www.svethardware.cz
>
>

Spotify může pomalu zabíjet vaše SSD

Spotify může pomalu zabíjet vaše SSD
, , aktualita
Na jednu stranu je špatně, že SSD se nijak zvukově neprojevují. Neptáme se tak už sami sebe, proč ten disk zase pořád hrabe, což nám mohlo leckdy prozradit, že tu je nějaký problém. A ten má právě služba Spotify.
K oblíbeným
reklama
Minulý rok jsme s využitím elektronického práva útrpného zjistili, co dokáže vydržet moderní SSD. Mučili jsme 240GB OCZ Vector 150, který by měl svou výdrží patřit mezi ty lepší modely. Ukázalo se, že tento model vydržel zápis celkem 1,31 PB (petabyte) dat, takže výsledný počet mazacích a zapisovacích (P/E) cyklů byl 5740. Jiné a především levnější modely na tom ale mohou být daleko hůře a pokud se objeví nějaká chyba, která by je bez vědomí uživatele dlouhodobě využívala, mohou se buňky i během několika týdnů vyčerpat a SSD selže. Právě tím nás nyní ohrožuje Spotify.

Pokud využíváte Spotify a jeho službu pro streamování hudby na svém počítači s SSD, měli byste zbystřit. Řada uživatelů totiž zjistila, že tento software zapisuje na lokální disky zcela nepřiměřené objemy dat, a to pochopitelně zcela bezdůvodně. V případě pevného disku bychom si mohli všimnout, že ten neustále něco dělá a podívat se v procesech na to, co jej vytěžuje, ale v případě nehlučného SSD si toho ani nemusíme všimnout.

Uživatelé Spotify udávají, že prý již několik měsíců sledují, jak aplikace bezdůvodně zapisuje v relativně krátké době desítky gigabajtů dat. Server Ars Technica se na to nyní podíval a potvrdil, že aplikace Spotify je schopna zapsat mezi 5 až 10 GB dat za hodinu a za celý den pak kolem 700 GB. Navíc to má záviset i na velikosti hudební databáze, takže čím větší, tím více zapisování. Udávané výdrže SSD se dnes přitom měří i jen na desítky terabajtů, takže čistě dle těchto údajů už mohl nastat případ, kdy aplikace Spotify někomu zcela vyčerpala jeho SSD a zničila ho. Takový uživatel samozřejmě pak ani nemusel zjistit pravý důvod selhání svého SSD.

Pro takový zápis samozřejmě není žádný důvod, protože i kdybychom si teoreticky celý den přehrávali hudbu s bitrate 10 Mb/s a ta se ukládala na disk, znamenalo by to jen 108 GB dat. Vypadá to tak prostě na chybu, která dokázala mnoha uživatelům ukousnout velkou část životnosti jejich SSD. Uživatelé jsou nyní na Spotify velice naštvaní, protože je na tuto chybu upozornili poprvé už před pěti měsíci a žádná náprava donedávna nepřišla. Spotify nyní v reakci na článek na Ars Technica tvrdí, že chyba byla opravena ve verzi 1.0.42, ale ta ještě zdaleka nedorazila všem lidem a i vyjádření a celkový přístup firmy je poněkud laxní. Pokud se chcete podívat, zda to není i váš případ, stačí si spustit ve Windows Správce úloh a podívat se, jak moc aplikace Spotify vytěžuje disky.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek