Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování

Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
, , aktualita
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
K oblíbeným
reklama
U nás to sice není problém, ale v mnoha částech světa jsou zemětřesení nepříjemně častým jevem. I proto se vytváří systémy, které mají obyvatelstvo co nejrychleji varovat před příchodem zemětřesení, jenže ty nemohou být všude a nejsou vůbec levné. Google ale vidí východisko v telefonech s jeho operačním systémem Google Android. Ty jsou vybaveny akcelerometrem, který měří změny polohy telefonu, což se dá použít jako seizmometr. Jeho přesnost sice pochopitelně ani zdaleka nedosahuje úrovně klasických seizmometrů, nicméně díky obrovskému množství telefonů je k dispozici mnoho dat a díky tomu lze značně snížit šum v nich a najít i na první pohled nepatrné výkyvy, které by údaje z jediného telefonu neposkytly.
 
Google Android zemětřesení
 
Projekt Googlu vychází ze spolupráce s United States Geological Survey (USGS) a California Governor's Office of Emergency Services (Cal OES) a bude součástí systému ShakeAlert (i proto bude dostupný nejprve v Kalifornii a až později se bude rozšiřovat do dalších oblastí světa). Ten při detekci přicházejícího zemětřesení velmi rychle rozesílá varování před jeho příchodem a lidé tak mají několik sekund k tomu, aby si urychleně našli úkryt, než přijde zemětřesení. To může být zásadní výhoda postačující k tomu, aby člověk zvýšil šanci na své přežití.
 
Systém bude fungovat tak, že pokud telefon bude detekovat pohyby telefonu, které se podobají zemětřesení, anonymně je zašle na server současně s polohou telefonu. Pokud z dané oblasti přijde více stejných hlášení, dá se snadno lokalizovat epicentrum i odhadnout sílu a šíření. Systém pak může zatím ještě nepostiženým oblastem zaslat varovné hlášení, že se blíží zemětřesení, což jim dává několik sekund k dobru. Díky obrovskému množství telefonů s Androidem lze měřit seizmickou aktivitu i tam, kde prozatím nejsou žádné skutečné seizmometry. Propojení bude i s vyhledáváním na Googlu, který při vyhledávání pojmů ve spojitosti se zemětřesením v již postižených oblastech navrhne odkazy na zdroje, které pomohou s řešením toho, co dělat po něm.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala14 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář