Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sphero Bolt: kutálející se programovatelný robot s LED panelem

13.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Sphero Bolt: kutálející se programovatelný robot s LED panelem
Společnost Sphero můžeme znát jako výrobce hraček, ovšem ty se staly postupně více a více vzdělávací. Nejvíce to tak platí pro nový Sphero Bolt, což je malý kulatý robůtek schopný orientace v prostoru.
Jako hračka vypadá Sphero Bolt velice zajímavě i z toho hlediska, že má v dětech podnítit kreativitu a zájem o techniku ne jen z pohledu běžných konzumentů. A ostatně jde i o pohyb, i když se to s odpolednem stráveným na hřišti samozřejmě srovnat nedá, ale na druhou stranu ani nejde o disciplínu leh a výdrž s tabletem v ruce. 
 
 
Sphero Bolt je vylepšenou verzí modelu Spark a jde prostě o robota v průhledné kuličce, který komunikuje pomocí svého malého grafického displeje s 8 x 8 LED a díky vnitřnímu mechanismu s kolečky přenášejícími na kouli rotační pohyb motorů je tento robot pozoruhodně hbitý při svém pohybu. 
 
Displej tak slouží ke zpětné vazbě. Například zobrazí žlutého smajlíka po dokončení žádané akce, blesk ihned po svém nabootování, šipku indikující pohyb, atd. Především displej bude možné si programovat dle libosti, ale nejde pouze o něj. Výrobce je zatím trošku vágní v tom, co Sphero dokáže, ale měli bychom být schopni programovat jeho pohyb a také využít nové senzory. Mezi ty patří kompas pro lepší orientaci samotného robota a pak tu je senzor okolního světla a čtyři infračervené senzory. Ty mají umožnit vzájemnou komunikaci více robotů mezi sebou, takže až pět z nich se může spojit v oblasti s průměrem pěti metrů a pracovat jako jednotka. 
 
Pro ovládání robota poslouží rozhraní Bluetooth a příslušné zařízení pro využití nabízených aplikací. Ty jsou dvě, a sice Sphero Play pro zábavu a Sphero Edu pro tvorbu programů. V rámci Sphero Play budeme moci robůtka přímo ovládat a využívat jisté zabudované hry a Sphero Edu nabídne tři úrovně programování dle obtížnosti. 
 
 
V první je možné prostě kreslit a využívat integrovaný displej a v té třetí už jde o plné textové programování (JavaScript). K dispozici také budou plná a surová senzorová data a pro učitele jsou zase připraveny nástroje pro zadávání programovacích úkolů, které podporují systém Google Classroom. Společnost Sphero tak očividně očekává zájem škol o koupi celých sad robotů Bolt a rovněž doufá, že i jedinci nezůstanou jen u jednoho. 
 
Nicméně překážkou může být cena, kterou samotný výrobce stanovil na 150 USD. Robůtky Sphero najdeme běžně i na našem trhu, takže pokud model BB-8 u nás stojí cca 2300 Kč a u výrobce 99 dolarů, můžeme se připravit na to, že Sphero Bolt přijde na cca 3500 Kč.