www.svethardware.cz
>
>
>
>

Test SpaceX Crew Dragon odložen na 2. března, co bude dál?

Test SpaceX Crew Dragon odložen na 2. března, co bude dál?
, , aktualita
Bylo celkem jasné, že první ostrý a zatím nepilotovaný test lodi Crew Dragon společnosti SpaceX neproběhne dle dříve stanoveného plánu. To kvůli shutdownu americké vlády, ovšem tři týdny není zas tak dlouhá doba.  
K oblíbeným
reklama
SpaceX Crew Dragon už má připravenou a otestovanou raketu Falcon 9, a to konkrétně tu, která jej vynese na cestu k ISS. Raketa byla otestována už minulý měsíc, respektive zkušebně zažehnuta na odpališti, což ukazuje následující fotografie. SpaceX tak už nemá velký náskok před Boeingem, jenž chce svůj Starliner stejným způsobem otestovat během dubna. 
 
 
Co se týče ruských služeb, pak NASA má nasmlouván poslední let Sojuzu na červenec, takže Boeing i SpaceX mohou poskytnout náhradu akorát včas, aby nevzniklo hluché místo. 
 
SpaceX chce poprvé vypustit loď Crew Dragon z historického odpaliště 39A v Kennedyho vesmírném centru. Loď se pak den poté automaticky připojí k Mezinárodní vesmírné stanici, a to ke speciálně modifikovanému portu v její přední části. O pět dní poté se Crew Dragon odpojí, sestoupí do atmosféry a dopadne do oceánu východně od Mysu Canaveral. 
 
Stejná loď pak bude po detailním prozkoumání připravena pro druhý test, který proběhne v červnu, ale ještě nepůjde o pilotovaný let, nýbrž o plánovaný test záchranného zařízení pro případ problémů při startu. Jde o záchranné rakety, které mají za úkol dostat loď co nejrychleji pryč od rakety a její "rapidní neplánované demontáže" či jiné katastrofy. Stojí za zmínku, že SpaceX už úspěšně provedla jeden takový test, ale to bylo nízko nad zemí bez ostrého startu rakety. 
 
Pokut to vše půjde dobře, během letošního léta už na palubě Crew Dragon poletí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley (oba z NASA) na ISS. Tento test byl původně plánován na polovinu června, ale to se pochopitelně změnilo a nyní platí přibližný termín v červenci. Ať se bude startovat kdykoliv, Behnken s Hurleym zůstanou na ISS přibližně jen týden, než se zase vrátí zpět, takže ti nemají za úkol někoho na stanici nahrazovat, a proto jde stále jen o test. 
 
 
Co se týče Boeingu, pak jeho CST-100 Starliner má tedy naplánovaný test na duben. Startovat bude z Cape Canaveral Air Force Station na palubě rakety ULA Atlas 5 a průběh bude pak stejný jako v případě SpaceX, čili automatické dokování k ISS a návrat o cca týden později. Starliner ale nedopadne do oceánu, ale na západě USA pomocí padáků a airbagů. V červnu bude rovněž následovat zkouška záchranného systému. A poté už budou moci startovat lidé, a a sice konkrétně bývalý velitel raketoplánu Chris Ferguson a pak astronauti NASA Mike Fincke a Nicole Mann, a to nejdříve koncem srpna. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář