www.svethardware.cz
>
>

UK III-V Memory slibuje kombinované výhody pamětí DRAM a NAND Flash

UK III-V Memory slibuje kombinované výhody pamětí DRAM a NAND Flash
, , aktualita
Na obzoru je nová paměťová technologie zvaná prostě UK III-V, která je jedna z těch, jež slibují výkony pamětí DRAM spojené s tím, že jde o stálé paměti, které tak po vypnutí napájení nezapomínají. 
K oblíbeným
reklama
Takových technologií se už několik objevilo, nicméně žádná z nich nedokázala proniknout do běžného světa, čili my tu prostě máme stále technologii DRAM a paměti NAND Flash a tento neměnný stav v poslední době dokázaly jen mírně narušit 3D XPoint od Micronu a Intelu. Kdo by tak očekával, že sebelepší novinka dokáže zakrátko změnit svět výpočetní techniky a zcela nabořit nalinkovaný vývoj, ten může čekat dále, nicméně proč se na ni alespoň nepodívat.
 
 
Řada výzkumníků pracuje na lepších pamětech, než jsou DRAM, které patří mezi jedny z nejvýznamnějších žroutů energie a kvůli jejich "zapomnětlivosti" také vypadá paměťová hierarchie tak, jak vypadá. Pokud by totiž byly operační paměti stálé a po vypnutí energie nezapomínaly, mohla by s plnou vervou nastoupit éra "neustále zapnutých PC", která by se v podstatě nemusela vypínat, jen hibernovat a po svém zapnutí by byla v okamžiku připravena ve stejném stavu, v jakém byla předtím.
 
A pokud by byla úložná hustota takových pamětí dostatečná, mohli bychom získat úložiště dat sloužící současně jako RAM. Nemuselo by samozřejmě jít rovnou o terabajtové kapacity, ale dostatečný prostor třeba pro systémový disk, což by ovšem zcela změnilo dosavadní hierarchii a dnes to spadá spíše do kategorie "PC sci-fi". 
 
Výzkumníci z University of Lancaster ve Velké Británii tvrdí, že vyvinuli paměti fungující rychle jako DRAM, které přitom nezapomínají a navíc při zápisu potřebují pouze jedno procento energie, kterou musí mít k dispozici DRAM. Mluví o UK III-V Memory a své prototypy postavili na 20nm technologii. Zápis do nich probíhá během 5 ns, což je opravdu plně srovnatelné s DRAM a čtení probíhá podobně jako v případě pamětí Flash. 
 
UK III-V pracují s napětím 2,1 V a využívají jistý proces nazývaný "dual well resonant tunnelling junction". To nám může připomenout paměti MRAM firmy Samsung, která zase mluví o "Magnetic Tunnel Junction". V Lancasteru se pro výrobu použily střídající se vrstvy sloučenin GaSb a InAs a zde mě konečně trklo, že o těchto pamětech už byla řeč. Tehdy se nich ale mluvilo ještě jako o Universal Memory a je dobré slyšet, že jejich výzkum a vývoj skutečně probíhá. 
 
prototyp tranzistoru UK III-V
 
Víme tak, že tyto paměti by měly být schopny uložit informaci na opravdu velice dlouhý čas (dříve bylo zmíněno číslo 1014 let), a to bez probíhající obnovy, čili občasného zápisu opět té samé informace. Stejně by tak uložená informace neměla být ovlivněna při jejím čtení. 
 
Dle autorů jsou tyto paměti schopny nahradit DRAM i Flash na jejich zhruba 100 miliardovém (USD) trhu, ale to je opravdu velice těžké si představit. Aktuálně si Univerzita v Lancasteru nechává své paměti patentovat.
 
Zdroj: Techspot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře