www.svethardware.cz
>
>

Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova

Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova
, , aktualita
Po největším poklesu za poslední roky mohou výrobci počítačů opět jásat, neboť prodej PC meziročně vzrostl. Shodly se na tom výsledky analýz od tří předních firem. Důvodem byly hlavně omezení plynoucí ze šíření koronaviru.
K oblíbeným
reklama
Pandemie onemocnění COVID-19 negativně zasáhla spoustu odvětví a trh s elektronikou není výjimkou. Znatelný pokles prodeje zaznamenaly smartphony a jeden z nejhorších propadů v historii očekávají analytici na trhu s televizory. Neplatí to ovšem pro všechna odvětví. Třeba zájem o webkamery trhal rekordy a mnozí výrobci nestíhali své produkty dodávat do obchodů. O něco komplikovanější potom byla situace v případě počítačů. V prvním čtvrtletí totiž sice existovala zvýšená poptávka, ale kvůli nedostatku komponentů a výrobním problémům nakonec trh s PC zaznamenal jeden z největších propadů za několik let. Ve druhém čtvrtletí se ovšem situace měla vyvinout k lepšímu.
 
 
Své statistiky tento týden vydaly hned tři přední společnosti zabývající se analýzou trhu: IDC, Gartner a Canalys. Jejich zprávy se shodují v tom, že trh s počítači vzrostl ve srovnání s minulým čtvrtletím a především meziročně, což je v tuto chvíli mnohem podstatnější údaj. V konkrétních číslech se ovšem firmy mohou lišit, a to kvůli odlišnému způsobu získávání dat nebo metodice. Podle IDC se mělo ve druhém kvartálu 2020 prodat přes 72 milionů počítačů, zatímco ve stejném období loňského roku se jednalo o 62 milionů, což značí nárůst o 11,2 %. Z tohoto pozitivního vývoje mělo těžit všech pět největších výrobců. První HP si polepšilo o 17,7 %, ačkoliv ve druhém čtvrtletí 2019 se drželo na stříbrné pozici za Lenovem. V případě čínského výrobce byl zaznamenán nárůst o 7,4 %.
 
 
Vůbec nejvíce ovšem z aktuálního růstu vyšel Apple, který podle dat od IDC prodal o 36 % více počítačů než vloni. IDC (stejně jako Canalys) do svých statistik započítávají chromebooky, ale nikoliv tablety, a to ani v případě, že se jedná o konvertibilní zařízení s Windows. Naopak Gartner počítá s tablety, ale nikoliv s chromebooky. A právě z tohoto důvodu došla společnost k trochu střídmějším číslům: 64,8 milionu prodaných počítačů v 1. kvartále 2020 proti 63 milionům minulý rok, tedy nárůst o 2,8 %. Po započítání tabletů měl meziroční nárůst v případě Applu činit jen 5,1 %. Naopak dařit se mělo taiwanské dvojici Acer a Asus, kteří vyrostli o více než pětinu.
 
 
Podle dat Canalys mělo dojít ke globálnímu růstu na trh s PC o 9 % a s výjimkou Latinské Ameriky byla vzestupná tendence zaznamenána ve všech regionech. Nejvíce v oblasti EMEA (Evropa a Blízký východ), kde se prodalo skoro o čtvrtinu více počítačů. Přes 11 % více strojů se potom mělo prodat v USA: Důvodem pozitivních výsledků na trhu s PC jsou omezení nařízená vládami a firmami, kvůli kterým byla většina zaměstnanců nucena pracovat z domova. Právě kvůli práci nebo studiu, ale často také zábavě si lidé častěji pořizovali nový počítač do domácnosti. Otázkou ovšem zůstává, zda bude vzestupný trend pokračovat i v následujících měsících. Většina zákazníků, která vyžadovala nový počítat, již nákup provedla. Firmy (i domácnosti) navíc budou muset často výrazně přiškrtit své výdaje, proto odloží nákup nového IT vybavení.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy
Opětovně se objevují informace, že by společnosti Samsung a AMD měly spolupracovat na vývoji mobilních procesorů. Zainteresována by měla být i samotná společnost ARM, na jejíž architektuře by byly takové procesory postaveny.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Windows 10 umožní vybrat si pro každou aplikaci konkrétní GPU v systému Windows 10 umožní vybrat si pro každou aplikaci konkrétní GPU v systému
Screenshot z nastavení nové verze Windows 10 pro Insidery ukazuje na velice zajímavou možnost, kterou si Microsoft pro nás chystá. Jde o přiřazení konkrétního GPU jakékoliv nainstalované aplikaci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
TikTok zneužíval chyby v Androidu, tajně získával MAC adresy uživatelů TikTok zneužíval chyby v Androidu, tajně získával MAC adresy uživatelů
Čínská sociální síť TikTok to má v USA hodně těžké a už brzy zde bude patrně zakázána. To vše má být kvůli špehování uživatelů a zasílání dat do Číny. Nyní vyšlo najevo, že aplikace tajně získávala MAC adresy lidí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů