www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tiger Lake od Intelu se ozval: více L3 cache a AVX-512

Tiger Lake od Intelu se ozval: více L3 cache a AVX-512
, , aktualita
Očekávaná procesorová rodina Intel Tiger Lake bude dle uniklých informací obsahovat jednak o polovinu více L3 cache a také se dozvídáme, že přibudou instrukce AVX-512. A kam se vůbec Tiger Lake zařadí? 
K oblíbeným
reklama
Intel Tiger Lake mají v příštím roce navázat na dnešní Ice Lake, takže půjde o 10nm procesory, které by mohly dle následujícího výtažku z prezentace zaujmout především grafikou Xe, čili 12. generací. 
 
 
My se nyní dozvídáme, že konkrétně Tiger Lake-U mají nabídnout ne 8 MB, ale 12 MB L3 cache a k tomu také instrukce AVX-512. Z hlediska cache to znamená 50% zvýšení na 3 MB na jedno fyzické jádro. Jak se dalo očekávat, Tiger Lake-U budou čtyřjádrové procesory z Hyperthreadingem a potvrzuje se využití procesorových jader Willow Cove, která nastoupí za dnešní Sunny Cove v Ice Lake. 
 
 
Co se týče pracovních taktů, z uváděného 1 GHz až 3,4 GHz nelze dělat závěry, neboť aktuálně nemůže být k dispozici nic jiného než rané inženýrské vzorky, což znamená, že takty určitě ještě nejsou konečné. Nicméně pro takový předprodukční ultramobilní model nevypadá 3,4 GHz zrovna zle. 
 
Podporu AVX-512 šlo očekávat, však ji mají i Sunny Cove, ovšem mezi flags chybí avx512_bf, kterou by šlo očekávat v případě, že by se chystala i podpora instrukcí bfloat16. Ale ani to není nic podivného, však ultramobilní čipy asi nebudou použity pro trénování či provoz hlubokých neurálních sítí, čili prostě pro AI, jako jsou chystané Xeony generace Cooper Lake. 
 
 
Zajímavá je tak především přepracovaná L3 cache, která může představovat další velké změny v architektuře nových procesorových jader Willow Cove, ale jaké změny to mohou být, to zatím nevíme.
 
Generace Tiger Lake je očekávána v příštím roce a pravděpodobně bude založena už na vylepšené verzi 10nm procesu (10nm+). 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala