www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC: většina zákazníků využívajících 7nm proces přejde na 6nm

TSMC: většina zákazníků využívajících 7nm proces přejde na 6nm
, , aktualita
Společnost TSMC aktuálně nabízí především 7nm výrobní proces bez EUV, který je asi nejvíce aktuální, i když už letos odstartovala i výroba pomocí 7nm + EUV. Nyní se ale dozvídáme také o tom, že by měl být důležitý i 6nm proces.
K oblíbeným
reklama
Samotná společnost TSMC odhalila, že dle jejích vlastních předpokladů většina zákazníků využívajících 7nm proces (N7) nakonec přejde na chystaný 6nm proces (N6). O takovém jsme se dosud bavili pouze ve spojitosti s firmou Samsung, která jej chce využít společně s EUV litografií. 
 
 
TSMC zdůrazňuje že N6 přímo vychází z N7 a využívá stejné "designové principy", takže to vypadá, že by se tyto dva procesy nakonec nemusely od sebe moc lišit. Co se ale dozvíme dalšího? Výkonný ředitel CC Wei dokonce tvrdí, že N6 po N7 převezme žezlo jako nejvíce využívaný proces firmy TSMC, takže je možné, že se dočkáme třeba procesorů AMD nebo grafických karet, jejichž čipy jím budou vyrobeny.
 
Je třeba ale říci, že N6 se od N7 nebude lišit třeba jen způsobem, jakým se liší 14nm a 12nm procesy firmy GlobalFoundries, které tvoří stejně velké prvky. Ostatně 12nm proces je pouze optimalizovaný 14nm proces, takže dejme tomu něco podobného jako v případě Intelu 14nm a následně 14nm+ a ++. N6 ale využije EUV, což pro N7 neplatí (pouze pro N7+). Firma TSMC také uvedla, že N6 oproti N7+ přidává další vrstvy tvořené pomocí EUV litografie. 
 
  TSMC
16FF+
vs.
20SOC
10FF
vs.
16FF+
7FF
vs.
16FF+
7FF
vs.
10FF
7FF+
vs.
7FF
6FF
vs.
7FF
5FF
vs.
7FF
Spotřeba (snížení) 60% 40% 60% <40% 10% ? 20%
Výkon (zvýšení) 40% 20% 30% ? 0 % (?) ? 15%
Hustota tranzistorů (zvýšení) none >50% 70% >37% ~17% ~15% 45%
 
Z informací sesbíraných z tiskových zpráv a vyjádření firmy TSMC lze vyčíst i to, že 6N oproti 7N dosáhne i vyššího počtu prvků na stejné ploše. I přes to a využití EUV však mohou firmy dle TSMC využít pro vytvoření nových čipů využít stejné nástroje jako pro N7, což ovšem pro N7+ neplatí. Jak je ale vidět v tabulce, N7+ bude nejspíše lepší než N6, a to přinejmenším v hustotě tranzistorů. 
 
Právě proto TSMC předpokládá, že N7+ nebude tak populární a že zákazníci po N7 využijí spíše N6 a pak už rovnou N5, čili 5nm proces. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek