reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Těžaři Etherea prý za 1,5 roku utratili za grafické karty 15 mld. USD

, , aktualita
Těžaři Etherea prý za 1,5 roku utratili za grafické karty 15 mld. USD
Krize ohledně dostupnosti grafických karet se nyní vyčísluje a podle jedné ze studií těžaři kryptoměny Ethereum utratili za grafické karty do svých těžařských strojů 15 miliard USD. Kupodivu to ale nebyla většina celkového trhu.
Obrovskou nedostupnost grafických karet a neméně tak přemrštěné ceny si z minulých 2 let jistě dobře pamatujeme. Nyní se k tomu dozvídáme i další čísla, která vydala analytická společnost Bitpro Consulting. Ta se zabývala obdobím 1,5 roku od října 2020 do března 2022. Podle této zprávy těžaři nakoupili grafické karty v hodnotě 15 mld. USD (to nezahrnuje procesory, základní desky a další, jde jen o grafické karty) a celkově z trhu s grafickými kartami ubrali údajně jen 10 % GPU. Má jít jen o ta GPU, která byla využita výhradně k těžení, tedy zde nejsou hráči, kteří mimo to i těží. Toto procento nicméně poněkud nesedí s celkovým objemem trhu, který se odhaduje na 51,8 mld. USD za rok 2021 (tedy okolo 70-85 mld. za 1,5 roku, pozn. red.) podle Jon Peddie Research (JPR). Podle tohoto by to vycházelo na zhruba 20 %.
 
Ethereum
ilustrační obrázek, autor: Ivan Radic [CC BY 2.0], přes Flickr
 
Podle JPR se průměrná cena GPU v roce 2021 nakonec vyšplhala na 1056 USD, přičemž o 2 roky předtím to byla jen třetina. Otázkou nyní zůstává, zda na tom těžaři dokážou vydělat. Objevují se zprávy o těch, kteří do strojů investovali obrovské částky, pro ně bohužel ale do vlaku naskočili pozdě a nebyli prozatím schopni je vydělat zpět (jeden muž měl např. investovat 30 tisíc USD do těžařského HW a dosud vydělal jen 5 tisíc). S padající cenou kryptoměn to bude mít ještě těžší.
 
Připomeňme, že od listopadu 2021, kdy Ethereum dosáhlo svého maxima okolo 4900 USD, jeho cena převážně klesá a před dvěma dny se už dostala dokonce pod 900 USD. Nyní jsme sice na 1080 USD a dočkali jsme se cca 20% nárůstu hodnoty proti minimu před dvěma dny, otázkou ale je, jak dlouho to vydrží.
 


reklama
reklama
reklama
reklama