www.svethardware.cz
>
>

UK III-V Memory slibuje kombinované výhody pamětí DRAM a NAND Flash

UK III-V Memory slibuje kombinované výhody pamětí DRAM a NAND Flash
, , aktualita
Na obzoru je nová paměťová technologie zvaná prostě UK III-V, která je jedna z těch, jež slibují výkony pamětí DRAM spojené s tím, že jde o stálé paměti, které tak po vypnutí napájení nezapomínají. 
K oblíbeným
reklama
Takových technologií se už několik objevilo, nicméně žádná z nich nedokázala proniknout do běžného světa, čili my tu prostě máme stále technologii DRAM a paměti NAND Flash a tento neměnný stav v poslední době dokázaly jen mírně narušit 3D XPoint od Micronu a Intelu. Kdo by tak očekával, že sebelepší novinka dokáže zakrátko změnit svět výpočetní techniky a zcela nabořit nalinkovaný vývoj, ten může čekat dále, nicméně proč se na ni alespoň nepodívat.
 
 
Řada výzkumníků pracuje na lepších pamětech, než jsou DRAM, které patří mezi jedny z nejvýznamnějších žroutů energie a kvůli jejich "zapomnětlivosti" také vypadá paměťová hierarchie tak, jak vypadá. Pokud by totiž byly operační paměti stálé a po vypnutí energie nezapomínaly, mohla by s plnou vervou nastoupit éra "neustále zapnutých PC", která by se v podstatě nemusela vypínat, jen hibernovat a po svém zapnutí by byla v okamžiku připravena ve stejném stavu, v jakém byla předtím.
 
A pokud by byla úložná hustota takových pamětí dostatečná, mohli bychom získat úložiště dat sloužící současně jako RAM. Nemuselo by samozřejmě jít rovnou o terabajtové kapacity, ale dostatečný prostor třeba pro systémový disk, což by ovšem zcela změnilo dosavadní hierarchii a dnes to spadá spíše do kategorie "PC sci-fi". 
 
Výzkumníci z University of Lancaster ve Velké Británii tvrdí, že vyvinuli paměti fungující rychle jako DRAM, které přitom nezapomínají a navíc při zápisu potřebují pouze jedno procento energie, kterou musí mít k dispozici DRAM. Mluví o UK III-V Memory a své prototypy postavili na 20nm technologii. Zápis do nich probíhá během 5 ns, což je opravdu plně srovnatelné s DRAM a čtení probíhá podobně jako v případě pamětí Flash. 
 
UK III-V pracují s napětím 2,1 V a využívají jistý proces nazývaný "dual well resonant tunnelling junction". To nám může připomenout paměti MRAM firmy Samsung, která zase mluví o "Magnetic Tunnel Junction". V Lancasteru se pro výrobu použily střídající se vrstvy sloučenin GaSb a InAs a zde mě konečně trklo, že o těchto pamětech už byla řeč. Tehdy se nich ale mluvilo ještě jako o Universal Memory a je dobré slyšet, že jejich výzkum a vývoj skutečně probíhá. 
 
prototyp tranzistoru UK III-V
 
Víme tak, že tyto paměti by měly být schopny uložit informaci na opravdu velice dlouhý čas (dříve bylo zmíněno číslo 1014 let), a to bez probíhající obnovy, čili občasného zápisu opět té samé informace. Stejně by tak uložená informace neměla být ovlivněna při jejím čtení. 
 
Dle autorů jsou tyto paměti schopny nahradit DRAM i Flash na jejich zhruba 100 miliardovém (USD) trhu, ale to je opravdu velice těžké si představit. Aktuálně si Univerzita v Lancasteru nechává své paměti patentovat.
 
Zdroj: Techspot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář