reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Starlink od SpaceX spouští nový plán Premium, nabídne až 500 Mbps

, , aktualita
Starlink od SpaceX spouští nový plán Premium, nabídne až 500 Mbps
Starlink od SpaceX nabídne nový plán Premium, který přináší novou satelitní parabolu a vyšší přenosové rychlosti. Ty mohou vrcholit až hodnotou 500 Mbps. Nepůjde ale zrovna o moc levnou záležitost.
Mnoho oblastí na světě má velký problém dostat spolehlivé, rozumně rychlé a cenově akceptovatelné internetové připojení. SpaceX a jeho projekt Starlink chce něčeho takového dosáhnout v dlouhodobém horizontu, ale ani toto připojení nepatří mezi nejlevnější, což se také týká nového plánu Premium, přesto obvykle nabízí lepší poměr ceny a výkonu než konkurence. V tomto případě je zde místo kulaté paraboly obdélníková s rozměry 50×30 cm a překvapivě je menší a lehčí (4,2 kg místo 7,3 kg). Podporuje přenos dat pomocí Wi-Fi 802.11ac (má integrovaný Wi-Fi router) a na rozdíl od té levnější nemá ethernetový port (dá se dokoupit adaptér).
 
SpaceX Starlink Premium
 
Zatímco latence mají dle Starlinku zůstat na 20-40 ms, vylepšit by se měla přenosová rychlost pro download z 50-250 Mbps na 150-500 Mbps. Upload by se měl zrychlit z 10-20 Mbps na 20-40 Mbps. Oproti mnohé konkurenci Starlink nemá datové omezení. Novinka je cílená především na podnikové nasazení v odlehlých končinách, kde je jiné než satelitní připojení nerealizovatelné. Oproti normálnímu Starlinku se tak zvýšila cena za terminál ze 499 na 2500 USD a také měsíční předplatné vzrostlo 99 na 500 USD. To opravdu nejsou nízké částky, na druhou stranu není neobvyklé, že v některých končinách mají podniky ještě mnohem vyšší ceny za mnohem horší služby (v některých místech USA, např. některé podniky na Aljašce, stovky i tisíce USD měsíčně za jednotky Mbps).
 
U nás zatím Premium nebude nabízen. Od poloviny roku 2022 bude v ČR dostupný standardní Starlink, přičemž na 12999 Kč vyjde hardware a samotná služba pak na 2579 Kč měsíčně. Ta může mít smysl tam, kde není běžný mobilní signál.
 


reklama
reklama
reklama
reklama