www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC má připraven 7nm+ EUV pro masovou výrobu

TSMC má připraven 7nm+ EUV pro masovou výrobu
, , aktualita
Zvláště pro AMD je tu jedna potěšující zpráva, která přichází od společnosti TSMC. Ta totiž oznámila, že její 7nm+ EUV výrobní proces dosáhl HVM, čili High Volume Manufacturing. Je tak připraven pro výrobu ve velkém.
K oblíbeným
reklama
Jde o potěšující zprávu pro AMD díky tomu, že právě ta ze světa PC jako jediná plánuje v dohledné době využít výrobní proces 7nm+ EUV společnosti TSMC (v její terminologii N7+). Intel má vlastní 10nm technologii a NVIDIA by měla i dle nejnovějších informací postavit svá budoucí GPU generace Ampere na 7nm procesu firmy Samsung. I jejím případě pak dle těchto údajů půjde o proces využívající již EUV. Lze tak očekávat, že v příštím roce se na trhu konečně utkají produkty firem AMD a NVIDIA, které budou založeny na srovnatelných výrobních technologiích. 
 
 výřez waferu z Fab 14 firmy TSMC
 
Pokud víme, pak Samsung ještě svůj proces, jejž má NVIDIA příští rok využít, jako HVM dosud neoznačil, ale na to je ještě čas. Pro TSMC a vůbec celé příslušné odvětví jde o důležitou zprávu i z toho pohledu, že se vůbec poprvé využije technologie EUV, extrémní ultrafialová litografie, jejíž vývoj byl velice složitý a zdlouhavý. Takový Duke Nukem Forever křemíkového světa, ale doufejme, že tím veškerá podobnost končí. 
 
Technologie EUV by měla postupně nahradit dnes běžnou DUV využívající pro osvětlení waferu záření i vlnové délce 193nm. EUV využívá ultrafialové záření o délce vln jen 13,5 nm, díky čemuž nebude třeba využívat multi-patterning a podobné triky, které výrobu činí zdlouhavější a složitější. EUV má ale své vlastní problémy vycházející především z toho, záření o této vlnové délce pohlcuje v podstatě vše a není možné využít klasickou optiku nebo ochranné membrány. 
 
EUV se také zatím využije jen na několika méně důležitých vrstvách tvořených čipů, takže vyhráno ještě zdaleka není, ale TSMC dokazuje, že tato technologie se už dá využít ve výrobě. A my můžeme být rádi, že AMD ji má připravenou a už se může soustředit na to, aby pro výrobu s její pomocí začala ladit čtvrtou generaci procesorů Zen, čili Zen 3. 
 
Společnost TSMC také sděluje, že proces N7+ je na tom se svou výtěžností srovnatelně s procesem N7, jímž se nyní tvoří i čiplety Zen 2 a GPU Navi. Oproti tomu má také nabídnout o 15 až 20 % vyšší hustotu tranzistorů a rovněž vyšší energetickou účinnost, takže by měl zajistit slušný mezigenerační pokrok, ale to už závisí především na tom, jak toho dokáže využít firma AMD. Ta také pochopitelně nebude jediný zákazník, který N7+ využije, ale doufejme, že bude mít nárok na lví příděl výrobní kapacity. 
 
TSMC se také pochlubilo, že její výrobní přístroje pro EUV technologii už celkově dosáhly potřebné vyspělosti a že je k dispozici zdroj EUV záření o výkonu více než 250 W. Takový by už skutečně měl stačit pro běžné nasazení v praxi a dosažení potřebného výkonu ostatně (mimo jiné) dlouho bránilo tomu, aby se tato technologie dostala do praxe. 
 
Pak se ještě dozvídáme, že rovněž s využitím EUV bude v příštím kvartálu startovat 6nm proces, ale zatím v rámci zkušební výroby a ten oproti N7 slibuje o 18% vyšší hustotu tranzistorů. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače
Intel Horse Ridge už známe jako čip, který je určen pro řízení qubitů, čili základních jednotek, z nichž se skládají kvantové počítače. Intel nám nyní prozradil o tomto hardwaru více, a to na International Solid-State Circuits Conference (ISSCC).
Včera, aktualita, Jan Vítek
Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti
Vědcům z University of Queensland se podařilo navýšit účinnost poloprůhledných solárních panelů s technologií Quantum Dot o 24 %. Otevírají tak postupně cestu k solárním oknům a jiným aplikacím pro generování čistější elektřiny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory
Asus se přihlásil se dvěma novými grafickými kartami s čipem RTX 2060, které lze označit za modely vhodné pro SFF (Small Form Factor), čili malé sestavy založené většinou na deskách Mini-ITX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer
Společnost Google si připravila rozšíření služby Stadia o nové telefony, na nichž si budeme moci nechat streamovat podporované hry. Jedná se o vybrané modely společností Samsung, Asus a Razer. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM
Společnost AMD se dostala do hledáčku mnoha zákazníků, kteří mají zájem o stavbu nového superpočítače. Nejnověji je to Americké námořnictvo, které si objednalo nový systém založený na platformě Shasta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek