Pandemie onemocnění COVID-19 negativně zasáhla spoustu odvětví a trh s elektronikou není výjimkou. Znatelný pokles prodeje zaznamenaly smartphony a jeden z nejhorších propadů v historii očekávají analytici na trhu s televizory. Neplatí to ovšem pro všechna odvětví. Třeba zájem o webkamery trhal rekordy a mnozí výrobci nestíhali své produkty dodávat do obchodů. O něco komplikovanější potom byla situace v případě počítačů. V prvním čtvrtletí totiž sice existovala zvýšená poptávka, ale kvůli nedostatku komponentů a výrobním problémům nakonec trh s PC zaznamenal jeden z největších propadů za několik let. Ve druhém čtvrtletí se ovšem situace měla vyvinout k lepšímu.

Své statistiky tento týden vydaly hned tři přední společnosti zabývající se analýzou trhu: IDC, Gartner a Canalys. Jejich zprávy se shodují v tom, že trh s počítači vzrostl ve srovnání s minulým čtvrtletím a především meziročně, což je v tuto chvíli mnohem podstatnější údaj. V konkrétních číslech se ovšem firmy mohou lišit, a to kvůli odlišnému způsobu získávání dat nebo metodice. Podle IDC se mělo ve druhém kvartálu 2020 prodat přes 72 milionů počítačů, zatímco ve stejném období loňského roku se jednalo o 62 milionů, což značí nárůst o 11,2 %. Z tohoto pozitivního vývoje mělo těžit všech pět největších výrobců. První HP si polepšilo o 17,7 %, ačkoliv ve druhém čtvrtletí 2019 se drželo na stříbrné pozici za Lenovem. V případě čínského výrobce byl zaznamenán nárůst o 7,4 %.

Vůbec nejvíce ovšem z aktuálního růstu vyšel Apple, který podle dat od IDC prodal o 36 % více počítačů než vloni. IDC (stejně jako Canalys) do svých statistik započítávají chromebooky, ale nikoliv tablety, a to ani v případě, že se jedná o konvertibilní zařízení s Windows. Naopak Gartner počítá s tablety, ale nikoliv s chromebooky. A právě z tohoto důvodu došla společnost k trochu střídmějším číslům: 64,8 milionu prodaných počítačů v 1. kvartále 2020 proti 63 milionům minulý rok, tedy nárůst o 2,8 %. Po započítání tabletů měl meziroční nárůst v případě Applu činit jen 5,1 %. Naopak dařit se mělo taiwanské dvojici Acer a Asus, kteří vyrostli o více než pětinu.

Podle dat Canalys mělo dojít ke globálnímu růstu na trh s PC o 9 % a s výjimkou Latinské Ameriky byla vzestupná tendence zaznamenána ve všech regionech. Nejvíce v oblasti EMEA (Evropa a Blízký východ), kde se prodalo skoro o čtvrtinu více počítačů. Přes 11 % více strojů se potom mělo prodat v USA: Důvodem pozitivních výsledků na trhu s PC jsou omezení nařízená vládami a firmami, kvůli kterým byla většina zaměstnanců nucena pracovat z domova. Právě kvůli práci nebo studiu, ale často také zábavě si lidé častěji pořizovali nový počítač do domácnosti. Otázkou ovšem zůstává, zda bude vzestupný trend pokračovat i v následujících měsících. Většina zákazníků, která vyžadovala nový počítat, již nákup provedla. Firmy (i domácnosti) navíc budou muset často výrazně přiškrtit své výdaje, proto odloží nákup nového IT vybavení.
Zdroj: Liliputing.com