www.svethardware.cz
>
>
>
>

Toshiba odhalila první 14TB disk s "konvenčním magnetickým zápisem"

Toshiba odhalila první 14TB disk s "konvenčním magnetickým zápisem"
, , aktualita
Společnost Toshiba si připravila nový desktopový pevný disk nabízející 14 TB. Této kapacity měl přitom dosáhnout zatím jako jediný, který patří mezi CMR (Conventional Magnetic Recording). Co to vůbec znamená? 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že CMR (Conventional Magnetic Recording) je pouze marketingový výraz firmy Toshiba, který z technického hlediska nemá opodstatnění. Máme tu totiž PMR (Perpendicular Magnetic Recording), neboli technologii kolmého zápisu, která vhodnou orientací zapisovacích i čtecích hlav šetří místo na plotnách, čili dosahuje vyšší hustoty než v případě dříve používaného podélného zápisu. 
 
Technologie PMR byla později doplněna (ne nahrazena) technologií SMR (Shingled Magnetic Recording), která využívá pro další ušetření místa vzájemně částečně překrývané stopy, které si můžeme představit právě jako řady střešních tašek. To ale také znamená, že přepis jedné stopy znamená i přepis další a tak dále až na konec celé skupiny uspořádaných stop. 
 
 
Samotný výrobce pak uvádí, že jeho nové 14TB disky využívají konvenční metodu zápisu a ne překrývané stopy, což prostě znamená, že jde o prosté PMR, takže pro to nepotřebujeme žádné další speciální označení jako CMR. Ale nyní už k samotnému disku. 
 
 
Jedná se o model Toshiba MG07ACA se 14TB kapacitou, a to na celkem 9 plotnách. Ty bylo možné do 3,5" těla běžné výšky vměstnat díky jeho naplnění heliem. Vedle toho bude k dispozici ještě 8plotnový model s kapacitou 12 TB a oba budou určeny především pro nasazení v serverovém prostředí, a to třeba v cloudových serverech. 
 
Nicméně jde o disky s klasickým rozhraním SATA 6 Gb/s a otáčkami ploten 7200 RPM. Toshiba také uvádí, že nové MG06ACA nastoupí za řadu MG06ACA s kapacitou do 10 TB, oproti nimž tak nabídnou o 40 % vyšší kapacitu a pak také o 50 % vyšší efektivitu s ohledem na poměr kapacity a spotřeby, ale to také do velké míry vychází právě ze zvýšené kapacity. 
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrtelné nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
22.3.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
22.3.2019, aktualita, Milan Šurkala