www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Teplota 110 °C v zátěži GPU Navi je dle AMD očekávaná a v pořádku

Teplota 110 °C v zátěži GPU Navi je dle AMD očekávaná a v pořádku
, , aktualita
Uživatelé si občas stěžují na to, že jejich Radeony Navi, čili karty RX 5700 a RX 5700 XT, v zátěži dosahují vysokých teplot i nad 100 °C. AMD se k tomuto tématu na svém blogu vyjádřilo tak, že ani 110 °C není příliš vysoká hodnota.
K oblíbeným
reklama
Radeony Navi byly od 7. července až do tohoto týdne k dispozici jen jako referenční karty, takže pokud jde o stížnosti uživatelů na vysoké teploty, ty se veskrze týkají právě těchto karet, které využívají stejné chladiče. Uživatelé přitom vesměs očekávali, že uvidí teploty držící se pod 85 °C, což odpovídá tomu, jak své modely chladí NVIDIA. Nicméně teploty se běžně dostávají nad 100 °C až ke 110 °C a v opravdu silné zátěži dokonce až 113 °C. 
 
 
Tak vysoké teploty však dokáže zajistit třeba Furmark a jak dobře víme, jeho využití se ani nedoporučuje, protože příliš neodpovídá reálnému využití karty a tu dokáže tak zaměstnat, až se vystavujeme riziku jejího poškození, ale to spíše v opravdu extrémním případě.  
 
AMD přitom mluví o teplotě označované jako hotspot či junction a vysvětluje, o co přesně jde. GPU Navi 10 jsou vybavena celým polem teplotních senzorů rozesetých po celém čipu. Jako hotspot je pak označována ta nejvyšší teplota, kterou jeden z těchto senzorů dokázal naměřit, takže nejde o předem určené místo v čipu a uživatel tak dostane skutečně velice relevantní údaj. Jde tak z hlediska chlazení o podstatné vylepšení oproti starším Radeonům, které právě využívali jeden senzor umístěný tam, kde by se GPU mělo dle předpokladů zahřívat nejvíce. Nicméně hotspot teploty udávají už grafické čipy Polaris a Vega, takže o novinku zrovna nejde. 
 
Samotné Radeony se tak chovají tak, že sledují teplotu hotspot a dokáží zvyšovat svůj výkon do té doby, než ta překročí prahovou hodnotu a tou je 110 °C. A především se dozvíme, že GPU pracující při teplotě až 110 °C jsou plně v normě a v mezích specifikací. Umožní to dosáhnout vyšších taktů a výsledného výkonu při zachování rozumné hlučnosti chladiče. 
 
Od karty Radeon VII se také změnil management pro nastavení taktů, který bere v úvahu jak zátěž, tak teploty a aktuální spotřebu karty. Z toho se snaží dostat celkově nejvyšší takty, které jsou nastavované po velice jemných krocích s využitím stovek stavů označovaných za Vf, které se nachází mezi nastavením pro klidový provoz až po Fmax, čili maximální teoretickou pracovní frekvenci. 
 
Zdroj: AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů