www.svethardware.cz
>
>
>
>

Toshiba rozšíří výrobu velkých HDD, spotřebitelský trh ovšem zaniká

Toshiba rozšíří výrobu velkých HDD, spotřebitelský trh ovšem zaniká
, , aktualita
Společnost Toshiba se rozhodla, že celkově rozšíří výrobu svých pevných disků, ačkoliv už je zřejmé, že zájem běžných spotřebitelů bude za několik let na bodu mrazu. Toshiba ale také nepočítá s nimi. 
K oblíbeným
reklama
Už delší dobu je jasné, že během příštích několika let nastane na trhu situace, kdy skutečně jen málokterý běžný zákazník bude mít zájem o koupi klasického pevného disku. Jsou za tím především dvě věci. Jednak jsou SSD stále levnější, i když s jejich výdrží je to všelijaké a potom tu máme vysokorychlostní připojení k Internetu a různé streamovací služby, kvůli nimž už není obvyklé, že bychom si na disky syslili multimédia. Řada uživatelů tak pamatuje doby, kdy se řešila kapacita pevných disků a vítala se každá novinka, která ji zvyšovala. Dnes už tu dávno máme více než 10TB modely a mezi nejoblíbenější na trhu se stejně proderou spíše jen 4TB. 
 
 
I projekce společnosti Toshiba do budoucna počítá s tím, že prodej běžných (Client) pevných disků do roku 2021 klesne rovnou o polovinu, a to ve prospěch podnikových modelů (Enterprise), z nichž více než polovina bude navíc nearline modelů. 
 
 
Toshiba se tak chystá zvyšovat kapacitu jedné své filipínské továrny, ovšem pouze v případě produkce hi-end heliem plněných podnikových a nearline disků.  
 
 
Ostatně prodeje heliem plněných pevných disků mají stoupat, což automaticky znamená, že bude růst i počet prodaných vysokokapacitních disků Toshiby, neboť ty s nízkou kapacitou pochopitelně nemá smysl plnit tímto plynem. Ten se používá v případě, kdy je třeba do disku nacpat více ploten a v roce 2020 to mají být konkrétně 20TB modely s deseti plotnami. 
 
Toshiba také chce do této doby získat více než pětinový podíl na celosvětovém trhu s enterprise/nearline pevnými disky a udržet si svůj čtvrtinový podíl s disky pro spotřebitele. Znamená to nejen investice do výroby, ale také do výzkumu a vývoje, přičemž my můžeme zmínit především technologie EAMR, čili buď mikrovlnnou MAMR nebo laserovou HAMR. Jedná se o technologie využívající nový materiál pro plotny umožňující magnetický zápis, ovšem s předpokladem zahřátí zapisované plochy, což může zajistit právě buď laser, anebo mikrovlny. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila
Společnost Intel vyslala na trh po velice dlouhé době své první samostatné GPU v podobě Iris Xe Max. Jedná se prostě o čip DG1, který známe už dlouho, a to ve verzi pro mobilní počítače. Jak si stojí vedle konkurence?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu
Solární energie zažívá v některých zemích velký boom. Mezi ně patří i stát Jižní Austrálie, kterému se podařilo běžet pokrýt poptávku čistě jen solární energií. Šlo ale jen o krátkodobou záležitost, která se brzy může stát častější.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG? Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG?
Raja Koduri bude mít prezentaci na akci Samsung's Advanced Foundry Ecosystem Forum pořádané (jak jinak) jihokorejským Samsungem, který je jeden ze dvou adeptů na výrobu čipů Xe-HPG pro Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz
Patrick Schur se na Twitteru podělil o informace o vývojových verzích grafik Asus Strix, které nesou čip Navi 21 XT. Vypadá to na velice slušné takty při TGP 289 W, takže co nového se dozvíme? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GitHub kvůli RIAA odstranil YouTube-DL, knihovnu pro stahování YT videí GitHub kvůli RIAA odstranil YouTube-DL, knihovnu pro stahování YT videí
GitHub byl nucen odstranit ze svých stránek zdrojové kódy populární knihovny pro stahování YouTube videí, YouTube-DL. Ta často sloužila k neoprávněnému vytváření a distribuci kopií autorsky chráněného obsahu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář