www.svethardware.cz
>
>
>
>

Test SpaceX Crew Dragon odložen na 2. března, co bude dál?

Test SpaceX Crew Dragon odložen na 2. března, co bude dál?
, , aktualita
Bylo celkem jasné, že první ostrý a zatím nepilotovaný test lodi Crew Dragon společnosti SpaceX neproběhne dle dříve stanoveného plánu. To kvůli shutdownu americké vlády, ovšem tři týdny není zas tak dlouhá doba.  
K oblíbeným
reklama
SpaceX Crew Dragon už má připravenou a otestovanou raketu Falcon 9, a to konkrétně tu, která jej vynese na cestu k ISS. Raketa byla otestována už minulý měsíc, respektive zkušebně zažehnuta na odpališti, což ukazuje následující fotografie. SpaceX tak už nemá velký náskok před Boeingem, jenž chce svůj Starliner stejným způsobem otestovat během dubna. 
 
 
Co se týče ruských služeb, pak NASA má nasmlouván poslední let Sojuzu na červenec, takže Boeing i SpaceX mohou poskytnout náhradu akorát včas, aby nevzniklo hluché místo. 
 
SpaceX chce poprvé vypustit loď Crew Dragon z historického odpaliště 39A v Kennedyho vesmírném centru. Loď se pak den poté automaticky připojí k Mezinárodní vesmírné stanici, a to ke speciálně modifikovanému portu v její přední části. O pět dní poté se Crew Dragon odpojí, sestoupí do atmosféry a dopadne do oceánu východně od Mysu Canaveral. 
 
Stejná loď pak bude po detailním prozkoumání připravena pro druhý test, který proběhne v červnu, ale ještě nepůjde o pilotovaný let, nýbrž o plánovaný test záchranného zařízení pro případ problémů při startu. Jde o záchranné rakety, které mají za úkol dostat loď co nejrychleji pryč od rakety a její "rapidní neplánované demontáže" či jiné katastrofy. Stojí za zmínku, že SpaceX už úspěšně provedla jeden takový test, ale to bylo nízko nad zemí bez ostrého startu rakety. 
 
Pokut to vše půjde dobře, během letošního léta už na palubě Crew Dragon poletí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley (oba z NASA) na ISS. Tento test byl původně plánován na polovinu června, ale to se pochopitelně změnilo a nyní platí přibližný termín v červenci. Ať se bude startovat kdykoliv, Behnken s Hurleym zůstanou na ISS přibližně jen týden, než se zase vrátí zpět, takže ti nemají za úkol někoho na stanici nahrazovat, a proto jde stále jen o test. 
 
 
Co se týče Boeingu, pak jeho CST-100 Starliner má tedy naplánovaný test na duben. Startovat bude z Cape Canaveral Air Force Station na palubě rakety ULA Atlas 5 a průběh bude pak stejný jako v případě SpaceX, čili automatické dokování k ISS a návrat o cca týden později. Starliner ale nedopadne do oceánu, ale na západě USA pomocí padáků a airbagů. V červnu bude rovněž následovat zkouška záchranného systému. A poté už budou moci startovat lidé, a a sice konkrétně bývalý velitel raketoplánu Chris Ferguson a pak astronauti NASA Mike Fincke a Nicole Mann, a to nejdříve koncem srpna. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Včera, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková