www.svethardware.cz
>
>
>
>

Threadripper 3000 mají zajistit AMD vedení na HEDT trhu

Threadripper 3000 mají zajistit AMD vedení na HEDT trhu
, , aktualita
Společnost AMD se s nástupem procesorů generace Zen rozjela a rozhodně nemá v úmyslu brzdit. Její procesory Ryzen i Threadripper donutily Intel reagovat, ovšem AMD nechce být stále jen ta druhá firma, co vyrábí x86 CPU, chce být dominantní.
K oblíbeným
reklama
Zrovna včera unikly na web informace o procesorech AMD s kódovými názvy Castle Peak, Matisse, Picasso, Vermeer a Renoir a nyní z toho samého zdroje přichází další části prezentace AMD, které se tak server Informatica Cero asi rozhodl zveřejňovat salámovitou metodou. 
 
 
Máme tu tak i část prezentace týkající se procesorů chystaných na rok 2020, což je zatím nejdále, kam dohlédneme. V něm se mají představit procesory Ryzen 4000 i Threadripper 4000. Půjde už o druhou verzi 7nm výrobního procesu, který se má pro produkci těchto procesorů a ta by měla již alespoň částečně využít technologii EUV. 
 
  Ryzen 1000 Ryzen 2000 Ryzen 3000 Ryzen 4000
Rok 2017 2018 2019 2020
Architektura Zen Zen+ Zen2 Zen3 / Zen2+
HEDT (TR4) Threadripper 1. generace Threadripper 2. generace Threadripper 3r. generace
“Castle Peak”
Threadripper 4. generace
“NG HEDT”
Desktop (AM4) Ryzen 1. generace
“Summit Ridge”
Ryzen 2. generace
“Pinnacle Ridge:
Ryzen 3. generace
“Matisse”
Ryzen 4. generace
“Vermeer”
APU (AM4) “Raven Ridge” “Picasso” “Renoir”
 
Je tu ale také slide věnující se přímo procesorům Threadripper. Ty byly vyvinuty neplánovitě, respektive s nimi užší vedení firmy AMD nepočítalo a přišli s nimi samotní inženýři, které napadlo, že by se daly upravit procesory EPYC pro použití ve výkonných desktopech.  
 
 
Nyní už máme potvrzeno, že v tomto roce přijde jejich druhá generace postavená na 12nm výrobním procesu a nabídne v podstatě "jen" to, co Ryzen 2000. To jsou vyšší takty a nová verze Precision Boost. 
 
V příštím roce ale už očekáváme první 7nm procesory AMD, a to i Threadripper "Castle Peak" a v jejich případě už si chce AMD zajistit dominantní pozici na trhu s HEDT (High-End Desktop). Zde se můžeme vrátit k nedávné zprávě o GlobalFoundries a jejím 7nm procesu. Ten slibuje dosažení taktů kolem 5 GHz a především pak 2,7x menší jádra oproti 14nm procesu. To znamená, že AMD by mohlo tvořit 16jádrové čipy, které budou ještě menší než dnešní 8jádrové Zeppelin tvořící základ procesorů Ryzen, Threadripper i EPYC. 
 
To všechno znamená, že bychom se mohli v příštím roce dočkat 32jádrových procesorů Threadripper a není vůbec jisté, zda by tomu Intel se svými monolitickými jádry dokázal konkurovat. Záležet to bude především na tom, jak se mu podaří vyladit jeho 10nm proces, který má představovat také velice slušný pokrok i co se týče počtu tranzistorů na danou plochu. 
 
AMD si tak chce zajistit dominantní pozici alespoň na HEDT trhu a my se můžeme ptát, jak se to odrazí na trhu s běžnými desktopovými Ryzeny. Však pokud by mělo AMD stále využívat dosavadní strategii a využívat jeden čip pro desktopový low-end až serverový hi-end, mohli bychom se už někdy za rok pomalu těšit na nástup až 16jádrových procesorů Ryzen 7 (nebo snad Ryzen 9?). Ale to už jsou jen čisté spekulace. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář