Superpočítač Oracle obsahuje přes tisíc Raspberry Pi

Superpočítač Oracle obsahuje přes tisíc Raspberry Pi
, , aktualita
O počítačích Raspberry Pi neuvažujeme zrovna jako o superpočítačovém materiálu, ze kterého by se měly stavět ty nejvýkonnější stroje světa. Mezi takové novinka firmy Oracle ostatně nepatří, ale i tak bude mít slušný výkon.
K oblíbeným
reklama
Počítače Raspberry Pi jsou založeny na malé desce vybavené SoC s architekturou ARM, které obvykle nepotřebuje ani pasivní chlazení, což leccos vypovídá o jejich výkonu. Nicméně co se stane, když využijeme v jednom velkém zařízení celkem 1060 takových počítačů a vytvoříme z nich jeden velký počítač?
 
 
Dle ServeTheHome se tento počítač skládá z racků obsahujících 21 desek Raspberry Pi 3 B+, což však nemůže platit o všech, neboť číslo 1060 není bezezbytku dělitelné 21. Počet 1060 byl zvolen jednoduše kvůli tomu, že přesně pro tolik Raspberry Pi se našlo místo a některé také slouží jako záloha.
 
Co se týče operačního systému, superpočítač je založen na Oracle Autonomous Linux.
 
 
Inženýři firmy Oracle zapojili počítače Raspberry Pi do série přepínačů Ubiquiti UniFi Switch 48s a je pak propojili pomocí SFP+ 10GbE. Pro napájení počítačů pak posloužily prosté zdroje pro USB, čili s 5V napětím. Součástí celého systému je pak také 1U xeonový server od Supermicro, který zde slouží jako centrální datový server pro celý superpočítač a z jeho úložiště jednotlivá Raspberry Pi bootují. 
 
Nicméně k čemu to všechno je, pokud nejde o to jen ukázat, že takové zařízení lze vyrobit? To jsme se nedozvěděli. Tento systém je prezentován na Oracle OpenWorld 2019 jako součást programů pro spolupráci vývojářů. Jak se tedy dalo očekávat, jde především o ukázku možností toho, co se dá vytvořit z počítačů v ceně 35 dolarů, čili systém, v němž samy o sobě představují hodnotu přes 37 tisíc dolarů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář