reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Těžař se pochlubil svou farmou s více než 4 tisíci výkonných karet

, , aktualita
Těžař se pochlubil svou farmou s více než 4 tisíci výkonných karet
Zatímco běžní zákazníci dnes nemají možnost pořídit si za normální cenu grafickou kartu, i jednotlivci se mohou pochlubit už ne rigy, ale celými farmami vybavenými tisícovkami grafických karet. 
Těžař se pochlubil svou farmou s více než 4 tisíci výkonných karet
Ozval se konkrétně jistý Jaxson Davidson, který na Twitteru ukázal své regály napěchované grafickými kartami, které jsou umístěny ve dvou velkých místnostech. Jde přitom o pouhou čtvrtinu celé jeho farmy, která čítá více než čtyři tisíce grafických karet, a to především GeForce RTX 3070. 
 
 
Davidson dle hashtagů těží Ethereum a Ravencoin a také se chystá brzy rozšířit svou farmu o novou budovu, kde budou pouze akcelerátory NVIDIA CMP 170HX. Na ty tak jistě padne velice vysoká suma vzhledem k tomu, že jedna taková karta má přijít na cca 5000 dolarů, což nevypadá jako zrovna výhodná cena i přes to, že se její výkon bude pohybovat zhruba někde kolem 165 MH/s. Dá se přitom říci, že její cenu navyšuje především ten fakt, že těžební výkon GeForce byl v LHR verzi snížen, čili o to dráž se mohou prodávat akcelerátory CMP. 
 
Jaxson Davidson na Twitteru pochopitelně získal řadu negativních ohlasů, s nimiž se dalo počítat. Lidé už jsou ostatně unaveni tím, jak jsou grafické karty neustále předražené a k tomu velkou měrou přispívají právě lidé jako Davidson. A co hůř, zatím ani nemáme výhled na to, že by se situace s dostupností a cenou grafik měla v dohledné době lepšit. Je tu pouze velice nejistý výhled do druhé části příštího roku, kdy by se už trh mohl začít dávat do pořádku, ale s tím nelze automaticky počítat. 
 
Máme tu totiž faktory, které výrobci karet neovlivní a mezi ty patří právě i těžaři. Pokud se zvláště Ethereum bude klasicky těžit ještě dlouho a jeho cena dále poroste, mohou těžaři dále vysávat dodavatelský řetězec a držet cenu karet vysoko.  


reklama
reklama
reklama