www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tiger Lake od Intelu se ozval: více L3 cache a AVX-512

Tiger Lake od Intelu se ozval: více L3 cache a AVX-512
, , aktualita
Očekávaná procesorová rodina Intel Tiger Lake bude dle uniklých informací obsahovat jednak o polovinu více L3 cache a také se dozvídáme, že přibudou instrukce AVX-512. A kam se vůbec Tiger Lake zařadí? 
K oblíbeným
reklama
Intel Tiger Lake mají v příštím roce navázat na dnešní Ice Lake, takže půjde o 10nm procesory, které by mohly dle následujícího výtažku z prezentace zaujmout především grafikou Xe, čili 12. generací. 
 
 
My se nyní dozvídáme, že konkrétně Tiger Lake-U mají nabídnout ne 8 MB, ale 12 MB L3 cache a k tomu také instrukce AVX-512. Z hlediska cache to znamená 50% zvýšení na 3 MB na jedno fyzické jádro. Jak se dalo očekávat, Tiger Lake-U budou čtyřjádrové procesory z Hyperthreadingem a potvrzuje se využití procesorových jader Willow Cove, která nastoupí za dnešní Sunny Cove v Ice Lake. 
 
 
Co se týče pracovních taktů, z uváděného 1 GHz až 3,4 GHz nelze dělat závěry, neboť aktuálně nemůže být k dispozici nic jiného než rané inženýrské vzorky, což znamená, že takty určitě ještě nejsou konečné. Nicméně pro takový předprodukční ultramobilní model nevypadá 3,4 GHz zrovna zle. 
 
Podporu AVX-512 šlo očekávat, však ji mají i Sunny Cove, ovšem mezi flags chybí avx512_bf, kterou by šlo očekávat v případě, že by se chystala i podpora instrukcí bfloat16. Ale ani to není nic podivného, však ultramobilní čipy asi nebudou použity pro trénování či provoz hlubokých neurálních sítí, čili prostě pro AI, jako jsou chystané Xeony generace Cooper Lake. 
 
 
Zajímavá je tak především přepracovaná L3 cache, která může představovat další velké změny v architektuře nových procesorových jader Willow Cove, ale jaké změny to mohou být, to zatím nevíme.
 
Generace Tiger Lake je očekávána v příštím roce a pravděpodobně bude založena už na vylepšené verzi 10nm procesu (10nm+). 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají? Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají?
V dnešní zprávě společnosti TrendForce se také dočteme o tom, jaké plány mají největší světoví výrobci elektronických pamětí typu NAND Flash. Podívejme se tak na to, jaké další generace se chystají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům
Ještě během zimy přicházely zprávy o tom, jak se můžeme chystat na prudké zvyšování cen pamětí NAND Flash a ušetřeny nebudou ani DRAM. Koronavirus však tyto predikce zdánlivě rozcupoval a nyní můžeme být zvědaví na to, jaká je realita.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice
Mechanické klávesnice dnes již běžně nabízí podsvícení, a to rovnou RGB se světelnou diodou pod každou klávesou zvlášť. Jde přitom o výbavu, která není každému po chuti, přičemž HyperX nyní cílí především na ty, kterým vyhovuje.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE
Společnost QNAP přichází na trh s novým NASem TS-431KX. Ten přináší pozice pro 4 disky a zaujme především podporou síťového rozhraní 10GbE. Díky tomu slibuje přenosové rychlosti přesahující 1100 MB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost
AMD již brzy umožní výrobcům základních desek, aby dostali na trh své modely s čipsetem B550, přičemž ty se již objevují v nabídkách zahraničních obchodů, kde jejich cena začíná na 100 dolarech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek