www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC: většina zákazníků využívajících 7nm proces přejde na 6nm

TSMC: většina zákazníků využívajících 7nm proces přejde na 6nm
, , aktualita
Společnost TSMC aktuálně nabízí především 7nm výrobní proces bez EUV, který je asi nejvíce aktuální, i když už letos odstartovala i výroba pomocí 7nm + EUV. Nyní se ale dozvídáme také o tom, že by měl být důležitý i 6nm proces.
K oblíbeným
reklama
Samotná společnost TSMC odhalila, že dle jejích vlastních předpokladů většina zákazníků využívajících 7nm proces (N7) nakonec přejde na chystaný 6nm proces (N6). O takovém jsme se dosud bavili pouze ve spojitosti s firmou Samsung, která jej chce využít společně s EUV litografií. 
 
 
TSMC zdůrazňuje že N6 přímo vychází z N7 a využívá stejné "designové principy", takže to vypadá, že by se tyto dva procesy nakonec nemusely od sebe moc lišit. Co se ale dozvíme dalšího? Výkonný ředitel CC Wei dokonce tvrdí, že N6 po N7 převezme žezlo jako nejvíce využívaný proces firmy TSMC, takže je možné, že se dočkáme třeba procesorů AMD nebo grafických karet, jejichž čipy jím budou vyrobeny.
 
Je třeba ale říci, že N6 se od N7 nebude lišit třeba jen způsobem, jakým se liší 14nm a 12nm procesy firmy GlobalFoundries, které tvoří stejně velké prvky. Ostatně 12nm proces je pouze optimalizovaný 14nm proces, takže dejme tomu něco podobného jako v případě Intelu 14nm a následně 14nm+ a ++. N6 ale využije EUV, což pro N7 neplatí (pouze pro N7+). Firma TSMC také uvedla, že N6 oproti N7+ přidává další vrstvy tvořené pomocí EUV litografie. 
 
  TSMC
16FF+
vs.
20SOC
10FF
vs.
16FF+
7FF
vs.
16FF+
7FF
vs.
10FF
7FF+
vs.
7FF
6FF
vs.
7FF
5FF
vs.
7FF
Spotřeba (snížení) 60% 40% 60% <40% 10% ? 20%
Výkon (zvýšení) 40% 20% 30% ? 0 % (?) ? 15%
Hustota tranzistorů (zvýšení) none >50% 70% >37% ~17% ~15% 45%
 
Z informací sesbíraných z tiskových zpráv a vyjádření firmy TSMC lze vyčíst i to, že 6N oproti 7N dosáhne i vyššího počtu prvků na stejné ploše. I přes to a využití EUV však mohou firmy dle TSMC využít pro vytvoření nových čipů využít stejné nástroje jako pro N7, což ovšem pro N7+ neplatí. Jak je ale vidět v tabulce, N7+ bude nejspíše lepší než N6, a to přinejmenším v hustotě tranzistorů. 
 
Právě proto TSMC předpokládá, že N7+ nebude tak populární a že zákazníci po N7 využijí spíše N6 a pak už rovnou N5, čili 5nm proces. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře