Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Taxík budoucnosti v podobě dronu od Airbusu zvládl první let

4.2.2018, Kateřina Hoferková, aktualita
Taxík budoucnosti v podobě dronu od Airbusu zvládl první let
Společnost Airbus vidí svou budoucnost i v autonomních letounech pro jednu osobu, ty by měly za úkol přepravovat pasažéry jako taxíky. Jeden z dronů, které by v budoucnu měly tvořit celou přepravní síť, zvládl svůj první let. 
Společnost Airbus už před nějakou tou dobrou ukázala svou představu o dopravě budoucnosti. Airbus má totiž v plánu vyrábět autonomní létající taxi. Aby společnost dokázala, že o dronu, který dokáže přepravovat pasažéry, jen nežertovala, provedla s autonomním taxi první zkušební let. 
 
Tým projektu Vahana od Airbusu nechal zkušební verzi dronu pojmenovanou jako Alpha One poprvé vzlétnout do výšky necelých pěti metrů. Nejednalo se ani o nijak dlouhý let, letoun se ve vzduchu udržel 53 sekund a poté sám přistál. Další den byl opět proveden zkušební let a zdá se, že ten také dopadl dobře podle očekávání. 
 
 
Tým projektu Vahana využil při vytváření dronu Alpha One technologii strojového vidění či elektrický pohon. Autonomní letoun o hmotnosti necelé tři čtvrtě tuny bude určen pro jednoho pasažéra, s kterým bude moct vertikálně vzlétnout a dopravit ho na požadovanou destinaci. 
 
Cílem projektu je vytvořit celou síť autonomních létajících taxíků, které budou schopné v určité oblasti přepravovat lidi. Než se to stane skutečností, musí společnost Airbus dron ještě vypilovat. Autonomní letoun má před sebou také stále spoustu zkušebních letů. 
 
Pro ilustraci ani tento první let neproběhl zcela podle plánů, když byl odložen z původního termínu na konci roku 2017.