reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Toshiba odhalila první 14TB disk s "konvenčním magnetickým zápisem"

, , aktualita
Toshiba odhalila první 14TB disk s "konvenčním magnetickým zápisem"
Společnost Toshiba si připravila nový desktopový pevný disk nabízející 14 TB. Této kapacity měl přitom dosáhnout zatím jako jediný, který patří mezi CMR (Conventional Magnetic Recording). Co to vůbec znamená? 
Dá se říci, že CMR (Conventional Magnetic Recording) je pouze marketingový výraz firmy Toshiba, který z technického hlediska nemá opodstatnění. Máme tu totiž PMR (Perpendicular Magnetic Recording), neboli technologii kolmého zápisu, která vhodnou orientací zapisovacích i čtecích hlav šetří místo na plotnách, čili dosahuje vyšší hustoty než v případě dříve používaného podélného zápisu. 
 
Technologie PMR byla později doplněna (ne nahrazena) technologií SMR (Shingled Magnetic Recording), která využívá pro další ušetření místa vzájemně částečně překrývané stopy, které si můžeme představit právě jako řady střešních tašek. To ale také znamená, že přepis jedné stopy znamená i přepis další a tak dále až na konec celé skupiny uspořádaných stop. 
 
 
Samotný výrobce pak uvádí, že jeho nové 14TB disky využívají konvenční metodu zápisu a ne překrývané stopy, což prostě znamená, že jde o prosté PMR, takže pro to nepotřebujeme žádné další speciální označení jako CMR. Ale nyní už k samotnému disku. 
 
 
Jedná se o model Toshiba MG07ACA se 14TB kapacitou, a to na celkem 9 plotnách. Ty bylo možné do 3,5" těla běžné výšky vměstnat díky jeho naplnění heliem. Vedle toho bude k dispozici ještě 8plotnový model s kapacitou 12 TB a oba budou určeny především pro nasazení v serverovém prostředí, a to třeba v cloudových serverech. 
 
Nicméně jde o disky s klasickým rozhraním SATA 6 Gb/s a otáčkami ploten 7200 RPM. Toshiba také uvádí, že nové MG06ACA nastoupí za řadu MG06ACA s kapacitou do 10 TB, oproti nimž tak nabídnou o 40 % vyšší kapacitu a pak také o 50 % vyšší efektivitu s ohledem na poměr kapacity a spotřeby, ale to také do velké míry vychází právě ze zvýšené kapacity. 
 
 
 


reklama
reklama
reklama
reklama