www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC se stalo nejhodnotnější společností v celé Asii

TSMC se stalo nejhodnotnější společností v celé Asii
, , aktualita
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, neboli TSMC, se dle aktuální situace na akciovém trhu stala nejhodnotnější společností celé Asie. To znamená, že vůbec poprvé její hodnota překonala Samsung Electronics. 
K oblíbeným
reklama
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company tak dosáhla na akciovém trhu hodnoty 262,75 miliard dolarů, a překonala tím Samsung Electronics. Ostatně během tohoto pololetí se akcie TSMC dostaly z hodnoty 250 tchaj-wanských dolarů na více než 300 a lze říci, že firma je v dobré kondici a její význam bude dále růst. Ostatně už má připraven 7nm proces využívající EUV a brzy by měl být k dispozici také 5nm proces. 
 
 
Poměřování se Samsungem má smysl i vzhledem k tomu, že obě firmy si konkurují na poli smluvní výroby čipů a jako jediné z celého pole podobných společností dokáží vyvíjet nové a nové procesy využívající stále větší rozlišení a tvořící menší tranzistory a jiné prvky. Společně s nimi je na tomto vrcholu, i když aktuálně poněkud kulhaje, samotný Intel, ovšem ten už se nyní nedá označit za smluvního výrobce čipů, který by tak tvořil pro jiné firmy na zakázku. 
 
Úspěch firmy TSMC ale nespočívá jen v tom, že ta nabízí nejpokročilejší procesy. Na nich přirozeně vydělává nejlépe, ostatně veleúspěšný 7nm proces je velice žádaný a TSMC v podstatě ani nestíhá uspokojit potřeby všech zákazníků. Jsou ale i podstatně starší procesy, které má firma neustále v nabídce, a to až po 90nm nebo 130 nm. Zrovna 130nm proces by se dal zasadit do doby pozdějších Pentií III, čili do přelomu tisíciletí. 
 
TSMC má také velké množství malých i velkých či starších i nových továren. Chloubu firmy tvoří trojice tzv. GIGAFAB, a sice Fab 12, 14 a 15 na Tchaj-wanu. Na domovském ostrově jsou i menší provozy pro 200mm wafery a vedle toho má TSMC i továrny v Nankingu či Šanghaji, Singapuru a prostřednictvím společnosti WaferTech také ve státě Washington, což je 200mm Fab 11.  
 
Společnost TSMC je také známá svými velkými investicemi do vývoje a výzkumu, ale to je ostatně samozřejmé, neboť bez nich by nemohla být tam, kde je. Vedle toho si také zakládá na tvorbě základny loajálních zákazníků, kterým se snaží nabízet v dodávkách čipů vysokou flexibilitu, což možná platí spíše na ty menší, ovšem NVIDIA si jistě také nemůže stěžovat na neochotu, však TSMC pro ni v podstatě speciálně vytvořilo aktuální 12nm proces, který je využíván pro výrobu GPU generace Turing. A vzhledem k jejich odbytu to jistě nebyl špatný tah. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir
Sotva se objeví jedna generace procesorů, už se řeší ta následující a mnohdy i ta další. Nyní tu máme první zmínky o procesoru AMD Ryzen 7 5700U, který se objevil v uniklém benchmarku. Výsledky ale nejsou moc povzbudivé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux
Už v červnu minulého roku se hovořilo o tom, že by se mohla objevit verze prohlížeče Edge také pro operační systém Linux. Nemělo by to dlouho trvat a měla by být uvolněna první betaverze nového browseru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou? Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou?
Společnost NVIDIA by v dohledné době měla na trh vypustit také čistě pracovní grafické karty řady Quadro, které budou založeny na čipech rodiny Ampere. Zatím se objevila jedna, a to RTX A6000. Jaká je?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K? NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K?
NVIDIA ve své prezentaci nové generace herních karet ukázala také záběry z hraní v rozlišení 8K, na což se nyní zaměřili populární youtubeři Marques Brownlee a Linus z Linus Tech Tips. Jak se na dnešní možnost hrát v 8K dívají oni?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou
HP se přizpůsobuje době koronavirové, která nahrává práci z domova nebo v menších kancelářích. Výrobce proto představil malé desktopy vybavené převážně procesory AMD, ale také monitory či tiskárny.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik