www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Teplota 110 °C v zátěži GPU Navi je dle AMD očekávaná a v pořádku

Teplota 110 °C v zátěži GPU Navi je dle AMD očekávaná a v pořádku
, , aktualita
Uživatelé si občas stěžují na to, že jejich Radeony Navi, čili karty RX 5700 a RX 5700 XT, v zátěži dosahují vysokých teplot i nad 100 °C. AMD se k tomuto tématu na svém blogu vyjádřilo tak, že ani 110 °C není příliš vysoká hodnota.
K oblíbeným
reklama
Radeony Navi byly od 7. července až do tohoto týdne k dispozici jen jako referenční karty, takže pokud jde o stížnosti uživatelů na vysoké teploty, ty se veskrze týkají právě těchto karet, které využívají stejné chladiče. Uživatelé přitom vesměs očekávali, že uvidí teploty držící se pod 85 °C, což odpovídá tomu, jak své modely chladí NVIDIA. Nicméně teploty se běžně dostávají nad 100 °C až ke 110 °C a v opravdu silné zátěži dokonce až 113 °C. 
 
 
Tak vysoké teploty však dokáže zajistit třeba Furmark a jak dobře víme, jeho využití se ani nedoporučuje, protože příliš neodpovídá reálnému využití karty a tu dokáže tak zaměstnat, až se vystavujeme riziku jejího poškození, ale to spíše v opravdu extrémním případě.  
 
AMD přitom mluví o teplotě označované jako hotspot či junction a vysvětluje, o co přesně jde. GPU Navi 10 jsou vybavena celým polem teplotních senzorů rozesetých po celém čipu. Jako hotspot je pak označována ta nejvyšší teplota, kterou jeden z těchto senzorů dokázal naměřit, takže nejde o předem určené místo v čipu a uživatel tak dostane skutečně velice relevantní údaj. Jde tak z hlediska chlazení o podstatné vylepšení oproti starším Radeonům, které právě využívali jeden senzor umístěný tam, kde by se GPU mělo dle předpokladů zahřívat nejvíce. Nicméně hotspot teploty udávají už grafické čipy Polaris a Vega, takže o novinku zrovna nejde. 
 
Samotné Radeony se tak chovají tak, že sledují teplotu hotspot a dokáží zvyšovat svůj výkon do té doby, než ta překročí prahovou hodnotu a tou je 110 °C. A především se dozvíme, že GPU pracující při teplotě až 110 °C jsou plně v normě a v mezích specifikací. Umožní to dosáhnout vyšších taktů a výsledného výkonu při zachování rozumné hlučnosti chladiče. 
 
Od karty Radeon VII se také změnil management pro nastavení taktů, který bere v úvahu jak zátěž, tak teploty a aktuální spotřebu karty. Z toho se snaží dostat celkově nejvyšší takty, které jsou nastavované po velice jemných krocích s využitím stovek stavů označovaných za Vf, které se nachází mezi nastavením pro klidový provoz až po Fmax, čili maximální teoretickou pracovní frekvenci. 
 
Zdroj: AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář