reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tažení za opravitelnou elektronikou pokračuje ve Washingtonu

1.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Tažení za opravitelnou elektronikou pokračuje ve Washingtonu
A nejde pouze o elektroniku, jak jsme se mohli přesvědčit dříve na příkladu firmy John Deere. Jde o tzv. právo na opravu, které říká, že by nám výrobci měli umožnit, abychom si základní úkony jako třeba výměnu baterie mohli provést sami. Co je nového?
V souvislosti se společností John Deere jsme mluvili s kradeným a hacknutým softwarem, který si kupují američtí farmáři, aby si mohli sami provést i menší opravy svých strojů, jež jinak musí dle pravidel výrobce dělat k tomu povolaní opraváři. Ve světě elektroniky a počítačů jde v podstatě o stejný problém. Výrobci v posledních letech uvádějí na trh zařízení, v nichž si běžný uživatel ani nevymění baterii, což byla dříve v případě notebooků i mobilních telefonů samozřejmost. Ale abychom jim zcela nekřivdili, vyžádal si to i hon za výrobou co nejtenčích mobilů a notebooků, což si ale na druhou stranu zařídili výrobci sami. Snad nikdo ze zákazníků neprotestoval proti příliš tlustým notebookům v nabídce, ale protesty proti nemožnosti vyměnit si sám baterii tu jsou a hlasité. 
 
 
A abychom si rozuměli, nejde jen o to, že třeba výměna baterie či jiné části zařízení je pro uživatele složitá. Jde především o to, že řada firem proti takovému právu zákazníků aktivně bojuje, což je právě i případ firmy John Deere, která příslušné ochrany zakomponovala do softwaru svých traktorů a jiných vehiklů. Čili nejde o záruku, ale o nucení zákazníků využívat (drahý) autorizovaný servis. 
 
Stát Washington tak představil nový zákon, který má zajistit zákazníkům právo na opravu a navíc jde i o krok dál. Chce totiž přímo zakázat prodej elektroniky, která nebyla navržena tak, aby si ji mohli uživatelé snadno opravit. To je sice hezké, ale vzbuzuje to řadu otázek o tom, jak konkrétně by taková elektronika měla vypadat a co všecho by měla umožnit opravit. A pak se můžeme ptát, zda takový zákon v jediném americkém státu donutí výrobce upravovat své telefony či počítače, aby mu vyhovovaly. 
 
Nicméně to vypadá, že daný zákon se bude projednávat v pravý čas, a sice v době, kdy se na hlavu Applu snáší vlna kritiky (vedle žalob) za umělé zpomalování jeho telefonů se staršími bateriemi, jejichž výměna je v autorizovaných servisech až nepřiměřeně drahá. Podporovatelé tak mohou přímo ukázat na Apple a říci: "Právě o tom mluvíme". 
 
Projednávaný zákon požaduje konkrétně to, aby OEM výrobci elektroniky už od 1. ledna příštího roku nemohli na území Washingtonu prodávat takové produkty, které v rozumné míře neumožní diagnostiku či opravu nezávislým servisem. To zahrnuje právě především výměnu baterie, která tak nesmí být permanentní součástí celku, jež je jen stěží oddělitelná. V zákonu tak jde především právě o baterie, jež jsou často v zařízeních vlepeny. 
 
Firmy zase oponují, že pokud by poskytly uživatelům potřebné vybavení, znamenalo by to, že by poskytly i zločincům přístup k nástrojům využívaným pro ochranu svých produktů. To je argument, který se týká především firmwaru a opět můžeme zmínit John Deere. Dá se ale samozřejmě říci i to, že si firmy prostě jen chrání své zdroje příjmů, ať už vycházejí z nutnosti využívat autorizované servisy nebo jde jen o nucení zákazníků kupovat stále nové a nové produkty, pokud se v tom starém cokoliv pokazí. 
 


reklama
reklama