reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Trh s PC poprvé od roku 2011 rostl

16.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Trh s PC poprvé od roku 2011 rostl
Konečně se stalo to, na co jsme dlouhou dobu čekali. Trh s PC neukázal pouze náznaky oživení, ale oproti předpokladům poprvé od roku 2011 vykázal růst. Ten se týká meziročního srovnání posledních kvartálů let 2017 a 2016. 
Trh s PC byl poznamenán jednak krizí na konci prvního desetiletí, ale těžkou ránu mu zasadily i tablety a mobilní telefony, kvůli nimž už řadu lidí ani nenapadne zapnout své PC. Pak ani přirozeně nemají potřebu takový osobní počítač udržovat v kondici, čili upgradovat jej nebo dokonce kupovat nový a pak je tu ještě třetí fakt. Počítače mají už dlouho na vkus běžného uživatele dostatečný výkon, pokud jde o využití internetu či kancelářské aplikace. 
 
 
Není divu, že trh s PC se každým rokem zmenšoval a nad vodou jej udržovali vedle firem především hráči, na něž především se zaměřili výrobci hardwaru dodávaného do maloobchodů. Však dnes máme v podstatě možnost vybrat si desku/chladič/klávesnici či jiný hardware, který bude buď veskrze obyčejný, nebo herní. 
 
Nyní ale trh s PC překvapil, neboť oproti předpokládanému dalšímu poklesu vykázal naopak růst. Bylo to sice meziročně jen o 0,7 procenta, ale i to je velice dobrý výsledek, alespoň dle čísel společnosti IDC. 
 
 
O růst na trhu s počítači PC, mezi něž společnost IDC počítá také produkty firmy Apple, se postarala především společnost HP a pak i samotný Apple. Naopak velký propad prodejů zaznamenal Asus a také Acer. Onen nárůst 0,7 procenta se pak týká počtu počítačů dodaných na trh, jichž bylo v posledním čtvrtletí minulého roku 70,6 milionu oproti 70,1 o rok před tím. 
 
V tabulce jsou pak seřazeni výrobci podle počtu dodaných počítačů a nic se nezměnilo v tom, že tu vládne dvojice HP a Lenovo. S odstupem za nimi je tu třetí Dell a pak s dalším odstupem firmy Apple, Asus a Acer. Poslední dvě jmenované pak rozhodně nemohou být se svými výsledky spokojeny. 
 
Je třeba také poznamenat, že i přes tento povzbudivý výsledek byl rok 2017 celkově slabší než předchozí rok, ale to je samozřejmé, neboť růst se dotkl pouze posledního kvartálu. Nicméně není to tak špatný výsledek s poklesem prodejů o 2 %. V roce 2015 to přitom byl pokles 8,3 %. Je tak možné, že trh s PC se stabilizoval a našel novou "normu" prodejů, ale to ukáže až čas. 
 
V nejbližších měsících se nepředpokládá další oživení prodejů, neboť toto období jim ostatně nepřeje. Chleba se bude lámat až v druhé polovině roku, kdy se v době zvýšeného zájmu konečně opravdu ukáže, jak to s vývojem trhu s PC je. 
 


reklama