www.svethardware.cz
>
>

Spotify může pomalu zabíjet vaše SSD

Spotify může pomalu zabíjet vaše SSD
, , aktualita
Na jednu stranu je špatně, že SSD se nijak zvukově neprojevují. Neptáme se tak už sami sebe, proč ten disk zase pořád hrabe, což nám mohlo leckdy prozradit, že tu je nějaký problém. A ten má právě služba Spotify.
K oblíbeným
reklama
Minulý rok jsme s využitím elektronického práva útrpného zjistili, co dokáže vydržet moderní SSD. Mučili jsme 240GB OCZ Vector 150, který by měl svou výdrží patřit mezi ty lepší modely. Ukázalo se, že tento model vydržel zápis celkem 1,31 PB (petabyte) dat, takže výsledný počet mazacích a zapisovacích (P/E) cyklů byl 5740. Jiné a především levnější modely na tom ale mohou být daleko hůře a pokud se objeví nějaká chyba, která by je bez vědomí uživatele dlouhodobě využívala, mohou se buňky i během několika týdnů vyčerpat a SSD selže. Právě tím nás nyní ohrožuje Spotify.

Pokud využíváte Spotify a jeho službu pro streamování hudby na svém počítači s SSD, měli byste zbystřit. Řada uživatelů totiž zjistila, že tento software zapisuje na lokální disky zcela nepřiměřené objemy dat, a to pochopitelně zcela bezdůvodně. V případě pevného disku bychom si mohli všimnout, že ten neustále něco dělá a podívat se v procesech na to, co jej vytěžuje, ale v případě nehlučného SSD si toho ani nemusíme všimnout.

Uživatelé Spotify udávají, že prý již několik měsíců sledují, jak aplikace bezdůvodně zapisuje v relativně krátké době desítky gigabajtů dat. Server Ars Technica se na to nyní podíval a potvrdil, že aplikace Spotify je schopna zapsat mezi 5 až 10 GB dat za hodinu a za celý den pak kolem 700 GB. Navíc to má záviset i na velikosti hudební databáze, takže čím větší, tím více zapisování. Udávané výdrže SSD se dnes přitom měří i jen na desítky terabajtů, takže čistě dle těchto údajů už mohl nastat případ, kdy aplikace Spotify někomu zcela vyčerpala jeho SSD a zničila ho. Takový uživatel samozřejmě pak ani nemusel zjistit pravý důvod selhání svého SSD.

Pro takový zápis samozřejmě není žádný důvod, protože i kdybychom si teoreticky celý den přehrávali hudbu s bitrate 10 Mb/s a ta se ukládala na disk, znamenalo by to jen 108 GB dat. Vypadá to tak prostě na chybu, která dokázala mnoha uživatelům ukousnout velkou část životnosti jejich SSD. Uživatelé jsou nyní na Spotify velice naštvaní, protože je na tuto chybu upozornili poprvé už před pěti měsíci a žádná náprava donedávna nepřišla. Spotify nyní v reakci na článek na Ars Technica tvrdí, že chyba byla opravena ve verzi 1.0.42, ale ta ještě zdaleka nedorazila všem lidem a i vyjádření a celkový přístup firmy je poněkud laxní. Pokud se chcete podívat, zda to není i váš případ, stačí si spustit ve Windows Správce úloh a podívat se, jak moc aplikace Spotify vytěžuje disky.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář