www.svethardware.cz
>
>
>

Studie navrhuje zviditelnit Zemi pomocí výkonného laseru pro přilákání cizích pozorovatelů

Studie navrhuje zviditelnit Zemi pomocí výkonného laseru pro přilákání cizích pozorovatelů
, , aktualita
Studie vzniklá na MIT navrhuje způsob, jakým by se Země mohla stát viditelnou pro případné pozorovatele z cizích systémů. Vše, co bychom dle Jamese Clarka potřebovali, je velice výkonný laser a velký teleskop. 
K oblíbeným
reklama
Snahy přitáhnout pozornost mimozemských inteligentních bytostí mají mizivou šanci na úspěch, ale zcela bezpečně přitahují kritiky, dle nichž něco takového opravdu není dobrý nápad. Pokud by se přihodilo, že by někdo náš signál skutečně zachytil a navíc byl schopen se sem dopravit, je pravděpodobné, že bychom o takové setkání vůbec nestáli. Ale o to nyní nejde. Co tedy vymysleli na MIT a jejím Department of Aeronautics and Astronautics? 
 
 
James Clark přišel s nápadem, jak by se Země mohla zviditelnit i v záplavě světla od Slunce. Při pozorování cizích systémů jsou totiž viditelné v podstatě pouze hvězdy, zatímco exoplanety můžeme hledat spíše jen dle jejich vlivu právě na jejich hvězdu. To v případě, že ji z našeho pohledu zastíní nebo může jít o vliv gravitace. Pochopitelně že to neplatí na sto procent, neboť exoplanety byly spatřeny i přímo, jako například Beta Pictoris b. Jenomže to je také planeta o polovinu větší než Jupiter a pokud bychom měli chtít hledat přímo ekvivalent Země v cizím systému, na to můžeme s aktuální úrovní techniky zapomenout. 
 
Dá se tak usuzovat, že to bude podobně složité i pro případnou protistranu hledající známky života v našem systému, ale nemuselo by, kdyby se dle Clarka použil 1 či 2MW laser a 30 až 45metrový teleskop. Paprsek tohoto velice výkonného laseru, ovšem rozhodně ne bezprecedentně výkonného, by se tak soustředil pomocí teleskopu, takže tento vysoce koncentrovaný paprsek by měl pro vzdáleného pozorovatele překonat i svit Slunce. Problém je však s teleskopem, však i Gran Telescopio Canarias s největším zrcadlem na světě má průměr 10,4 m. 
 
James Clark tvrdí, že takto by byla Země detekovatelná až do vzdálenosti 20 tisíc světelných let, a to teoreticky s využitím teleskopu s průměrem zrcadla pouze 1 metr. Do světla by se pak pochopitelně daly zakódovat informace v binárním kódu. Nicméně jak vyplývá z celého konceptu, museli bychom si vybrat vždy jen jeden cíl vysílání. 
 
Dá se říci, že takové zařízení asi neuvidíme v chodu, však těžko někdo bude stavět teleskop s dosud nevídaným 30 metrovým zrcadlem jen proto, aby zkoušel posvítit do vesmíru. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala