Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování

Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
, , aktualita
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
K oblíbeným
reklama
U nás to sice není problém, ale v mnoha částech světa jsou zemětřesení nepříjemně častým jevem. I proto se vytváří systémy, které mají obyvatelstvo co nejrychleji varovat před příchodem zemětřesení, jenže ty nemohou být všude a nejsou vůbec levné. Google ale vidí východisko v telefonech s jeho operačním systémem Google Android. Ty jsou vybaveny akcelerometrem, který měří změny polohy telefonu, což se dá použít jako seizmometr. Jeho přesnost sice pochopitelně ani zdaleka nedosahuje úrovně klasických seizmometrů, nicméně díky obrovskému množství telefonů je k dispozici mnoho dat a díky tomu lze značně snížit šum v nich a najít i na první pohled nepatrné výkyvy, které by údaje z jediného telefonu neposkytly.
 
Google Android zemětřesení
 
Projekt Googlu vychází ze spolupráce s United States Geological Survey (USGS) a California Governor's Office of Emergency Services (Cal OES) a bude součástí systému ShakeAlert (i proto bude dostupný nejprve v Kalifornii a až později se bude rozšiřovat do dalších oblastí světa). Ten při detekci přicházejícího zemětřesení velmi rychle rozesílá varování před jeho příchodem a lidé tak mají několik sekund k tomu, aby si urychleně našli úkryt, než přijde zemětřesení. To může být zásadní výhoda postačující k tomu, aby člověk zvýšil šanci na své přežití.
 
Systém bude fungovat tak, že pokud telefon bude detekovat pohyby telefonu, které se podobají zemětřesení, anonymně je zašle na server současně s polohou telefonu. Pokud z dané oblasti přijde více stejných hlášení, dá se snadno lokalizovat epicentrum i odhadnout sílu a šíření. Systém pak může zatím ještě nepostiženým oblastem zaslat varovné hlášení, že se blíží zemětřesení, což jim dává několik sekund k dobru. Díky obrovskému množství telefonů s Androidem lze měřit seizmickou aktivitu i tam, kde prozatím nejsou žádné skutečné seizmometry. Propojení bude i s vyhledáváním na Googlu, který při vyhledávání pojmů ve spojitosti se zemětřesením v již postižených oblastech navrhne odkazy na zdroje, které pomohou s řešením toho, co dělat po něm.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů