reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Superpočítač Oracle obsahuje přes tisíc Raspberry Pi

17.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Superpočítač Oracle obsahuje přes tisíc Raspberry Pi
O počítačích Raspberry Pi neuvažujeme zrovna jako o superpočítačovém materiálu, ze kterého by se měly stavět ty nejvýkonnější stroje světa. Mezi takové novinka firmy Oracle ostatně nepatří, ale i tak bude mít slušný výkon.
Počítače Raspberry Pi jsou založeny na malé desce vybavené SoC s architekturou ARM, které obvykle nepotřebuje ani pasivní chlazení, což leccos vypovídá o jejich výkonu. Nicméně co se stane, když využijeme v jednom velkém zařízení celkem 1060 takových počítačů a vytvoříme z nich jeden velký počítač?
 
 
Dle ServeTheHome se tento počítač skládá z racků obsahujících 21 desek Raspberry Pi 3 B+, což však nemůže platit o všech, neboť číslo 1060 není bezezbytku dělitelné 21. Počet 1060 byl zvolen jednoduše kvůli tomu, že přesně pro tolik Raspberry Pi se našlo místo a některé také slouží jako záloha.
 
Co se týče operačního systému, superpočítač je založen na Oracle Autonomous Linux.
 
 
Inženýři firmy Oracle zapojili počítače Raspberry Pi do série přepínačů Ubiquiti UniFi Switch 48s a je pak propojili pomocí SFP+ 10GbE. Pro napájení počítačů pak posloužily prosté zdroje pro USB, čili s 5V napětím. Součástí celého systému je pak také 1U xeonový server od Supermicro, který zde slouží jako centrální datový server pro celý superpočítač a z jeho úložiště jednotlivá Raspberry Pi bootují. 
 
Nicméně k čemu to všechno je, pokud nejde o to jen ukázat, že takové zařízení lze vyrobit? To jsme se nedozvěděli. Tento systém je prezentován na Oracle OpenWorld 2019 jako součást programů pro spolupráci vývojářů. Jak se tedy dalo očekávat, jde především o ukázku možností toho, co se dá vytvořit z počítačů v ceně 35 dolarů, čili systém, v němž samy o sobě představují hodnotu přes 37 tisíc dolarů. 
 


reklama