www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC se stalo nejhodnotnější společností v celé Asii

TSMC se stalo nejhodnotnější společností v celé Asii
, , aktualita
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, neboli TSMC, se dle aktuální situace na akciovém trhu stala nejhodnotnější společností celé Asie. To znamená, že vůbec poprvé její hodnota překonala Samsung Electronics. 
K oblíbeným
reklama
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company tak dosáhla na akciovém trhu hodnoty 262,75 miliard dolarů, a překonala tím Samsung Electronics. Ostatně během tohoto pololetí se akcie TSMC dostaly z hodnoty 250 tchaj-wanských dolarů na více než 300 a lze říci, že firma je v dobré kondici a její význam bude dále růst. Ostatně už má připraven 7nm proces využívající EUV a brzy by měl být k dispozici také 5nm proces. 
 
 
Poměřování se Samsungem má smysl i vzhledem k tomu, že obě firmy si konkurují na poli smluvní výroby čipů a jako jediné z celého pole podobných společností dokáží vyvíjet nové a nové procesy využívající stále větší rozlišení a tvořící menší tranzistory a jiné prvky. Společně s nimi je na tomto vrcholu, i když aktuálně poněkud kulhaje, samotný Intel, ovšem ten už se nyní nedá označit za smluvního výrobce čipů, který by tak tvořil pro jiné firmy na zakázku. 
 
Úspěch firmy TSMC ale nespočívá jen v tom, že ta nabízí nejpokročilejší procesy. Na nich přirozeně vydělává nejlépe, ostatně veleúspěšný 7nm proces je velice žádaný a TSMC v podstatě ani nestíhá uspokojit potřeby všech zákazníků. Jsou ale i podstatně starší procesy, které má firma neustále v nabídce, a to až po 90nm nebo 130 nm. Zrovna 130nm proces by se dal zasadit do doby pozdějších Pentií III, čili do přelomu tisíciletí. 
 
TSMC má také velké množství malých i velkých či starších i nových továren. Chloubu firmy tvoří trojice tzv. GIGAFAB, a sice Fab 12, 14 a 15 na Tchaj-wanu. Na domovském ostrově jsou i menší provozy pro 200mm wafery a vedle toho má TSMC i továrny v Nankingu či Šanghaji, Singapuru a prostřednictvím společnosti WaferTech také ve státě Washington, což je 200mm Fab 11.  
 
Společnost TSMC je také známá svými velkými investicemi do vývoje a výzkumu, ale to je ostatně samozřejmé, neboť bez nich by nemohla být tam, kde je. Vedle toho si také zakládá na tvorbě základny loajálních zákazníků, kterým se snaží nabízet v dodávkách čipů vysokou flexibilitu, což možná platí spíše na ty menší, ovšem NVIDIA si jistě také nemůže stěžovat na neochotu, však TSMC pro ni v podstatě speciálně vytvořilo aktuální 12nm proces, který je využíván pro výrobu GPU generace Turing. A vzhledem k jejich odbytu to jistě nebyl špatný tah. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře