www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tržní podíl AMD na trhu CPU stoupá, Ryzen boduje

Tržní podíl AMD na trhu CPU stoupá, Ryzen boduje
, , aktualita
Procesory AMD Ryzen se dost povedly, a tak není divu, že je lidé kupují a tržní podíl AMD postupně roste. Ještě v roce 2016 se podíl pohyboval v jednociferných číslech, pro rok 2017 se už přehoupl přes 10% hranici.
K oblíbeným
reklama
Po dlouhou dobu klesal tržní podíl MAD na trhu procesorů, neboť nemělo adekvátní odpověď k procesorům konkurenčního Intelu. Ani nízká cena nestačila a tržní podíl se postupně dostal pod 10 %. Např. poslední dvě čtvrtletí roku 2016 znamenala podle agentury Mercury Research podíl jen 9,1 % a 9,9 %. To opravdu není mnoho a chtělo to něco opravdu nového. Procesory AMD Ryzen 7 byly představeny počátkem března 2017 a jen těch pár týdnů stačilo, aby podíl AMD povyskočil na 11, 4 %, což ale bylo pro dlouhou dobu i maximum.
 
AMD Ryzen
 
Druhé čtvrtletí (Q2/17) totiž lehce kleslo na 11,1 % a v tom třetím (Q3/17) se AMD dostalo na 10,9 %. Podstatně lépe na tom byl ale závěr roku, kdy bylo ve čtvrtém čtvrtletí dosaženo opět lepších 12,0 %. Celkově mělo být dle agentury prodáno okolo 96 milionů procesorů, což znamená, že na AMD připadlo asi 11,5 milionu kusů.
 
Podíl se může dále zvyšovat díky novým procesorům Raven Ridge s integrovaným grafickým čipem Vega. Tento procesor může zasáhnout dva důležité trhy najednou. Předně jde o levná PC, resp. počítače, kde není důležitý vysoký grafický výkon a dedikovaná grafická karta je zbytečná finanční zátěž. Druhým trhem jsou notebooky díky Ryzen Mobile, kde naopak může nabídnout vcelku příjemný herní výkon v mobilní kategorii. Již brzy budou navíc na trhu procesory Zen+, tedy Ryzeny vyráběné pomocí 12nm technologie. Od těch ale nelze čekat zázraky, spíše jemné zvýšení výkonu (frekvence) při podobné spotřebě.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek