www.svethardware.cz
>
>
>
>

Toshiba odhalila první 14TB disk s "konvenčním magnetickým zápisem"

Toshiba odhalila první 14TB disk s "konvenčním magnetickým zápisem"
, , aktualita
Společnost Toshiba si připravila nový desktopový pevný disk nabízející 14 TB. Této kapacity měl přitom dosáhnout zatím jako jediný, který patří mezi CMR (Conventional Magnetic Recording). Co to vůbec znamená? 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že CMR (Conventional Magnetic Recording) je pouze marketingový výraz firmy Toshiba, který z technického hlediska nemá opodstatnění. Máme tu totiž PMR (Perpendicular Magnetic Recording), neboli technologii kolmého zápisu, která vhodnou orientací zapisovacích i čtecích hlav šetří místo na plotnách, čili dosahuje vyšší hustoty než v případě dříve používaného podélného zápisu. 
 
Technologie PMR byla později doplněna (ne nahrazena) technologií SMR (Shingled Magnetic Recording), která využívá pro další ušetření místa vzájemně částečně překrývané stopy, které si můžeme představit právě jako řady střešních tašek. To ale také znamená, že přepis jedné stopy znamená i přepis další a tak dále až na konec celé skupiny uspořádaných stop. 
 
 
Samotný výrobce pak uvádí, že jeho nové 14TB disky využívají konvenční metodu zápisu a ne překrývané stopy, což prostě znamená, že jde o prosté PMR, takže pro to nepotřebujeme žádné další speciální označení jako CMR. Ale nyní už k samotnému disku. 
 
 
Jedná se o model Toshiba MG07ACA se 14TB kapacitou, a to na celkem 9 plotnách. Ty bylo možné do 3,5" těla běžné výšky vměstnat díky jeho naplnění heliem. Vedle toho bude k dispozici ještě 8plotnový model s kapacitou 12 TB a oba budou určeny především pro nasazení v serverovém prostředí, a to třeba v cloudových serverech. 
 
Nicméně jde o disky s klasickým rozhraním SATA 6 Gb/s a otáčkami ploten 7200 RPM. Toshiba také uvádí, že nové MG06ACA nastoupí za řadu MG06ACA s kapacitou do 10 TB, oproti nimž tak nabídnou o 40 % vyšší kapacitu a pak také o 50 % vyšší efektivitu s ohledem na poměr kapacity a spotřeby, ale to také do velké míry vychází právě ze zvýšené kapacity. 
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10 Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10
Microsoft ohlašuje, že po instalaci nové verze Windows 10, takzvaného květnového update z tohoto roku, budeme mít k dispozici také nový Game Bar. Podívejme se na to, co ten nám nabídne nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší
Studio CD Projekt Red už ohlásilo, že jejich toužebně očekávaný titul Cyberpunk 2077 se objeví v červnu na E3, takže se můžeme těšit na novinky. Ještě nikomu z návštěvníků ale nebude umožněno si jej vyzkoušet.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec
Brazilští astronomové s využitím dat Hubbleova vesmírného dalekohledu vytvořili model, v němž vznikl prstenec kolem vzdálené trpasličí planety Haumea. Nahrazují si tak to, co jim upírá obrovská vzdálenost ztěžující přímé pozorování.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek