www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA CMP 170HX má pozoruhodný heatspreader i PCB

NVIDIA CMP 170HX má pozoruhodný heatspreader i PCB
, , aktualita
Za cca 5000 dolarů je těžařům k dispozici speciál v podobě karty NVIDIA CMP 170HX, která je založena na GPU GA100. Ten nyní mohl prozkoumat kanál Linus Tech Tips, kde byla karta i odstrojena. 
K oblíbeným
reklama
Můžeme se tak podívat na celé její PCB, jehož téměř půlkruhově vyříznutá část připomíná herní karty GeForce generace Ampere, ovšem s nimi nemá až na čip se stejnou architekturou v podstatě nic společného. Je zajímavé, že NVIDIA použila takto tvarované PCB, které je vyřízlé na GeForce kvůli tomu, aby ventilátor zcela vpravo mohl naskrz profukovat chladič karty.
 
 

CMP 170HX však není GeForce, ale upravený akcelerátor s čipem GA100, který je zpracován velice podobně jako původní karty A100 do slotu PCIe, čili sám má "tunelové" pasivní chlazení spoléhající na průtok vzduchu skrz skříň, čili zmíněný výřez v PCB je tu v podstatě zbytečný. Ale ukazuje na to, že něco společného karty s čipy GA100 a GA102 skutečně mají. 

 

 
Pak jde ovšem také o obrovské GPU kryté jedním velkým heatspreaderem, který sahá až k samotným okrajům substrátové destičky. To pochopitelně proto, že má za úkol krýt a zajistit kvalitní chlazení nejen pro GPU GA100-105F, ale také paměti HBM2e s kapacitou 8 GB. Hlavní část tu ale odvádí celoměděný pasiv, jemuž heatspreader předává teplo. V pasivu přitom nevidíme žádné heatpipe, takže je skutečně vhodné, aby byl co největší.
 
Dle 4096bitové sběrnice jde stále o čtyři paměťová pouzdra, ovšem pouze po 2 GB, zatímco použité GPU je také řádně osekáno na 4480 CUDA jader oproti 6912 jádrům v A100, které navíc nesou až 80 GB paměti. Ovšem vzhledem k velikosti souboru DAG pro těžbu Etherea, který se stále pohybuje pod hranicí 5 GB, bude tato paměť stále bohatě stačit. 
 
 
Co se týče ladění, pak tato karta nenabízí téměř žádné možnosti a umožní pouze zvolit limit spotřeby mezi 250 a 200 W, přičemž i se sníženou hodnotou se má výkon v těžbě pohybovat kolem 165 MH/s (ethash). 
 
 
Při ceně 5000 dolarů jde ale pochopitelně o velice nejistou investici. Je realistické předpokládat, že tato karta může svému majiteli vydělat mezi 10 a 12 dolary denně, což závisí na aktuální hodnotě Etherea i vývoji odměn pro těžaře, takže se může zaplatit za necelý rok a půl, když ovšem nepočítáme náklady na energii. Na druhou stranu, za rok a půl už může být hodnota Etherea někde zcela jinde než dnes, ale to v pozitivním i negativním smyslu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy
Začali prodávat zákazníkům chytré běžecké pásy za tisíce dolarů, ale ti si na ně začali instalovat aplikace dle libosti. Reakce firmy NordicTrack nebyla zrovna přívětivá, na řadu přišla aktualizace, která to zákazníkům znemožnila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná
Nemusíme si představovat rovnou zuby, drápy a náramenní laserový kanón, ale spíše mikroorganismy, které není radno podceňovat. Těm se věnuje nová studie, která se týká "biologické invaze" z vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit? GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit?
Dle informací z čínského serveru MyDrivers chce NVIDIA zdražit karty v příští generaci zvané Ada Lovelace, čili půjde o GeForce RTX 4000. Je ale otázka, zda to vůbec bude vadit, respektive zda to bude znát na výsledných cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu
Nyní už víme, že třetí vlna těžby kryptoměn na grafických kartách už nebude tak pomíjivá jako předchozí dvě, ačkoliv se to mohlo zdát ihned poté, co přišel pád během letošního května. Firmy tak nepřekvapivě reagují. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření
Společnost TSMC se dle Digitimes rozhodla oslovit jiné firmy a svěřit jim své technologie, které se řadí mezi CoWoS. Nejde však samozřejmě o všechny příslušné moderní způsoby pouzdření, kterými TSMC disponuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek