www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Teplota 110 °C v zátěži GPU Navi je dle AMD očekávaná a v pořádku

Teplota 110 °C v zátěži GPU Navi je dle AMD očekávaná a v pořádku
, , aktualita
Uživatelé si občas stěžují na to, že jejich Radeony Navi, čili karty RX 5700 a RX 5700 XT, v zátěži dosahují vysokých teplot i nad 100 °C. AMD se k tomuto tématu na svém blogu vyjádřilo tak, že ani 110 °C není příliš vysoká hodnota.
K oblíbeným
reklama
Radeony Navi byly od 7. července až do tohoto týdne k dispozici jen jako referenční karty, takže pokud jde o stížnosti uživatelů na vysoké teploty, ty se veskrze týkají právě těchto karet, které využívají stejné chladiče. Uživatelé přitom vesměs očekávali, že uvidí teploty držící se pod 85 °C, což odpovídá tomu, jak své modely chladí NVIDIA. Nicméně teploty se běžně dostávají nad 100 °C až ke 110 °C a v opravdu silné zátěži dokonce až 113 °C. 
 
 
Tak vysoké teploty však dokáže zajistit třeba Furmark a jak dobře víme, jeho využití se ani nedoporučuje, protože příliš neodpovídá reálnému využití karty a tu dokáže tak zaměstnat, až se vystavujeme riziku jejího poškození, ale to spíše v opravdu extrémním případě.  
 
AMD přitom mluví o teplotě označované jako hotspot či junction a vysvětluje, o co přesně jde. GPU Navi 10 jsou vybavena celým polem teplotních senzorů rozesetých po celém čipu. Jako hotspot je pak označována ta nejvyšší teplota, kterou jeden z těchto senzorů dokázal naměřit, takže nejde o předem určené místo v čipu a uživatel tak dostane skutečně velice relevantní údaj. Jde tak z hlediska chlazení o podstatné vylepšení oproti starším Radeonům, které právě využívali jeden senzor umístěný tam, kde by se GPU mělo dle předpokladů zahřívat nejvíce. Nicméně hotspot teploty udávají už grafické čipy Polaris a Vega, takže o novinku zrovna nejde. 
 
Samotné Radeony se tak chovají tak, že sledují teplotu hotspot a dokáží zvyšovat svůj výkon do té doby, než ta překročí prahovou hodnotu a tou je 110 °C. A především se dozvíme, že GPU pracující při teplotě až 110 °C jsou plně v normě a v mezích specifikací. Umožní to dosáhnout vyšších taktů a výsledného výkonu při zachování rozumné hlučnosti chladiče. 
 
Od karty Radeon VII se také změnil management pro nastavení taktů, který bere v úvahu jak zátěž, tak teploty a aktuální spotřebu karty. Z toho se snaží dostat celkově nejvyšší takty, které jsou nastavované po velice jemných krocích s využitím stovek stavů označovaných za Vf, které se nachází mezi nastavením pro klidový provoz až po Fmax, čili maximální teoretickou pracovní frekvenci. 
 
Zdroj: AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED
Panely typu OLED se bohužel doposud navzdory očekávání před řadou let moc nerozšířily a nevypadá to, že by to brzy mělo být lepší. Nicméně v případě panelů QD-OLED by to mohlo být lepší, ale o co jde?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí? Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí?
Larian Studios můžeme vidět jako novodobé Black Isle a právě i díky němu je žánr cRPG stále živý a zdravý. Nicméně to si asi nebudou myslet lidé, kteří čekali na Divinity: Fallen Heroes chystané už na příští měsíc.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat? Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat?
Dle nejnovějších informací můžeme soudit, že AMD se s nástupem Threadripperů třetí generace možná odhodlá udělat tlustou čáru mezi ní a předchozími dvěma. Nyní se můžeme zaměřit na jednotlivé modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021 Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS
Internet Archive právě do své nabídky zařadil velké potěšení pro příznivce klasických her pro DOS. Přímo v prohlížeči si jich můžeme zahrát na 2.500 a ve většině případů jsou k dispozici i manuály. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře