Superpočítač Oracle obsahuje přes tisíc Raspberry Pi

Superpočítač Oracle obsahuje přes tisíc Raspberry Pi
, , aktualita
O počítačích Raspberry Pi neuvažujeme zrovna jako o superpočítačovém materiálu, ze kterého by se měly stavět ty nejvýkonnější stroje světa. Mezi takové novinka firmy Oracle ostatně nepatří, ale i tak bude mít slušný výkon.
K oblíbeným
reklama
Počítače Raspberry Pi jsou založeny na malé desce vybavené SoC s architekturou ARM, které obvykle nepotřebuje ani pasivní chlazení, což leccos vypovídá o jejich výkonu. Nicméně co se stane, když využijeme v jednom velkém zařízení celkem 1060 takových počítačů a vytvoříme z nich jeden velký počítač?
 
 
Dle ServeTheHome se tento počítač skládá z racků obsahujících 21 desek Raspberry Pi 3 B+, což však nemůže platit o všech, neboť číslo 1060 není bezezbytku dělitelné 21. Počet 1060 byl zvolen jednoduše kvůli tomu, že přesně pro tolik Raspberry Pi se našlo místo a některé také slouží jako záloha.
 
Co se týče operačního systému, superpočítač je založen na Oracle Autonomous Linux.
 
 
Inženýři firmy Oracle zapojili počítače Raspberry Pi do série přepínačů Ubiquiti UniFi Switch 48s a je pak propojili pomocí SFP+ 10GbE. Pro napájení počítačů pak posloužily prosté zdroje pro USB, čili s 5V napětím. Součástí celého systému je pak také 1U xeonový server od Supermicro, který zde slouží jako centrální datový server pro celý superpočítač a z jeho úložiště jednotlivá Raspberry Pi bootují. 
 
Nicméně k čemu to všechno je, pokud nejde o to jen ukázat, že takové zařízení lze vyrobit? To jsme se nedozvěděli. Tento systém je prezentován na Oracle OpenWorld 2019 jako součást programů pro spolupráci vývojářů. Jak se tedy dalo očekávat, jde především o ukázku možností toho, co se dá vytvořit z počítačů v ceně 35 dolarů, čili systém, v němž samy o sobě představují hodnotu přes 37 tisíc dolarů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala