www.svethardware.cz
>
>

Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně

Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně
, , aktualita
Spojené státy americké zadaly studii, která měla vyhodnotit ekonomické dopady GPS systému. Hodnotil se finanční přínos i hrozba toho, co by se stalo při výpadku. Vyšlo, že výpadek by stál ekonomiku jednu miliardu USD denně.
K oblíbeným
reklama
Polohový systém GPS je tu s námi už několik desítek let a jeho ekonomický dopad (resp. důležitost) je stále vyšší a vyšší. USA si proto nechalo vypracovat studii, která měla zhodnotit nejrůznější finanční dopady tohoto systému. Asi nejzajímavější je především to, co by se stalo, kdyby GPS přestala fungovat. Dle studie by se v první den nic až tak vážného nestalo, přestože by mnoho lidí (a to ať už na osobní nebo profesní úrovni) mělo problém dojet do cíle a nastal by poněkud chaos. Druhý den by se situace začala zhoršovat. Telekomunikační služby, které využívají synchronizaci přes GPS, by začaly mít problémy se vzájemnou synchronizací, což by mohlo způsobovat výpadky v komunikaci a zásobování.
 
GPS satelit
 
Třetího dne by už sítě byly mnohdy nedostupné, mobilní komunikační kanály by mnohdy nefungovaly a nemožnost navigace by dále odstavila nebo přinejlepším jen výrazně zpomalila a zkomplikovala dopravu (pokud by byla autonomní doprava, nastal by téměř "konec světa"). Pokud jde o finance, takový výpadek by v pozdějších fázích mohl ekonomiku stát neuvěřitelnou miliardu USD denně a v měsících, které jsou důležité pro zemědělství, by se ztráty mohly vyšplhat až na 1,5 miliardy USD denně.
 
GPS zisky
 
Studie také vyčíslila dosavadní ekonomický přínos. Dle závěrů studie GPS od roku 1984 do roku 2017 přinesla ekonomice zhruba přes 1350 miliard USD, přičemž v posledním studovaném roce 2017 se to vyšplhalo na zhruba 300 miliard za jediný rok. Jak říká studie, 90 % této hodnoty bylo získáno jen za posledních 8 let od roku 2010. Nejvíce získaly telekomunikace (viz výše zmíněná synchronizace, vylepšené využití sítí, díky tomu snížení nákladů,...), kde GPS přinesla zhruba 686 mld. USD. Na druhém místě je to telematika (logistika, zisky dané efektivnějším trasováním,...) s 325 mld. USD. Třetí místo zabírají polohové služby v běžném životě (využití GPS v telefonech,...)
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková