www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Trh s PC: Desktopy padají, rekordní zájem je o chromebooky

Trh s PC: Desktopy padají, rekordní zájem je o chromebooky
, , aktualita
Celosvětový trh s počítači zaznamenal v posledním čtvrtletí další meziroční nárůst. Zájem o desktopy sice klesl, ale trhu pomohla mobilní zařízení. Rekordní vzestupu popularity se těší notebooky s Chrome OS.
K oblíbeným
reklama
Pandemie koronaviru nepřestává ovlivňovat trh s počítači. Od jara se velká část zaměstnanců přesunula do home office, proto začala řešit nákup vybavení nutný pro práci z domova. Zároveň jsou lidé obecně nuceni trávit více volného času doma, a tak roste zájem o novou spotřební elektroniku jako zdroje zábavy. V prvním čtvrtletí letošního roku byl zaznamenán největší pokles za poslední 4 roky, který byl spíše než nezájmem zákazníků způsoben nedostatkem komponentů a výrobními problémy.
 
Ve druhém čtvrtletí si ovšem výrobci a prodejci mohli zase mnout ruce, neboť prodej stoupl i v meziročním srovnání. Analytici ovšem varovali, že růst nemusí trvat věčně, neboť domácnosti většinou již zakoupily nový hardware a firmy by mohly ekonomickým problémům a zavřeným kancelářím výrazně omezit investice do IT vybavení. Jak se tedy vedlo celosvětovému trh s počítači ve třetím čtvrtletí 2020?
 
 
Podle agentury Canalys se mělo prodat přes 124 milionů počítačů, což znamená meziroční nárůst o skoro 23 %. Výsledky se ovšem velmi výrazně lišily v jednotlivých segmentech. Začneme méně pozitivní zprávou, která se týká stolních počítačů – jejich prodej ve srovnání se stejným obdobím loňského roku spadl o 27 % v případě pracovních stanic, respektive o 33 % v případě tower PC a malých desktopů. Tento typ počítačů totiž z velké částí míří do firem, jejichž kanceláře ovšem z velké části stále zejí prázdnotou. Jedinou výjimkou byla All-in-One PC, které často volí domácnosti a jejich prodej díky tomu stoupl o 7 %.
 
 
Hvězdou tohoto čtvrtletí se ovšem podle zprávy Canalys staly chromebooky, kterých se mělo prodat rekordních 9,5 milionu. To je o 122 % více než vloni. Tyto kompaktní, snadno ovladatelné a především cenové dostupné laptopy nesou nejčastěji logo HP, které si nadále drží více než třetinový tržní podíl. Na druhé místo se ovšem vyšvihlo Lenovo, které meziročně prodalo o 351 % chromebooků. Zdá se, že tomuto růstu pomohla také online výuka ve školách, neboť notebooky s Chrome OS jsou populární ve vzdělávacím sektoru.
 
 
Růst v důsledku pandemie zaznamenaly také tablety, jejichž prodej přitom v uplynulých letech stabilně klesal. Trhu stále dominuje Apple, i když druhý Samsung začíná dotahovat. Mnohem více ovšem vyrostl segment „detachables“, tedy tabletů/notebooků s odnímatelnou klávesnicí. Co se týče běžných notebooků. Nejvíce roste zájem o ultralehké modely, zatímco třeba prodej mobilních pracovních stanic se meziročně zvýšil jen minimálně.
 
 
Z výrobců trhu s PC stále dominuje Lenovo, které zaznamenalo meziroční nárůst o 11,6 %. O skoro 41 % potom vyrostl Apple, který tak přeskočil druhé HP. Nejméně dokázal z aktuální situace na trhu vytěžit Dell.
 
Zdroj: Zdnet.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED
Společnost ViewSonic vypouští na trh nové herní monitory, které mají vesměs displeje založené na technologii IPS. Firma ale loni ukázala 55" OLED prototyp herního monitoru, takže byla nasnadě otázka, proč žádný takový ještě nepřišel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
Není pochyb o tom, že Intel zcela vážně chce outsourcovat výrobu některých svých produktů, ovšem jak se ukazuje, v tomto ohledu ještě nebylo nic rozhodnuto. Bob Swan totiž chce počkat s rozhodnutím až na nového výkonného ředitele.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové našli dosud nejstarší černou díru ve vesmíru Astronomové našli dosud nejstarší černou díru ve vesmíru
Astronomové už identifikovali na tři čtvrtě milionů kvasarů, čili aktivních jader galaxií, kde sídlí supermasivní černé díry, respektive by tomu tak mělo být. A jeden z nich s označením J0313-1806 je starý, velice starý. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Monitory s DisplayPortem 2.0 přijdou ještě letos Monitory s DisplayPortem 2.0 přijdou ještě letos
Aktuálně se mohou zákazníci v případě konektorového vybavení nových monitorů zajímat spíše o to, zda mají či nemají rozhraní HDMI 2.1. Vedle toho je tu ovšem i nové rozhraní DisplayPort 2.0.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář