www.svethardware.cz
>
>

Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně

Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně
, , aktualita
Spojené státy americké zadaly studii, která měla vyhodnotit ekonomické dopady GPS systému. Hodnotil se finanční přínos i hrozba toho, co by se stalo při výpadku. Vyšlo, že výpadek by stál ekonomiku jednu miliardu USD denně.
K oblíbeným
reklama
Polohový systém GPS je tu s námi už několik desítek let a jeho ekonomický dopad (resp. důležitost) je stále vyšší a vyšší. USA si proto nechalo vypracovat studii, která měla zhodnotit nejrůznější finanční dopady tohoto systému. Asi nejzajímavější je především to, co by se stalo, kdyby GPS přestala fungovat. Dle studie by se v první den nic až tak vážného nestalo, přestože by mnoho lidí (a to ať už na osobní nebo profesní úrovni) mělo problém dojet do cíle a nastal by poněkud chaos. Druhý den by se situace začala zhoršovat. Telekomunikační služby, které využívají synchronizaci přes GPS, by začaly mít problémy se vzájemnou synchronizací, což by mohlo způsobovat výpadky v komunikaci a zásobování.
 
GPS satelit
 
Třetího dne by už sítě byly mnohdy nedostupné, mobilní komunikační kanály by mnohdy nefungovaly a nemožnost navigace by dále odstavila nebo přinejlepším jen výrazně zpomalila a zkomplikovala dopravu (pokud by byla autonomní doprava, nastal by téměř "konec světa"). Pokud jde o finance, takový výpadek by v pozdějších fázích mohl ekonomiku stát neuvěřitelnou miliardu USD denně a v měsících, které jsou důležité pro zemědělství, by se ztráty mohly vyšplhat až na 1,5 miliardy USD denně.
 
GPS zisky
 
Studie také vyčíslila dosavadní ekonomický přínos. Dle závěrů studie GPS od roku 1984 do roku 2017 přinesla ekonomice zhruba přes 1350 miliard USD, přičemž v posledním studovaném roce 2017 se to vyšplhalo na zhruba 300 miliard za jediný rok. Jak říká studie, 90 % této hodnoty bylo získáno jen za posledních 8 let od roku 2010. Nejvíce získaly telekomunikace (viz výše zmíněná synchronizace, vylepšené využití sítí, díky tomu snížení nákladů,...), kde GPS přinesla zhruba 686 mld. USD. Na druhém místě je to telematika (logistika, zisky dané efektivnějším trasováním,...) s 325 mld. USD. Třetí místo zabírají polohové služby v běžném životě (využití GPS v telefonech,...)
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek