www.svethardware.cz
>
>
>

Testy "nemožného" motoru EmDrive ukázaly, že opravdu nefunguje

Testy "nemožného" motoru EmDrive ukázaly, že opravdu nefunguje
, , aktualita
Reaktivní motor, který by pro svůj pohon potřeboval pouze energii a žádné palivo, by byl skutečnou senzací, neboť jako takový by popřel samotné Newtonovy zákony. Co ukázaly testy tohoto motoru? 
K oblíbeným
reklama
Motoru EmDrive jsme se už věnovali před několika roky, a tak víme, že má využívat odrážení mikrovln v trychtýřovité dutině, což jde proti logice (většiny lidí) a kritici rádi používali příměr, že je to jako pokusit se roztlačit auto tak, že si sedneme dovnitř a začneme tlačit na sklo. EmDrive tak nepoužívá žádné palivo, jen energii a generátor mikrovln, které ani nikam nevycházejí a jen "bubnují" na uzavřenou dutinu. 
 
 
Dle tvůrců návrhu ale má přesně toto působení mikrovln na velkou zadní část komory tvořit tah motoru, který by byl sice velice malý, ovšem díky vynechání hmotnosti paliva z rovnice také velice efektivní a při stabilním přísunu energie by mohl fungovat stále "donekonečna". Proti tomu sice mluví Newtonovy zákony, ovšem dle námitek v tomto případě o ně nejde, jako spíše o kvantovou fyziku ve vztahu, jemuž nikdo stále ještě pořádně nerozumí, a tak nikdo ani nedokáže vysvětlit, proč by EmDrive mohl či nemohl fungovat. 
 
Právě v roce 2016, kdy jsme se motoru EmDrive věnovali, jej otestovala laboratoř NASA Eagelworks, kde dle vlastních slov detekovali sice velice malý, ale měřitelný tah motoru, pokud se tomu ještě dá tak říkat. Ovšem jiné týmy nebyly schopny zopakovat pokus laboratoře Eagleworks a nyní se přihlásila Dresden University of Technology, kde proběhl pod vedením profesora Martina Tajmara další test s cílem duplikovat výsledky, které před lety přinesly pozitivní výsledek. 
 
 
Vytvořena tak byla přesná kopie motoru z Eagleworks včetně podmínek testu (ovšem s přesnější technikou pro měření výsledků) a opět se přišlo na to, že EmDrive nefunguje. Drážďanský univerzitní tým se tak pokusil alespoň vysvětlit, jak je možné, že v laboratoři NASA přišli s odlišnými výsledky. Byl schopen upravit podmínky testu tak, že se skutečně objevil zdánlivý tah, ovšem pravděpodobně šlo o jakýsi tepelný efekt motoru, který se vlivem mikrovln zahřívá a roztahuje, což zřejmě ovlivnilo výsledky měřicího zařízení.
 
Autoři studie také uvádí, že kdyby tento koncept měl fungovat, pak by bylo mnohem jednodušší využít prostě výkonný laser, který by se "opíral" o komoru. Ostatně zde jde o laserovou variantu zvanou LemDrive, která byla v Drážďanech také vyzkoušena a Tajmar se svým týmem pomocí experimentů zjistil, že ta je na tom zcela stejně, čili nefunguje. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek