reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova

11.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova
Po největším poklesu za poslední roky mohou výrobci počítačů opět jásat, neboť prodej PC meziročně vzrostl. Shodly se na tom výsledky analýz od tří předních firem. Důvodem byly hlavně omezení plynoucí ze šíření koronaviru.
Pandemie onemocnění COVID-19 negativně zasáhla spoustu odvětví a trh s elektronikou není výjimkou. Znatelný pokles prodeje zaznamenaly smartphony a jeden z nejhorších propadů v historii očekávají analytici na trhu s televizory. Neplatí to ovšem pro všechna odvětví. Třeba zájem o webkamery trhal rekordy a mnozí výrobci nestíhali své produkty dodávat do obchodů. O něco komplikovanější potom byla situace v případě počítačů. V prvním čtvrtletí totiž sice existovala zvýšená poptávka, ale kvůli nedostatku komponentů a výrobním problémům nakonec trh s PC zaznamenal jeden z největších propadů za několik let. Ve druhém čtvrtletí se ovšem situace měla vyvinout k lepšímu.
 
 
Své statistiky tento týden vydaly hned tři přední společnosti zabývající se analýzou trhu: IDC, Gartner a Canalys. Jejich zprávy se shodují v tom, že trh s počítači vzrostl ve srovnání s minulým čtvrtletím a především meziročně, což je v tuto chvíli mnohem podstatnější údaj. V konkrétních číslech se ovšem firmy mohou lišit, a to kvůli odlišnému způsobu získávání dat nebo metodice. Podle IDC se mělo ve druhém kvartálu 2020 prodat přes 72 milionů počítačů, zatímco ve stejném období loňského roku se jednalo o 62 milionů, což značí nárůst o 11,2 %. Z tohoto pozitivního vývoje mělo těžit všech pět největších výrobců. První HP si polepšilo o 17,7 %, ačkoliv ve druhém čtvrtletí 2019 se drželo na stříbrné pozici za Lenovem. V případě čínského výrobce byl zaznamenán nárůst o 7,4 %.
 
 
Vůbec nejvíce ovšem z aktuálního růstu vyšel Apple, který podle dat od IDC prodal o 36 % více počítačů než vloni. IDC (stejně jako Canalys) do svých statistik započítávají chromebooky, ale nikoliv tablety, a to ani v případě, že se jedná o konvertibilní zařízení s Windows. Naopak Gartner počítá s tablety, ale nikoliv s chromebooky. A právě z tohoto důvodu došla společnost k trochu střídmějším číslům: 64,8 milionu prodaných počítačů v 1. kvartále 2020 proti 63 milionům minulý rok, tedy nárůst o 2,8 %. Po započítání tabletů měl meziroční nárůst v případě Applu činit jen 5,1 %. Naopak dařit se mělo taiwanské dvojici Acer a Asus, kteří vyrostli o více než pětinu.
 
 
Podle dat Canalys mělo dojít ke globálnímu růstu na trh s PC o 9 % a s výjimkou Latinské Ameriky byla vzestupná tendence zaznamenána ve všech regionech. Nejvíce v oblasti EMEA (Evropa a Blízký východ), kde se prodalo skoro o čtvrtinu více počítačů. Přes 11 % více strojů se potom mělo prodat v USA: Důvodem pozitivních výsledků na trhu s PC jsou omezení nařízená vládami a firmami, kvůli kterým byla většina zaměstnanců nucena pracovat z domova. Právě kvůli práci nebo studiu, ale často také zábavě si lidé častěji pořizovali nový počítač do domácnosti. Otázkou ovšem zůstává, zda bude vzestupný trend pokračovat i v následujících měsících. Většina zákazníků, která vyžadovala nový počítat, již nákup provedla. Firmy (i domácnosti) navíc budou muset často výrazně přiškrtit své výdaje, proto odloží nákup nového IT vybavení.
 


reklama