www.svethardware.cz
>
>
>
>

Toshiba odhalila první 14TB disk s "konvenčním magnetickým zápisem"

Toshiba odhalila první 14TB disk s "konvenčním magnetickým zápisem"
, , aktualita
Společnost Toshiba si připravila nový desktopový pevný disk nabízející 14 TB. Této kapacity měl přitom dosáhnout zatím jako jediný, který patří mezi CMR (Conventional Magnetic Recording). Co to vůbec znamená? 
reklama
Dá se říci, že CMR (Conventional Magnetic Recording) je pouze marketingový výraz firmy Toshiba, který z technického hlediska nemá opodstatnění. Máme tu totiž PMR (Perpendicular Magnetic Recording), neboli technologii kolmého zápisu, která vhodnou orientací zapisovacích i čtecích hlav šetří místo na plotnách, čili dosahuje vyšší hustoty než v případě dříve používaného podélného zápisu. 
 
Technologie PMR byla později doplněna (ne nahrazena) technologií SMR (Shingled Magnetic Recording), která využívá pro další ušetření místa vzájemně částečně překrývané stopy, které si můžeme představit právě jako řady střešních tašek. To ale také znamená, že přepis jedné stopy znamená i přepis další a tak dále až na konec celé skupiny uspořádaných stop. 
 
 
Samotný výrobce pak uvádí, že jeho nové 14TB disky využívají konvenční metodu zápisu a ne překrývané stopy, což prostě znamená, že jde o prosté PMR, takže pro to nepotřebujeme žádné další speciální označení jako CMR. Ale nyní už k samotnému disku. 
 
 
Jedná se o model Toshiba MG07ACA se 14TB kapacitou, a to na celkem 9 plotnách. Ty bylo možné do 3,5" těla běžné výšky vměstnat díky jeho naplnění heliem. Vedle toho bude k dispozici ještě 8plotnový model s kapacitou 12 TB a oba budou určeny především pro nasazení v serverovém prostředí, a to třeba v cloudových serverech. 
 
Nicméně jde o disky s klasickým rozhraním SATA 6 Gb/s a otáčkami ploten 7200 RPM. Toshiba také uvádí, že nové MG06ACA nastoupí za řadu MG06ACA s kapacitou do 10 TB, oproti nimž tak nabídnou o 40 % vyšší kapacitu a pak také o 50 % vyšší efektivitu s ohledem na poměr kapacity a spotřeby, ale to také do velké míry vychází právě ze zvýšené kapacity. 
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek