek, které vytváří napětí pro procesor. Jeho zapojení je nutné u všech desek s Pentiem 4 a z něj odvozených Celeronů, u desek s jinými procesory je obvykle zapojení volitelné (a doporučené).

Koncept tohoto konektoru vychází z faktu, že moderní procesory spotřebují velké množství energie - z "consumer" procesorů je rekordmanem Pentium 4 s maximem až 115W, přičemž typický příkon je (dle výrobce) přes 100W. Serverové procesory popř. systémy s více procesory vyžadují ještě vyšší příkony (Xeon: 110W / čip, Itanium: 130W / čip), ty ale používají jiné zdroje - např. Extended ATX s více piny.

Procesor bezpochyby patří (společně s grafickou kartou) k součástkám s nejvyšší spotřebou v počítači. Ještě před pár lety byly hlavním zdrojem energie větve +3.3 a +5V, bohužel se ale ukázalo, že s rostoucími požadavky tyto větve nebudou stačit. Nejen že vzrostla spotřeba procesoru, ale ona vzrostla spotřeba prakticky všech součástek - takže zatímco např. čipové sady z doby vzniku standardu ATX nepotřebovaly žádné chlazení, ty dnešní lze sotva uchladit pasivně (čip north bridge i875P si řekne až o 12W). Logickým krokem k řešení situace proto byl přechod napájení procesoru z větví +3.3V a +5V na +12V. Jenže samotný Main Power konektor má pouze jeden +12V vodič a není na takové zatížení připraven (nebo to minimálně není optimální z hlediska rušení a spolehlivosti). Proto vzniknul +12V Power.

Pozor, někteří výrobci "vtipně" nabízí vyvedení konektoru +12V Power přes redukci z jiných konektorů. Takové řešení rozhodně není doporučeno používat! Stejně zvrhlé jsou i "nápady" některých výrobců základních desek, kteří umožňují nahrazení +12V Power konektoru například konektorem na pevné disky - tento nepoužívejte, klasický ATX zdroj není koncipován na zatížení +12V větve kladené na zdroje ATX12V.

AUX Power

Tento konektor není vyžadován u všech zdrojů ATX12V ani ATX, pouze je doporučen v případě, že zdroj nabízí na +3.3V větvi více než 18A nebo na +5V větvi více než 24A. Setkat se s ním je možné spíše u dražších a výkonnějších zdrojů. Konektor je sestaven ze dvou +3.3V vodičů, jednoho +5V a třech COM (zem) a vzdáleně připomíná jeden ze dvojice konektorů zdrojů AT. Stejně jako Main Power a +12V Power je i tento klíčován.

Drtivá většina základních desek AUX Power nevyužívá, ale jsou i výjimky - především desky pro pracovní stanice, popř. některé víceprocesorové desky využívající zdroje ATX12V. V budoucnu se s ním však pro klesající význam větví +3.3V a +5V nepočítá a z nejnovější specifikace pro standard PCI Express byl již vyjmut.

Peripheral Power, Floppy Drive Power

Kromě konektorů napájejících základní desku jsou ze zdroje vyvedeny i konektory Peripheral Power (na fotce vlevo) a Floppy Drive Power (na fotce vpravo).Počet těchto konektorů není ve specifikaci přesně určen, obvyklé je ale jeden až dva konektory Floppy Drive Power a tři až osm konektorů Peripheral Power.Oba konektory jsou, pokud jde o vodiče, shodné - jeden +5V, jeden +12V a dva COM (zem).

Ostatní (volitelné) konektory

Výše zmíněné konektory byly všechny povinné - jejich implementace je vyžadována. Existují ale i další konektory, které výrobce může (ale nemusí) implementovat. Mezi takové patří například snímač a regulátor otáček ventilátorů zdroje, 3.3V sense pro monitorování napětí 3.3V na základní desce a konečně také napájení Firewire konektorů IEEE 1394.

V poslední "klasické" revizi standardu ATX12V 1.3 přibyl jako volitelný konektor Serial ATA. Ten sestává z pěti vodičů - jeden +3.3V, jeden +5V, jeden +12V a dva COM. Dá se předpokládat, že konektor Serial ATA bude postupně nahrazovat co do počtu některé konektory Peripheral Power.Velkou nevýhodou konektoru Serial ATA je absence zarážky - jde s ním lehce manipulovat, ale taky se může snadno stát, že vodiče po instalaci špatně doléhají nebo se konektor uvolní při neopatrné manipulaci (to při zapnutém pevném disku opravdu není dobré). Kritici nového rozhranní jej i z tohoto důvodu nazývají SATAn.
reklama
Nejnovější články
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook Pay, nový platební systém pro Facebook i Messenger Facebook Pay, nový platební systém pro Facebook i Messenger
Facebook chce opravdu proniknout na finanční trh. S kryptoměnou Libra je to zatím docela nahnuté, nicméně zavádí alespoň Facebook Pay, který umožní snadné posílání peněz v prostředí aplikací od Facebooku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel řeší dalších 77 bezpečnostních problémů svých procesorů Intel řeší dalších 77 bezpečnostních problémů svých procesorů
Společnost Intel ohlásila, že už svým OEM zákazníkům dodala celkem 77 záplat v rámci programu Intel Platform Update. Jde o záplaty řešící další a tentokrát obrovskou várku bezpečnostních chyb. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek