www.svethardware.cz
>
>
>
>

Test SpaceX Crew Dragon odložen na 2. března, co bude dál?

Test SpaceX Crew Dragon odložen na 2. března, co bude dál?
, , aktualita
Bylo celkem jasné, že první ostrý a zatím nepilotovaný test lodi Crew Dragon společnosti SpaceX neproběhne dle dříve stanoveného plánu. To kvůli shutdownu americké vlády, ovšem tři týdny není zas tak dlouhá doba.  
reklama
SpaceX Crew Dragon už má připravenou a otestovanou raketu Falcon 9, a to konkrétně tu, která jej vynese na cestu k ISS. Raketa byla otestována už minulý měsíc, respektive zkušebně zažehnuta na odpališti, což ukazuje následující fotografie. SpaceX tak už nemá velký náskok před Boeingem, jenž chce svůj Starliner stejným způsobem otestovat během dubna. 
 
 
Co se týče ruských služeb, pak NASA má nasmlouván poslední let Sojuzu na červenec, takže Boeing i SpaceX mohou poskytnout náhradu akorát včas, aby nevzniklo hluché místo. 
 
SpaceX chce poprvé vypustit loď Crew Dragon z historického odpaliště 39A v Kennedyho vesmírném centru. Loď se pak den poté automaticky připojí k Mezinárodní vesmírné stanici, a to ke speciálně modifikovanému portu v její přední části. O pět dní poté se Crew Dragon odpojí, sestoupí do atmosféry a dopadne do oceánu východně od Mysu Canaveral. 
 
Stejná loď pak bude po detailním prozkoumání připravena pro druhý test, který proběhne v červnu, ale ještě nepůjde o pilotovaný let, nýbrž o plánovaný test záchranného zařízení pro případ problémů při startu. Jde o záchranné rakety, které mají za úkol dostat loď co nejrychleji pryč od rakety a její "rapidní neplánované demontáže" či jiné katastrofy. Stojí za zmínku, že SpaceX už úspěšně provedla jeden takový test, ale to bylo nízko nad zemí bez ostrého startu rakety. 
 
Pokut to vše půjde dobře, během letošního léta už na palubě Crew Dragon poletí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley (oba z NASA) na ISS. Tento test byl původně plánován na polovinu června, ale to se pochopitelně změnilo a nyní platí přibližný termín v červenci. Ať se bude startovat kdykoliv, Behnken s Hurleym zůstanou na ISS přibližně jen týden, než se zase vrátí zpět, takže ti nemají za úkol někoho na stanici nahrazovat, a proto jde stále jen o test. 
 
 
Co se týče Boeingu, pak jeho CST-100 Starliner má tedy naplánovaný test na duben. Startovat bude z Cape Canaveral Air Force Station na palubě rakety ULA Atlas 5 a průběh bude pak stejný jako v případě SpaceX, čili automatické dokování k ISS a návrat o cca týden později. Starliner ale nedopadne do oceánu, ale na západě USA pomocí padáků a airbagů. V červnu bude rovněž následovat zkouška záchranného systému. A poté už budou moci startovat lidé, a a sice konkrétně bývalý velitel raketoplánu Chris Ferguson a pak astronauti NASA Mike Fincke a Nicole Mann, a to nejdříve koncem srpna. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 % Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 %
Aktualizace aplikací od Adobe přinesla několik zajímavých vylepšení. Lightroom CC se dočkal chybějících funkcí z klasické verze a všechny programy pak dostaly funkci Enhance Detail. Ta umožní zvýšit rozlišení snímků až o 30 % díky AI.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů
V poslední době se dozvídáme o tom, jaké investice v nejbližší době čekají Intel. Mluvilo se již o 11 miliardách v Izraeli, podstatném rozšiřování provozů v Oregonu a nyní to jsou podrobnosti o rovněž již známých investicích v Irsku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106 NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106
Grafický čip NVIDIA TU116 se uplatní na grafických kartách GeForce GTX 1660 Ti, které očekáváme už za týden. Můžeme se podívat na to, jak velký je tento čip oproti TU106 z karet RTX 2000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet
Je logické, že ve vesmíru dochází i ke kolizím celých planet, ostatně takovým způsobem měl vzniknout i náš Měsíc a v podstatě i Země. Nyní se ale našel příklad takové kolize i mezi exoplanetami. Podívejme se na systém hvězdy Kepler-107. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake
Společnost Soyo, o níž se v dnešní době moc často nedočteme, si připravila velice zajímavou desku s označením H310CM-V3H V2.0. Ta totiž podporuje procesory Intel Core 8. a 9. generace, na čemž by nebylo nic zvláštního, ale také 7. a 6. generace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek