www.svethardware.cz
>
>

Spotify může pomalu zabíjet vaše SSD

Spotify může pomalu zabíjet vaše SSD
, , aktualita
Na jednu stranu je špatně, že SSD se nijak zvukově neprojevují. Neptáme se tak už sami sebe, proč ten disk zase pořád hrabe, což nám mohlo leckdy prozradit, že tu je nějaký problém. A ten má právě služba Spotify.
reklama
Minulý rok jsme s využitím elektronického práva útrpného zjistili, co dokáže vydržet moderní SSD. Mučili jsme 240GB OCZ Vector 150, který by měl svou výdrží patřit mezi ty lepší modely. Ukázalo se, že tento model vydržel zápis celkem 1,31 PB (petabyte) dat, takže výsledný počet mazacích a zapisovacích (P/E) cyklů byl 5740. Jiné a především levnější modely na tom ale mohou být daleko hůře a pokud se objeví nějaká chyba, která by je bez vědomí uživatele dlouhodobě využívala, mohou se buňky i během několika týdnů vyčerpat a SSD selže. Právě tím nás nyní ohrožuje Spotify.

Pokud využíváte Spotify a jeho službu pro streamování hudby na svém počítači s SSD, měli byste zbystřit. Řada uživatelů totiž zjistila, že tento software zapisuje na lokální disky zcela nepřiměřené objemy dat, a to pochopitelně zcela bezdůvodně. V případě pevného disku bychom si mohli všimnout, že ten neustále něco dělá a podívat se v procesech na to, co jej vytěžuje, ale v případě nehlučného SSD si toho ani nemusíme všimnout.

Uživatelé Spotify udávají, že prý již několik měsíců sledují, jak aplikace bezdůvodně zapisuje v relativně krátké době desítky gigabajtů dat. Server Ars Technica se na to nyní podíval a potvrdil, že aplikace Spotify je schopna zapsat mezi 5 až 10 GB dat za hodinu a za celý den pak kolem 700 GB. Navíc to má záviset i na velikosti hudební databáze, takže čím větší, tím více zapisování. Udávané výdrže SSD se dnes přitom měří i jen na desítky terabajtů, takže čistě dle těchto údajů už mohl nastat případ, kdy aplikace Spotify někomu zcela vyčerpala jeho SSD a zničila ho. Takový uživatel samozřejmě pak ani nemusel zjistit pravý důvod selhání svého SSD.

Pro takový zápis samozřejmě není žádný důvod, protože i kdybychom si teoreticky celý den přehrávali hudbu s bitrate 10 Mb/s a ta se ukládala na disk, znamenalo by to jen 108 GB dat. Vypadá to tak prostě na chybu, která dokázala mnoha uživatelům ukousnout velkou část životnosti jejich SSD. Uživatelé jsou nyní na Spotify velice naštvaní, protože je na tuto chybu upozornili poprvé už před pěti měsíci a žádná náprava donedávna nepřišla. Spotify nyní v reakci na článek na Ars Technica tvrdí, že chyba byla opravena ve verzi 1.0.42, ale ta ještě zdaleka nedorazila všem lidem a i vyjádření a celkový přístup firmy je poněkud laxní. Pokud se chcete podívat, zda to není i váš případ, stačí si spustit ve Windows Správce úloh a podívat se, jak moc aplikace Spotify vytěžuje disky.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář