www.svethardware.cz
>
>
>

Studie navrhuje zviditelnit Zemi pomocí výkonného laseru pro přilákání cizích pozorovatelů

Studie navrhuje zviditelnit Zemi pomocí výkonného laseru pro přilákání cizích pozorovatelů
, , aktualita
Studie vzniklá na MIT navrhuje způsob, jakým by se Země mohla stát viditelnou pro případné pozorovatele z cizích systémů. Vše, co bychom dle Jamese Clarka potřebovali, je velice výkonný laser a velký teleskop. 
reklama
Snahy přitáhnout pozornost mimozemských inteligentních bytostí mají mizivou šanci na úspěch, ale zcela bezpečně přitahují kritiky, dle nichž něco takového opravdu není dobrý nápad. Pokud by se přihodilo, že by někdo náš signál skutečně zachytil a navíc byl schopen se sem dopravit, je pravděpodobné, že bychom o takové setkání vůbec nestáli. Ale o to nyní nejde. Co tedy vymysleli na MIT a jejím Department of Aeronautics and Astronautics? 
 
 
James Clark přišel s nápadem, jak by se Země mohla zviditelnit i v záplavě světla od Slunce. Při pozorování cizích systémů jsou totiž viditelné v podstatě pouze hvězdy, zatímco exoplanety můžeme hledat spíše jen dle jejich vlivu právě na jejich hvězdu. To v případě, že ji z našeho pohledu zastíní nebo může jít o vliv gravitace. Pochopitelně že to neplatí na sto procent, neboť exoplanety byly spatřeny i přímo, jako například Beta Pictoris b. Jenomže to je také planeta o polovinu větší než Jupiter a pokud bychom měli chtít hledat přímo ekvivalent Země v cizím systému, na to můžeme s aktuální úrovní techniky zapomenout. 
 
Dá se tak usuzovat, že to bude podobně složité i pro případnou protistranu hledající známky života v našem systému, ale nemuselo by, kdyby se dle Clarka použil 1 či 2MW laser a 30 až 45metrový teleskop. Paprsek tohoto velice výkonného laseru, ovšem rozhodně ne bezprecedentně výkonného, by se tak soustředil pomocí teleskopu, takže tento vysoce koncentrovaný paprsek by měl pro vzdáleného pozorovatele překonat i svit Slunce. Problém je však s teleskopem, však i Gran Telescopio Canarias s největším zrcadlem na světě má průměr 10,4 m. 
 
James Clark tvrdí, že takto by byla Země detekovatelná až do vzdálenosti 20 tisíc světelných let, a to teoreticky s využitím teleskopu s průměrem zrcadla pouze 1 metr. Do světla by se pak pochopitelně daly zakódovat informace v binárním kódu. Nicméně jak vyplývá z celého konceptu, museli bychom si vybrat vždy jen jeden cíl vysílání. 
 
Dá se říci, že takové zařízení asi neuvidíme v chodu, však těžko někdo bude stavět teleskop s dosud nevídaným 30 metrovým zrcadlem jen proto, aby zkoušel posvítit do vesmíru. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů