Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Texasští výzkumníci a jejich vlastní Teraflop čip

28.4.2007, Bohumil Federmann, aktualita
Texasští výzkumníci a jejich vlastní Teraflop čip
Revoluční prototyp, takto se na stránkách Scienceblog a TheInquireru označuje nový procesor TRIPS - (Tera-op, Reliable, Intelligently adaptive Processing System). Tísíce výzkumníků bádají a řeší problematiku procesorů jak u Intelu, tak u...
Revoluční prototyp, takto se na stránkách Scienceblog a TheInquireru označuje nový procesor TRIPS - (Tera-op, Reliable, Intelligently adaptive Processing System).



Tísíce výzkumníků bádají a řeší problematiku procesorů jak u Intelu, tak u AMD, IBM i SUNu, ostatní nepočítaje. Zdálo by se nemožné, aby parta 'kamarádů' mohla v této oblasti nějak vážněji uspět, ale zdání klame a taková parta se našla. Není nijak nová a dlouhodobě se této problematice věnuje. Zmíním jen některé z 30členného týmu pracujícího v oblasti informatiky na "University of Texas" v Austinu. Jsou to profesoři Stephen Keckler, Doug Burger a Kathryn McKinley, kteří se dlouhých sedm let věnovali a věnují vývoji nového čipu. Poněkud pří svém bádání nedbali okolního světa, kde vznikaly a vznikají procesory, jako je Intel Penryn, AMD Barcelona a IBM POWER7, kde se výkon pomalu blíží k řádu Tflops.



Nedbali ani intelovského teraflop čipu představeného v Pekingu na IDF, který dosáhl s 80 jádry na frekvenci 4 GHz hodnoty 2 Tflops, ale naopak navázali na EV8 Alpha - vůbec kdy nejlepší univerzální CPU. Jen velmi stručně: čip je složen z dvou jáder, má čipovou multi banku 1MB L2, statickou cache s nerovnoměrným přístupem (NUCA). Dále je paměťový systém složený z šestnácti 64kB pamětí, každá paměťová část může sloužit jako samotná, nebo jako součást většího celku. Nakonec tu jsou dva DMA kontroléry a dva DDR kanály.

Každé jádro může být konfigurováno pro jednovláknový mód, nebo čtveřice vláken tvoří multithreaded mód. Každé jádro může zpracovávat 16 operací za cyklus s až 1024 instrukcemi současně. Je zde vidět odlišnost od "multicore" způsobu zpracování, který zvyšuje výkon přidáváním více procesorů. Samotný prototyp čipu má být představen veřejnosti na půdě zmíněné univerzity dne 30. 4. 2007. Prototyp čipu je vyroben technologií 130 nm a při frekvenci 500 MHz má výkon 16 Gflops. Relativně nic moc, ale páni profesoři mají namířeno k technologii 32 nm a čip s 32 jádry, kde předpokládají výkon přes 5 Tflops, čímž chtějí porazit Intelův Terascale a čipy Larabee. Tím se máme na co zajímavého těšit, že by návrat novodobé EV8 Alphy?

Zdroj: TheInquirer, Scienceblog