www.svethardware.cz
>
>
>

Tribunál EU zrušil obří pokutu 13 mld. EUR pro Apple za daně

Tribunál EU zrušil obří pokutu 13 mld. EUR pro Apple za daně
, , aktualita
Před čtyřmi lety udělila Evropská komise společnosti Apple obří pokutu 13 miliard EUR za to, že využíval výhod nízkých daní v Irsku, které dle ní neměl získat. Tribunál EU ale toto rozhodnutí zrušil a Apple tak nebude muset platit.
K oblíbeným
reklama
Placení daní je u velkých společností vždycky docela "zajímavé". Jde o velké peníze, a tak není divu, že evropské pobočky velkých firem obvykle sídlí v Irsku, které je jakýmsi daňovým rájem EU. Jednou z nich je i Apple, který byl napaden Evropskou komisí za to, že mezi roky 2003 až 2014 klesla jeho daňová povinnost z 1 % na pouhopouhých 0,005 %. Dle EK měl pobírat neoprávněných výhod ze strany Irska, které mělo dle rozhodnutí z roku 2016 selektivně napomáhat vybraným společnostem. Apple toto rozhodnutí společně i s Irskem napadl a považoval za neoprávněné.
 
Apple logo
 
Celý problém se dostal až k Tribunálu EU, který naopak rozhodl ve prospěch Irska a Applu. Dle jeho rozhodnutí Evropská komise a komisařka Margrethe Vestagerová nijak neprokázala, že by Apple pobíral nějakých daňových výhod, které by nemohla za stejných podmínek získat i jiná společnost. Tvrdí, že bylo vybráno správné množství daní podle stanovených zákonů Irska a vše je tedy v pořádku. Pokuta z roku 2016, která měla činit 13 miliard EUR (dnes téměř 350 mld. Kč), tak nemusí být zaplacena, neboť byla anulována.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek